تولید سالانه افزون بر هزار تن گیاه دارویی در استان اصفهان hd2 all tv logo

گروهاصفهاناصفهان
تاریخ انتشار۲۰ فروردين ۱۴۰۰۰۹:۳۳
کد خبر۷۷۲۰۲۴۷
دانلود PDF
نظر دادن

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: سالانه افزون بر ۲ هزار و ۱۰۰ تُن انواع گیاهان دارویی در عرصه‌های طبیعی استان اصفهان تولید می‌شود.

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازاصفهان، آبتین میرطالبی رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، ارزش ۲ هزار و ۱۰۰ تُن گیاه دارویی را بالغ بر ۵۳.۸ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اشتغال این بخش حدود ۲۰۳ هزار نفر روز است.

او اضافه کرد: آنغوزه، باریجه، اُشنان، کرفس کوهی، سماق، انواع آویشن کوهی و شیرازی، محلب، نسترن وحشی، زیره سیاه، کنگر، میوه بلوط انواع گیاهانی است که در اراضی طبیعی استان بدست می‌آید که جنبه خوراکی و ارزش دارویی و درمانی دارد.

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خاطرنشان کرد: مساحت رویشگاه‌های گیاهان دارویی صنعتی استان که به آن محصولات فرعی جنگلی و مرتعی گفته می‌شود بالغ بر ۶.۵ میلیون هکتار است.

میرطالبی تصریح کرد: حدود ۳۰۰ گونه گیاهان دارویی در عرصه‌های منابع طبیعی رشد می‌کند که ۴۵ گونه جزو اقلام اقتصادی، درآمدزا، صادراتی برای بهره برداران محسوب می‌شود.

او ادامه داد: مناطق مطالعه شده که دارای طرح بهره برداری است بیشتر مربوط به گیاهان دارویی، صنعتی، خوراکی کتیرا بیش از ۱.۲ میلیون، آنغوزه ۱۶۱ هزار، باریجه ۱۴ هزار، کرفس کوهی ۱۳ هزار و ۸۸ هزار هکتار هکتار سایر محصولات است.

نگاهی به وضعیت استان اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این خطه به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد) ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان به‌طور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است، اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی ودرختچه‌ای) برخوردار است.

این استان از نظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.

این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده است که به طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: سالانه افزون بر ۲ هزار و ۱۰۰ تُن انواع گیاهان دارویی در عرصه‌های طبیعی استان اصفهان تولید می‌شود.#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی ستاد سهام عدالت گفت:تا کنون سهام عدالت ۱۲۰ هزار نفر از اموات به وراث منتقل شده است.

3 دقیقه پیش

شهردار منطقه2 از آغاز مرحله نخست واکسیناسیون پاکبانان و کارگران خدمات شهری منطقه همزمان با هفته جهانی بهداشت و سلامت خبرداد

11 دقیقه پیش

شرکت بوئینگ در مورد شناسایی نقص فنی تازه در برخی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس هشدار داده، البته این نقص مربوط به سیستم برقی این هواپیماست.

11 دقیقه پیش

پوستر یازدهمین دوره‌ جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران با طرحی از آرمین رنگانی منتشر شد.

یک ربع پیش

کتاب «حوض خون؛ روایت زنان اندیمشک از رخت‌شویی در دفاع مقدس» با تدوین و نگارش فاطمه‌سادات میرعالی به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

یک ربع پیش

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران از برگزاری پویش 21 به صورت مجازی و با هدف ارتقاء سلامت دهان و دندان شهروندان این منطقه خبر داد.

نیم ساعت پیش

ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ورزشگاه های میزبان برای مسابقات گروه سوم انتخابی جام جهانی 2022 را تایید کرد.

نیم ساعت پیش

با عدم صدور مجوز فرود در گوا، پرواز تیم فوتبال پرسپولیس به هندوستان لغو شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه سوءمدیریت عامل اصلی افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور است، گفت: پیش از نوروز در زمینه شیوع گسترده کرونا در صورت رهاسازی سفرهای نوروزی هشدارهای لازم را به رئیس جمهور دادیم.

نیم ساعت پیش

واحدهای خدمات پس از فروش موبایل در مدت محدودیت‌های جدید کرونایی، مشغول به ارائه خدمات خواهند بود و اگر مدت گارانتی موبایل برخی مشتریان طی این دو هفته به پایان برسد، واحدهایی که امکان خدمت‌دهی در این ایام را ندارند، باید مهلت تعویض و تاریخ اتمام گارانتی دستگاه را تا دو هفته به تعویق اندازند.

نیم ساعت پیش

طرح پنجشنبه های نگهداشت شهر با هدف ارتقاء سطح خدمات رسانی شهری و افزایش رضایتمندی شهروندان در منطقه 3 اجرایی شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها - رئیس ستاد انتخابات استان اردبیل گفت: بیش از 3 هزار نفر در انتخابات شورای روستاها ثبت‌نام کردند.

نیم ساعت پیش

مهین فرهادی زاد تدارکات فدراسیون تنیس برای فرآیند آماده سازی تیم ملی بانوان را مثبت ارزیابی کرد و گفت : فدراسیون تدارکات خوبی را برای رشد و تعالی تنیس بانوان بوجود آورده است .

نیم ساعت پیش

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۱۹۹مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروزی توسط گشت های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی در سطح استان از ۲۹ اسفند ۹۹ تا ۱۴ فروردین ماه سال جاری خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس دفتر ارتباطاتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که «یونان از سازمان تروریستی پ.ک.ک حمایت می‌کند».

نیم ساعت پیش

بیشتر...