3 روز پیش
2 بازدید

ساختمان رایشتاگ برلین؛قلب حکومت آلمان/عکس

تاریخ مدرن آلمان با رایشتاگ (با تلفظی صحیح‌تر رایشستاگ) گره خورده است و می‌توان این ساختمان را معروف‌ترین سازه‌ی سیاسی دنیا دانست. جنگ جهانی دوم و سخنرانی‌های مهیب و عجیب هیتلر همگی از مجلس همین ساختمان آغاز شد.
ساختمان رایشتاگ که همان ساختمان مجلس فدرال آلمان نیز می‌باشد در برلین قرار دارد، این ساختمان یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی در تمام آلمان است. رایشتاگ در انتهای قسمت شمالی خیابان «Ebertstrasse» و چشمه‌ی جنوبی رود اسپریی قرار دارد. پارک تیرگارتن (Tiergarten) نیز دقیقاً در غرب ساختمان و دروازه‌ی معروف براندنبروگ نیز در جنوب آن واقع است.

احداث، تاریخ و جنگ

این ساختمان نئو رنسانسی توسط «پائول والوون» طراحی و ساخت آن نیز در سال 1894 به پایان رسید و بین سال‌های 1849-1933 محل اداره‌ی حکومت آلمان بود. در تاریخ 27 فوریه 1933 بود که تنها یک ماه پس از صدراعظمی هیتلر این ساختمان آتش گرفت و اولین زبانه‌های آتش جنگ افروخته شد. رایشتاگ در جنگ جهانی دوم نیز آسیب‌های دیگری را به دلیل بمباران متفقین متحمل شد و بی توجهی به آن در سال‌های پس از جنگ نیز باعث شد میزان این آسیب‌ها بسیار زیاد شود.

ساختمان رایشتاگ برلین؛قلب حکومت آلمان/عکس

تا سال 1970 بازسازی جزیی در ساختمان انجام شد و از آن به عنوان موزه‌ی تاریخ آلمان استفاده شد؛ اما تعمیرات و بازسازی‌های اصلی و بیشتر به وسیله‌ی مهندس و معمار انگلیسی «نورمن فاستر» انجام شد. پس از اتحاد آلمان غربی و شرقی در سال 1990 بود که گنبد شیشه‌ای ساختمان که زمانی نماد و سمبل آن نیز بود بار دیگر ساخته شد و اینبار با افزودن یک پلکان مارپیچی به آن منظره‌ای بسیار خاص را برای تماشا کردن شهر نیز فراهم می‌کرد. پس از تکمیل شدن این ساختمان بود که این مکان به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های توریستی آلمان بدل شد و سالانه هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند.

ساختمان رایشتاگ برلین؛قلب حکومت آلمان/عکس

بازسازی کامل رایشتاگ

در سال 1995 تمام ساختمان با بیش از یک میلیون متر مربع پلاستیک مات پوشانده شد تا نماکاری و هکاکی‌های آن توسط «کریستو» و «ژان کلاد» به پایان برسد. در مدتی که این ساختمان پوشانده شده بود بیش از 5 میلیون نفر از آن بازدید کردند که همین مسئله آن را به یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین پروزه‌های کریستو و ژان کلاد تبدیل می‌کند.

در 4 اکتبر 1990 مجلس آلمان از دولت فدرال که به تازگی به یکدیگر ملحق شده بودند تقاضا کرد مرکز اصلی حکومت را از شهر بن به برلین منتقل کند که پس از موافقت در نهایت رایشتاگ تبدیل به مکان اصلی مجلس فدرال آلمان شد. باوجود اینکه استفاده از رایشتاگ به عنوان مرکز حکومت آلمان انتقاداتی را در برداشت در نهایت این کار در 7 سپتامبر 1997 اجرا گردید.

ساختمان رایشتاگ برلین؛قلب حکومت آلمان/عکس

در قرن 21 اما رایشتاگ به نمادی برای آلمان در استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر تبدیل شد، گنبد بسیار جالب این ساختمان به شکلی طراحی شده است که تمام محیط ساختمان را روشن کند و حجم بسیار زیاد نور وارد شده از این گنبد باعث افزایش انرژی و گرمای ساختمان نیز می‌شود. همچنین ژنراتورهای سوختی ساختمان بیشتر انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند. در سال 2008 مجلس فدرال در تصمیمی تلاشی برای رساندن استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در این ساختمان را به صددرصد آغاز کرد.


#‌گردشگری
منبع: دیده بان گردشگری


مطالب پیشنهادی

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط