تیتر برتر |
۱ هفته پیش

جزییات شروع واکسیناسیون سالمندان بالای 70 سال از 20 اردیبهشت سایت تیتربرتر TitreBartar com

جاماندگان واکسیناسیون کرونا چه کنند؟

به گزارشتیتربرتر؛ به‌دنبال واردات تکنولوژی ساختواکسناسپوتنیک وی روسیو اعلام 4 شرکت کاندیدای تولید این واکسن در کشور ماجرای بزرگ‌ترین توافقخرید واکسنایران از روسیه بار دیگر به صدرخبرها برگشته است.

ایران در دو ماه آیندهواکسناسپوتنیک داخلیتولید می‌کند و بدین ترتیب نخستین محصول اسپوتنیک تولید داخل ایران تا دو ماه آینده وارد کارزار واکسیناسیون عمومی علیه کرونا می‌شود. این در حالی است کهواکسن روسی اسپوتنیک ویکه در کارآزمایی‌ها اثربخشی 91/6 درصدی در محافظت از ابتلای شدید به کووید19نشان داده بود و تاکنون در 50کشور مجوز استفاده گرفته است.

آخرین آمار واردات و تزریق واکسن کرونا

بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت تا روز دوشنبه 13 اردیبهشت بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری وارد کشور شده که بیش از یک میلیون و 300 هزار دوز آن در سراسر کشور تزریق شده است.

گزارش‌های گمرک ایران نشان می‌دهد که۷۲۰ هزار دوز واکسن از روسیه، یک میلیون و ۶۵۰ هزار دوز ازچین، ۱۲۵ هزار دوز ازهندو ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوزآسترازنیکاکره جنوبیاز طریق کوواکس وارد ایران شده که در مجموع بالغ بر ۳.۱ میلیون دوز است.

بنابر اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و برنامه‌ریزی‌های سند ملی واکسیناسیون تا 60 درصد واکسن‌ها برایواکسیناسیون عمومیاز تولید داخل و 40 درصد واکسن‌ها از مسیر واردات تأمین خواهد شد.

وضعیت تولید واکسن های داخلی کرونا

در همین زمینه سازندگان واکسن‌های داخلی نیز قول داده‌اندتولید واکسن‌های داخلیتا اواخر شهریور امسال به بیش از 20 میلیون دوز خواهد رسید.

به گفته دکتر «سید رضا مظهری» مدیر اجرایی طرحواکسن «کوو ایران برکت»؛فاز تولید صنعتی کوو ایران برکت به ۳ بخش تقسیم شده است. در فاز یک ظرفیت تولید واکسن، ۳ میلیون دوز تا خرداد ماه ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این ظرفیت در تیرماه به ۷ میلیون و در شهریور ماه به ۲۰ میلیون دوز خواهد رسید.

دکتر «علیرضا بیگلری» رئیس انستیتو پاستور ایران هم می‌گوید: تولید صنعتیواکسن سوبرانابه‌صورت پلکانی اضافه خواهد شد و تا شهریور امسال ۴ میلیون دوز واکسن تولید می‌شود.

فاز سه نخستینواکسن تزریقی - استنشاقی «کووپارس»نیز که پروتئین نوترکیب کرونا است از اواخر شهریور امسال آغاز می‌شود.

چه تعداد ایرانی در کشور واکسیناسیون شدند؟

با افزایش روند واردات واکسن به کشور، سرعتواکسیناسیوننیز افزایش یافته است.تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می دهد؛ افزون بر یک میلیون و 300 هزار دوز آن در سراسر کشور تزریق شده است. تاکنونبیش از 10 هزار نفر دوز اول و دومرا به‌طور کامل دریافت کرده‌اند.

استاندار تهران هم از تشکیل کمیته واکسیناسیون برای انجام سریع‌تر تزریق واکسن در سطح استان تهران خبر داده و گفت: در استان تهران یک و نیم میلیون نفرجمعیت بالای ۶۰ سالداریم که تزریق واکسن برای آنها باید در دو دوز انجام شود. لذا می‌طلبد که تمهیدات ویژه‌ای در سطح استان تهران از طریق کمیتهواکسیناسیونبرای در نظر گرفتن مکان‌های تزریق واکسن اتخاذ شود.

گفتنی است؛ مشکل واکسیناسیون پاکبانان غیر ایرانی که در چند روز گذشته حاشیه‌های زیادی به‌وجود آورده بود مطابق آنچه غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرده این موضوع در حال پیگیری است و حتی در بعضی مناطق هم با توجه به کارت سبز اقامت این واکسیناسیون انجام شده است.

آغاز تزریق واکسن 70 ساله ها از 20 اردیبهشت

دکتر رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  با بیان اینکه احتمالا از ۲۰ اردیبهشتثبت‌نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ سالرا نیز برای واکسیناسیون به آنها اطلاع می دهیم، تاکید کرد که پیامک‌های ما بسیار دقیق هستند. به طوری که در پیامک به فرد اعلام می‌شود که شما در فاز دوم واکسیناسیون قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. سپس یک هفته قبل از موعد واکسیناسیون فرد، یک پیامک دیگر برایش ارسال می شود که شما فلان روز در فلان مرکز و باکارت ملیبرای تزریق واکسن ‌مراجعه کنید.

در عین حال یک روز قبل از موعد تزریق واکسن دوباره یک پیامک ارسال و از فرد پرسیده می‌شود که آیا فردا می‌توانید برایدریافت واکسن کرونامراجعه کنید یا خیر که فرد پاسخ می‌دهد و ما بر این اساس برنامه‌ریزی‌هایمان را انجام می‌دهیم. بنابراین مردم منتظر پیامک باشند، آن هم زمانی که ما به آنها اعلام می کنیم.

این در حالی است که بسیاری ازسالمندان بالای 80 سالدر یک هفته گذشته بدون دریافت پیامک یا تماس تلفنی با مراجعه به مراکز بهداشتی و ایستادن در صف و انجام نام نویسی واکسن تزریق کرده اند .گزارش های دریافتی حاکی است که هنوز نیمی از سالمندان بالای 80 سال واکسن تزریق نکرده اند.

نحوه نوبت دهی برای تزریق واکسن کرونا

«کیانوش جهانپور» سخنگوی سازمان غذا و دارو ۱۳ اردیبهشت درباره واکسیناسیون افراد دارایاولویت تزریق واکسن کروناکه در لیست وزارت بهداشت نیستند، بیان کرد:نیازی به تماس تلفنی و مراجعه حضوری نیست، اطلاعات افراد به طور کامل موجود است، ۷۵ میلیون نفر از ایرانیان کهپرونده‌ی الکترونیک سلامتدارند، اطلاعاتشان در سامانه‌های چهار گانه‌ی بهداشت ثبت است.

وی ادامه داد: بقیه که حدود ۸ الی ۹ میلیون نفر هستند، هم اطلاعاتشان از سامانه‌هایی مثل ثبت احوال و ... دریافت می‌شود و با آن‌ها از هر شهر و روستایی که هستند، تماس گرفته می‌شود تا برایتزریق واکسنمراجعه کنند.

جاماندگان واکسیناسیون کرونا چه کنند؟

جهانپور افزود: افرادی که در هر مرحله به نوعی جا مانده باشند، یعنی به هر دلیلی امکان ارتباط با آن‌ها میسر نشده باشد، در آخر هر مرحله فراخوانی داده می‌شود و آن‌هایی که از واکسیناسیون جا ماندند، در سامانه‌یsalamat.gov.irکه آن زمان فعال می‌شود؛ کد ملی، شماره همراه و اطلاعاتشان را وارد می‌کنند و برای آن‌ها پیامک می‌رود، بعد از آن زمان مراجعه‌ی آن‌ها اعلام می‌شود.

وی با اشاره به واکسیناسیون افراد ۸۰ سال، گفت: تا الان هیچکس برای تزریق جا نمانده، چون هنوزواکسیناسیون افراد ۸۰ سالتمام نشده و در حال انجام است.

جهانپور افزود: روز‌های آخر این دوره اعلام می‌شود تا افرادی که به هر دلیل مثل جواب ندادن تلفن، جا ماندند به سامانه مراجعه و در آنجا ثبت نام کنند، چون امکان دارد تا روز آخر با آن افرادی که فکر می‌کنند، جاماندند تماس گرفته شود و بعد از آن افراد جامانده باید به سامانه مراجعه کنند.

وی گفت: بعد از اینکه هر مرحله به روز‌های پایانی‌اش نزدیک شد، برای جاماندگان فراخوان صادر می‌شود تا در این سامانه ثبت‌نام کنند و احیانا اگر برای آن‌ها پیامکی نرفته و تماس گرفته نشده، هیچ ثبت‌نام حضوری نداریم و نیازی نیست که مردم با مراکز تماس تلفنی بگیرند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

1 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

1 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

1 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

2 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

2 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

2 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

2 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

2 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

3 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

3 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

3 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

3 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

3 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...