خبرگزاری تسنیم |
4 روز پیش

اردوغان: شورای امنیت به میدان جنگ استراتژی های سیاسی کشور تبدیل شده است اخبار ترکیه اوراسیا اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


اردوغان: شورای امنیت به میدان جنگ استراتژی‌های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است

رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه شورای امنیت دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، گفت که این نهاد به میدان جنگ استراتژی‌های سیاسی پنج کشور تبدیل شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری تسنیمبه نقل از آناتولی،رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در روز اول هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک که با حضور سران کشورها و دولت‌ها، وزرا و هیئت‌های کشورهای عضو این سازمان از 19 سپتامبر 2023 با موضوع «احیای مجدد اعتماد و احیای همبستگی جهانی» برگزار می‌شود، سخنرانی کرد.

او در سخنرانی خود با اشاره به اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، گفت: شورای امنیت به میدان جنگ استراتژی های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است.

اردوغان با اشاره به اینکه دنیا با آزمایشات و امتحانات جدی‌تری رو در رو است اظهار داشت که جنگ در اوکراین مشکلاتی بسیار جدی ایجاد کرده است.

او گفت: متأسفانه، در مقایسه با ارزیابی‌هایی که سال گذشته در اینجا انجام دادیم، نمی‌توان تصویری خوش‌بینانه‌تر از آینده جهان ترسیم کرد. مشکلات زیادی در جنوب، شمال، شرق و غرب کشورم وجود دارد.

درگیری ها، جنگ ها، بحران‌های انسانی، درگیری‌های سیاسی و تنش‌های اجتماعی بسیاری وجود دارد. مقابله با این چالش های فزاینده همراه با مشکلات اقتصادی جهانی هر روز سخت‌تر می شود.

مبارزه با تروریسم

اردوغان ادامه داد:از ریاکاری کسانی که از گروه تروریستی داعش و گروه های تروریستی مشابه به عنوان پوششی برای منافع خود به ویژه در سوریه و عراق، خاورمیانه و شمال آفریقا استفاده می کنند، خسته شده ایم.

کشورهایی که صرفاً برای منافع سیاسی و اقتصادی خود به همکاری با گروه‌های تروریستی ادامه می دهند، حق شکایت از تروریسم و ​​مشکلات مربوط به آن را ندارند.

اتحادیه اروپا

رئیس جمهور اردوغان در بخشی از سخنرانی‌اش خاطر نشان کرد: انتظار ما از اتحادیه اروپا این است که به سرعت به تعهدات خود در قبال کشورمان عمل کند و نگرش های دوگانه نسبت به ترکیه باید پایان یابد.

شورای امنیت سازمان ملل

اردوغان از همخوانی موضوع مجمع عمومی امسال سازمان ملل با اهداف ترکیه ابراز خوشحالی کرده و به سخنان خود اینگونه ادامه داد: دنیا از پنج (کشور عضو دایمی سازمان ملل) بزرگتر است. شورای امنیت سازمان ملل متحد دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، بلکه به میدان جنگ استراتژی‌های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است.

او تاکید کرد: ما باید به سرعت نهادهای مسئول تضمین امنیت، صلح و رفاه جهان را تحت رهبری سازمان ملل بازنگری کنیم.

اردوغان ادامه داد: از جامعه بین المللی دعوت می کنیم که استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت بشناسند و با این کشور روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی برقرار کنند.

ما به طور فزاینده ای به تلاش های خود برای پایان دادن به جنگ در اوکراین از طریق دیپلماسی و گفتگو بر اساس استقلال و تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهیم داد.

او در خصوص تحولات در دریای مدیترانه شرقی گفت: ما به حقوق هیچ کس چشم نداریم و نمی گذاریم و نخواهیم گذاشت کسی حقوق ما را نادیده بگیرد.

مساله فلسطین

اردوغان گفت: صلح دائمی در خاورمیانه تنها با راه حل نهایی برای مشکل فلسطین و اسرائیل میسر است.

برای اسرائیل غیرممکن است که صلح و امنیت مورد نظر خود را پیدا کند مگر اینکه یک کشور فلسطینی مستقل و یکپارچه از نظر جغرافیایی بر اساس مرزهای 1967 ایجاد شود.

قره باغ خاک آذربایجان است

اردوغان در سخنرانی خود تاکید کرد: همانطور که اکنون همه قبول دارند، قره باغ خاک آذربایجان است، تحمیل وضعیتی غیر از این هرگز پذیرفته نخواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: ما از ابتدا از روند مذاکرات آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده ایم اما می بینیم که ارمنستان از این فرصت تاریخی استفاده نکرده است.

او افزود: ما با شعار یک ملت، دو دولت از اقدامات آذربایجان که برای حفاظت از تمامیت ارضی این کشور است حمایت می کنیم.

دیدار اردوغان با ایلان ماسک در نیویورک
اردوغان: اتحادیه اروپا بدنبال جدایی از ترکیه است

نتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

«سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی ساعتی قبل در راس هیاتی وارد قاهره پایتخت مصر شد.

نیم ساعت پیش

تیم ملی فوتبال امید در سومین دیدار خود در هانگژو مقابل مغولستان به پیروزی پر گل رسید تا به عنوان تیم صدرنشین به مرحله حذفی صعود کند.

نیم ساعت پیش

این روزها که فصل مدارس شروع شده برای فرزندان دانش آموزتان میتوانید یک دسر خوشمزه درست کنید تا خستگی مدرسه از تن شان بیرون آید.

نیم ساعت پیش

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه از صلح و سازش سالانه ۵۰۰ تا ۷۵۰ مورد از پروندهای قصاص در کشور خبر داد.

نیم ساعت پیش

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا گفت که پیوستن اوکراین به ناتو هیچ سودی برای واشنگتن نداشته و بار دیگری برای واشنگتن خواهد بود.

نیم ساعت پیش

ایرنا نوشت: رئیس جمهور با اشاره به پروژه برنامه‌ریزی شده دشمن برای تخریب ارزش‌های فرهنگی، نقش رسانه به‌ویژه صداوسیما در فرهنگ‌سازی و مقابله با آثار سوء ناهنجاری‌های اجتماعی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

نیم ساعت پیش

معاون اول رئیس جمهور دستور داد با تأمین مالی، برخی مشکلات فوری آسایشگاه‌ها حل شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز برای رسیدگی بهتر به جانبازان اعصاب و روان ۶۲ قلم داروی مخصوص این بیماران را تأمین کند.

نیم ساعت پیش

یک پایگاه تحلیلی در گزارشی نوشت، سخنرانی بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل از نقطه‌نظر یافتن راهی صلح‌آمیز برای جنگ اوکراین یک فاجعه بود.

نیم ساعت پیش

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در چهار ماه گرم سال ۱۴۰۲ و با مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور ۳۰۰ واحد صنعتی بزرگ و انرژی‌بر، نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹.۶ درصد رشد مصرف برق را تجربه کردند که تاثیر مستقیمی در رشد تولید دارد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...