عصر ایران |
۲ هفته پیش

محمد سلامتى: مشکل اصلاح طلبان شیوه رفتار شورای نگهبان است

یک چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: مشكل اصلاح طلبان مشكل تعيين كانديداي واجد حتي حداكثر شرايط نيست، بلكه مشكل شيوه رفتار شوراي نگهبان است.

"محمد سلامتی" دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در گفتگو با سایت "نواندیش" گفت: در خرداد ماه سال جاري گرچه انتخابات رياست‌جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، شوراهاي شهر و روستا و مجلس خبرگان رهبري برگزار خواهد شد، ولي آنچه كه بيشتر توجه‌ها را به خود جلب كرده و حساسيت برانگيز شده است، انتخابات رياست‌جمهوري است. اين حساسيت صرفا در داخل كشور نيست كه ظاهر شده بلكه نگاه خارجي‌ها هم بنا بر تحليل‌هاي خود نیز به اين انتخابات دوخته شده است. در داخل، اين حساسيت بيشتر از سوي احزاب سياسي و جناح‌ها بروز كرده است."

محمد سلامتى: مشكل اصلاح طلبان شيوه رفتار شوراي نگهبان است

وى افزود: جناح اصولگرا بدون توجه به آثار مخرب يكپارچگی قدرت در دست اصولگرايان در دولت هاي نهم و دهم، باز هم در جهت يك كاسه كردن قدرت، و در اختيار گرفتن همه امكانات، تلاش بي وقفه خود را ادامه مي‌دهد. از سوي ديگراصلاح‌طلبان كه به دليل حمايت از آقاي روحاني، و وجود فضای غالب پذيرش بيلان كار ضعيف وي (البته غيرمنصفانه و جهت‌دار)، موقعيت خود را برخلاف انتخابات‌هاي سال هاي 92 ،94 و 96 درخطر مي‌بينند، براي اعاده حيثيت و برگشت اعتبار خود تلاش مي‌كنند.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: ظاهرا اصولگرايان در درون جریان خود، كمافي السابق دچار مشكل تعدد كانديدا شده‌اند. اين مشكل براي آن‌ها به راحتي قابل حل نيست. چون هركدام از آن‌ها خود را امتي مي‌داند. علاوه بر اين آن‌ها، هنوز راه ايجاد تشكيلاتي براي وحدت را پيدا نكرده اند، اما خوشبختانه در جبهه اصلاح‌طلبان ساز و كار وحدت و شيوه انتخاب كانديداي جناح طراحي و تعيين شده است. اما مهمتر از همه اين‌ها ضرورت حضور گسترده مردم در انتخابات است كه هنوز نشانه‌هاي آن ظاهر نشده است. حضورگسترده مردم در انتخابات تضمين‌كننده رأي‌آوري اصلاح‌طلبان است.

سلامتى در پاسخ به این سوال که برخی اصولگرایان معتقدند بازگشت بایدن به برجام و همچنین گشایش‌های اقتصادی، احساس خطری برای اصولگرایان و در سوی دیگر به نفع اصلاح‌طلبان است و در عین حال اصلاح‌طلبان مانند چند دوره گذشته زودتر به اجماع و وحدت می رسند، نظر شما چیست؟ تشریح کرد: سازوكاري كه اصلاح طلبان براي اجماع و وحدت فراهم كرده اند، آن ها را سريع‌تر به وحدت نظر، مي‌رساند. لذا نظر اين اصولگرايان مقرون به صحت است. در مورد بازگشت آمريكا به برجام و به تبع آن گشايش‌هاي اقتصادي، از آنجاكه برخلاف اصولگرايان، اصلاح طلبان همان خواست اكثريت جامعه را تاييد و پيگيري مي‌كنند، بنابراين تحقق اين امرتاكيد مجددی بر درستيِ ديدگاه اصلاح‌طلبان و اعتبار بيشتر آنان خواهد شد.

دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری در جریان اصلاح طلب به ضرر اصلاح‌طلبان است؟ تصریح کرد: در جبهه اصولگرايي چون هنوز به ساز و كار وحدت تصميم‌گيري دست پيدا نكرده‌اند، تعدد كانديداها ناشي از مراكز تعدد تصميم‌گيري است و به تبع آن، هر كانديدا از جايي حمايت مي‌شود. اما با سازوكاري كه اخيرا براي تعيين كانديداي نهايي رياست‌جمهوري در"جبهه اصلاح طلبان ايران"تعيين شده است، تعدد كانديداها هيچ مشكلي در اين جبهه ايجاد نخواهد كرد. به عبارت ديگر تقريبا همه گروه‌ها و شخصيت‌هاي جبهه اصلاح طلب، تعيين كانديداي نهايي را توسط "جبهه اصلاح طلبان ايران"پذيرفته اند و اگر احيانا كسي خارج از اين چارچوب عمل كند مورد حمايت واقع نمي‌شود.

