خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

آخرین اخبار از مذاکرات برجامی استقبال از بهبود روابط ایران عربستان حواشی فایل صوتی ظریف ایسنا

آخرین اخبار از مذاکرات برجامی/استقبال از بهبود روابط ایران و عربستان/حواشی فایل صوتی ظریف

مذاکرات برجامی/ روابط ایران و عربستان/ حواشی مربوط به فایل صوتی منتشر شده از ظریف/ آخرین اخبار مربوط به کرونا ویروس از موضوعات خبرساز و پربازدید پنج شنبه و جمعه، نهم و دهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، مذاکرات برجامی و ارزیابی‌ها از روند رایزنی‌ها در وین از جمله اخبار پربازدید و پرخبر بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود اعلام کرد کهپیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای وین درخصوص احیای برجام حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه هرگونه بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نیازمند رفع تحریم‌ها است، مدعی شد: واشنگتن تنها تحریم‌های مغایر با برجام را لغو خواهد کرد.

در همین رابطه نماینده روسیه در وین، برخی گمانه زنی های اخیر رسانه ها در این باره را که دولت بایدن قصد دارد در راستای احیای برجام حتی تحریم های اعمال شده بر ایران در زمینه تروریسم، توسعه موشکی و حقوق بشر را لغو کند، رد کرد.

میخائیل اولیانوف افزود: دولت آمریکا در آخرین مواضع اعلام شده‌اش، برایلغو تحریم های ناسازگار با برجاماعلام آمادگی کرده است، اما هنوز مشخص نیست این تحریم ها کدامند. 

دیگر اخبار مرتبط را در لینک های زیر دنبال کنید.

قدرت‌های جهانی به دنبال احیای برجام تا اواسط ماه مه

رایزنی‌های فشرده در وین

گفت و گوی نمایندگان روسیه و آمریکا در وین درباره احیای برجام

دولت بایدن کاهش تحریم ها علیه ایران را بررسی می‌کند

به همه فعالیت‌های نگران کننده ایران می‌پردازیم!

ادامه گفت‌وگوهای ایران و ۱+۴ در وین

***

روابط ایران و عربستان و استقبال از حل اختلافات دو کشور از دیگر موضوعات خبرساز بود.

یک دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این سوال که چرا ایران و عربستان ناگزیر به حل اختلافات هستند؟می‌گوید: ایران و عربستان با درک اینکه شرایط در عرصه جهانی تغییر کرده است، به این نتیجه رسیده‌اند که باید در راستای حفظ منافع و موقعیت خود در سطح منطقه و جهان، تغییراتی را در سیاست هایشان ایجاد کنند.

قاسم محبعلی در ارتباط با انجام مذاکرات بین ایران و عربستان در عراق و اظهارات اخیر ولیعهد سعودی مبنی بر اینکه خواهان روابط خوب با ایران هستیم، گفت: شرایط جهانی هم برای ایران و هم برای عربستان در حال تغییر است و با توجه به این تغییر باید سیاست‌ها نیز به روز شود و آن ها در راستای حفظ منافع و موقعیت خودشان در منطقه و جهان باید اقداماتی را انجام داده و تغییراتی بوجود آورند.

وزارت خارجه عربستان سعودی هم در توییتی به بازنشر سخنان اخیر بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به زبان انگلیسی پرداخت.

محمدبن سلمان اخیرا در گفت‌وگویی اظهار کرده بود: ایران کشور همسایه است و ماخواهان رابطه‌ای خوب و ممتاز با ایران هستیم. ما نمی‌خواهیم که شرایط با ایران دشوار باشد؛ برعکس ما می‌خواهیم این رابطه کامیاب شود و رشد کند چراکه ما منافعی برای سعودی‌ها در ایران داریم و آن‌ها نیز منافعی برای ایران در عربستان دارند.

با توجه به این اظهارات ولیعهد عربستان، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز گفت که جمهوری اسلامی ایران از تغییر لحن عربستان سعودی استقبال می‌کند.

سعید خطیب زاده اظهار داشت: با دیدگاه‌های سازنده و روش گفت‌وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه‌ای شوند.

خبرهای دیگر در این زمینه را در لنیک های زیر بخوانید.

استقبال قطر از دیدگاه اخیر عربستان درباره ایران

استقبال عمران خان از اظهارات محمدبن سلمان درباره ایران

***

به گزارش ایسنا، بار دیگر حواشی مربوط به فایل صوتی منتشر شده از محمدجواد ظریف از موضوعات خبرساز شد.

در همین رابطه یک منبع مطلع در قوه قضاییه خبر داد که۱۵ نفر از عوامل مرتبط با مصاحبه اخیر خبرنگار ریاست جمهوری با محمدجواد ظریفوزیر امور خارجه در پرونده انتشار صوت اظهارات ظریف از سوی دستگاه قضایی ممنوع الخروج شدند.

در پی اتفاقات اخیر در خصوص سرقت و انتشار این فایل صوتی واستعفای حسام الدین آشنابه دلیل این موضوع، رئیس جمهور طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.

حسام‌الدین آشنا هم در نخستین اظهارات خود پس از استعفا در حساب کاربری خود در توئیتر با ارائه توضیحاتی درباره حواشی ایجاد شده پیرامون انتشار فایل صوتی محرمانه گفت‌وگوی وزیر امور خارجه، نوشت: امیدوارم مسئولان ذی‌ربطبه جای دراز کردن حکیم‌باشی، حداقل یک مسیر نفوذ را شناسایی کنند؛تا مشخص شود رئیس جمهور برای کاوش دقیق، شفاف و بدون ملاحظه درباره چگونگی دست‌اندازی به این میراث ملی هیچ خط قرمزی ندارد.

اخبار دیگر در این رابطه را می توانید در لنیک های زیر بخوانید.

شایعات منتشر شده درخصوص بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی به دلیل سرقت فایل صوتی ظریف کذب است

استعفای مسئولانه آشنا را ارج می‌نهیم

واکنش روسیه به انتشار فایل صوتی از ظریف

شکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری

انجام تحقیقات در رابطه با ارائه اطلاعات از سوی کری به ظریف

مردم آمریکا مستحق دریافت توضیحاتی از جان کری هستند

خاطرات مذاکرات ۲۰۱۵ هسته‌ای در فایل صوتی ظریف بر موضع روس‌ها تأثیری ندارد

***

کرونا ویروس و تاکیدات درباره اقدامات لازم جهت جلوگیری از پیشروی آن هم از موضوعات پرخبر بودکه در همین باره یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، پیشنهاد تعطیلی عمومی را جهت کنترل شیوع کرونا مطرح کرد.

علی اکبر کریمی با بیان اینکه صرفا تعطیلی برخی اصناف نمی تواند به کنترل شیوع بیماری کمک کند از تصمیم گیران این حوزه خواست که برای مدتی مشخص تمامی فعالیت های اداری، اقتصادی و ترددهای درون شهری و برون شهری در شهرهای پرخطر را متوقف کنند. 

وی افزود:باید برای دوران کوتاهی تعطیلی عمومی اعلام شود، کنترل ورود و خروج از شهرها و تعطیلی عمومی است که می تواند اپیدمی را متوقف کند

همچنین محمد وحیدی،‌ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزاری علنی مذاکرات جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا را خواستار شد تا برای مردم مشخص شودساکتین کروناکه خرد جمعی را نادیده می گیرند چه کسانی هستند.

در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور روحانی، به پیشنهاد کمیته بهداشت و درمان با توجه به اینکه هنوز به مرحله‌ قابل اطمینانی در مورد کنترل موج چهارم نرسیده‌ایم،محدودیت‌های مربوط به شهرهای قرمز و نارنجی یک هفته دیگر تمدید شد.

خبرهای دیگر در رابطه با کرونا را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

صدای کرونای هندی به گوش می‌رسد

مراکز آموزشی و نظامی همچنان امن ترین مکان ها در مقابله با کرونا هستند

دستور برپایی ۵ بیمارستان صحرایی در کشور صادر شد

مرزها برای جلوگیری از شیوع کرونای هندی بسته شود

عزم جدی برای کنترل مرزها و تردد مسافران شکل بگیرد

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

3 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

6 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

6 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

6 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

6 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

6 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

10 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

10 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

11 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

12 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

12 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

13 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

13 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

15 ساعت پیش

بیشتر...