سلامتی در پاسخ به این سوال که از نگاه شما مردم از چه نوع کاندیداهایی در انتخابات پیش رو استقبال خواهند کرد؟ تاکید کرد: آن چه كه اكنون به عنوان مهم ترين مشكل مردم مطرح است، مشكل اقتصادي است. به نظر من مردم رئيس جمهوري مي‌خواهند كه اين مهم را با برنامه‌ريزي و مديريت حل كند. بديهي است اين كار از عهده كسي بر مي‌آيد، كه مسائل اقتصادي را بهتر درک می‌کند و الزامات مناسبات اقتصادي و اجتماعي مطلوب را در داخل درك و در عرصه جهاني، قادر به تعاملات سازنده باشد. اين كار از عهده كساني كه دُگم فكر مي‌كنند و تصورشان اين است كه اين مشكلات به شكل دستوري ويا امدادي حل مي‌شود، برنمي‌آيد.

این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که کدام یک از کاندیداهای مطرح در جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی را دارای برنامه قابل توجه می‌بینید؟ عنوان کرد: تا جايي كه اطلاع دارم هنوز هيچ كدام ازآن‌ها، رئوس برنامه‌هاي خود را اعلان نكرده اند. فعلا بيشتر شعارهاي خود را منعكس كرده‌اند، بدون اشاره به پشتوانه برنامه علمي. البته هنوز نبايد انتظار ارائه برنامه ازسوي كانديداها داشت.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از میزان آراء و استقبال مردم نسبت به اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات چگونه است؟ اشاره کرد: سبد رأي اصلاح طلبان به ميزان شركت واجدان حق راي مربوط مي‌شود. هرچه تعداد رأي دهندگان بيشتر باشد به همان نسبت ميزان راي اصلاح طلبان افزايش پيدامي كند. در شرايط فعلي متاسفانه انگيزه‌ها براي شركت درانتخابات كم است. اما شايد با دخالت پارامترهايي كه در آينده مطرح مي‌شود و يا با تعديل احتمالي كه در معيشت مردم حاصل مي شود، شور و شوق رأي دادن افزايش يابد.

محمد سلامتی درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش رو با توجه با مدت زمان باقی مانده تا روز ثبت نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری، بیان کرد: به نظر من هنوز تغيير مهمي در تصميم‌گيري مردم در خصوص شركت گسترده در انتخابات صورت نگرفته است.اما بايد توجه داشت كه معمولا تصميم گيري درمورد شركت و يا عدم شركت در انتخابات توسط آحاد مردم، معمولاحدود دو الي سه هفته مانده به انتخابات صورت مي‌‌گيرد.

او در پاسخ به این سوال که شخص شما حاضرید به کدامیک از کاندیداهای اصلاح طلب رأی بدهید؟ ابراز کرد: از آن جا كه كانديداي اصلاح طلبان از طريق سازو كارتعيين شده در"جبهه اصلاح طلبان ايران"مشخص مي‌شود، من هم به همان كانديدايي رأي مي‌دهم كه اين جبهه تعيين خواهد كرد.

این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که کاندیداهای رأی آور اصلاح طلب از نگاه شما چه کسانی هستند؟ گفت: به نظر من كانديدايي از سوي اصلاح طلبان راي آوري دارد كه: اولا مهمتر از همه برنامه‌هاي ضروري خود، در مورد حل معضل اقتصادي كه گريبانگير اكثريت جامعه شده است، برنامه و راه‌حل عملي داشته باشد. ثانيا در برنامه خود به ديگر مطالباتِ طبقه محروم و متوسط كه مورد حمايت اصلاح طلبان اند، توجه ويژه به عمل آورده و نحوه تأمين آن‌ها را مشخص نمايد.

سلامتی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان، کاندیدای جامع الاطرافی چون رئیسی، دارند که بر سر او اجماع کنند؟ اظهار کرد: اصلاح طلبان كانديداهاي جامع الاطراف زيادي براي انتخابات دارند، كه كم و يا زياد در جامعه مطرح مي باشند. مشكل اصلاح طلبان مشكل تعيين كانديداي واجد حتي حداكثر شرايط نيست، بلكه مشكل شيوه رفتار شوراي نگهبان است.

این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که اصولگرایان، نگرانی اصلاح‌طلبان برای ردصلاحیت‌های شورای نگهبان را بهانه آنها برای امتیازگیری و یا نوعی ابزار سیاسی می‌‌دانند، نظر شما چیست؟ تاکید کرد: بالاخره براي توجيه كاري كه فكر مي‌كنند به نفع شان است، بايد دليلي بتراشند.

او درباره احتمال رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان یا رهبری، تصریح کرد: "جبهه اصلاح طلبان ايران "دراين زمينه بايد تصميم بگيرد. ولي به نظر من رايزني با شوراي نگهبان بی‌نتيجه است.

دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب در پاسخ به این سوال که برنامه‌ها و فعالیت‌های نهاد اجماع ساز برای انتخابات و کاندیداها در حدود30 روز مانده به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: به نظر من تاکنون، این نهاد اجماع ساز يا"جبهه اصلاح طلبان ايران" (نامي كه در نهايت به خود گرفت) به خوبي از تجربه‌هاي" شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان"و"شوراي هماهنگي جبهه اصلاح طلب"و نيز گروه‌هاي عضو، به نحو مطلوبي بهره جسته و مسير قابل قبولي را در پيش گرفته است.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چرا روزی را به نام قدس گرامی میداریم,

9 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

12 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,مشخصات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,امکانات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,سرعت خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,طراحی خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,کابین خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,

12 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس با اشاره به تغییر جدی موازنه قوا به نفع دنیای اسلام و جبهه مقاومت، و در مقابل، افول آشکار قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی، عادی‌سازی روابط با چند دولت ضعیف را مانع حرکت رو به زوال رژیم اشغالگر ندانستند و با تأکید بر اجرای مطالبه منطقیِ همه‌پرسی از همه ساکنان اصلی فلسطین برای تعیین نظام سیاسی این کشور، خطاب به مجاهدان فلسطینی گفتند: مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهید که ناچار به قبول این مطالبه مترقی شود.

14 ساعت پیش

ماجرای دیدار انتخاباتی محسن رضایی با سعید محمد و رستم قاسمی,جزئیات دیدار محسن رضایی با سعید محمد و رستم قاسمی,جزئیات نامه سعید محمد به دیگر رقبای انتخاباتی 1400,صحبت های جدید رستم قاسمی درباره انتخابات 1400

16 ساعت پیش

قیمت دلار تا خرداد 1400 چقدر کاهش پیدا می کند,پیش بینی قیمت دلار در خرداد 1400,بررسی قیمت دلار تا انتخابات 1400,نرخ جدید قیمت دلار در 16 اردیبهشت 1400,حباب قیمت دلار چقدر است,بازارساز و ماموریت آرام‌سازی,بررسی قیمت دلار در اردیبهشت 1400,اولین تاثیر مذاکرات وین بر قیمت دلار,ضرر مالداران دلار چقدر است,حضور فروشندگان عادی در بازار

18 ساعت پیش

جزئیات تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران در سال 1400,افزایش حقوق کارگران در سال 1400,ماجرای تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران,افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به چه میزان است,مسئولیت بررسی افزایش حقوق کارگران با چه کسی است

18 ساعت پیش

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ ارز در روزهای آینده با توجه به کم شدن تقاضای کاذب در بازار کاهش می یابد و به نرخ اقتصادی نزدیک می‌شود.

20 ساعت پیش

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه با افت ۲.۹ درصدی شاخص کل سپری شد. نماگر سهام در پایان هفته در محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز که در تمامی روزهای هفته منفی بود، در مجموع هفته افت ۱.۰۳ درصدی را ثبت کرد.

20 ساعت پیش

به‌گفته دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در حالی که تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۹ رشدی ۱۰ درصدی داشته، صادرات این محصولات افزایشی۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

20 ساعت پیش

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید که براساس جلسات برگزار شده با مدیران بخش فولاد کشور و مسوولان این حوزه، برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا اجماع وجود دارد تا با کشف واقعی قیمت ها، واسطه گری حذف شده و فولاد از کالایی سرمایه ای به محصولی برای بخش تولید تبدیل شود.

20 ساعت پیش

تصمیم جدید رئیسی برای انتخابات 1400,آیا رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شود,آخرین واکنش رئیسی به شرکت در انتخابات 1400,آخرین اخبار دباره انتخابات ریاست جمهوری 1400

دیروز

سوپرایز جدید دوج کوین برای بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021,پیش بینی جدید دوج کوین,زمان پایان روند صعودی دوج کوین نسبت به بیت کوین,تصمیم جدید ایلان ماسک برا دوج کوین

دیروز

شرایط دریافت وام 50 میلیونی لوازم خانگی در سال 1400,جزئیات دریافت وام 50 میلیونی لوازم خانگی,علت گرانی لوازم خانگی در سال 1400

دیروز

بیشتر...