۱ هفته پیش
2 بازدید

حل مشکل تامین خوراک دام در گرو کشاورزی قراردادی| الگوی کشت مناسب؛ نیاز امروز کشور resize 3

رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده ایران معتقد است برای حل مشکل در تأمین خوراک دام باید به کشاورزی قراردادی در تولید نهاده رو بیاوریم. نهاده یک بخش ضروری برای تولید محصولات دامی است و کشورهای موفق و صادرکننده در تولید محصولات دام، کشورهای هستند که در بخش کشاورزی موفق بودند.
خبرگزاری میزان - شیوع کرونا، تحریم‌های ظالمانه و سیاست‌های قدیمی و گاهی نامناسب دولت باعث افزایش آشفتگی در حوزه اقتصادی و کشیده شدن نوسانات قیمت‌ها به بخش مواد غذایی هم شده است به طوری‌که در بخش محصولات دامی مانند مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و لبنیات نگرانی‌های جدی را برای جامعه و خانواده‌ها ایجاد و توان خانواده‌ها در سامان‌دهی هزینه‌ها را با چالش‌های متعددی روبرو کرده است.
 
به گفته فعالان حوزه تولید دام، افزایش قیمت محصولات دامی به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید به خصوص در بحث تامین نهاده و خوراک دام است و از آنجایی‌که نهاده دام یکی از کالا‌های وارداتی به کشور بوده، طبیعی است که نوسانات ارز به طور مستقیم بر هزینه‌های تامین نهاده تاثیر گذارد.
 
از طرفی نهاده‌های دامی به عنوان کالای اساسی تعریف شدند و و واردات آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شود. علی رغم اعلام تامین بیش از سه میلیارد دلار ارز برای کالا‌های اساسی از سوی دولت و تصویب سیاست‌های جدیدی برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها از گمرک، روند افزایش قیمت که همچنان صعودی است؛ و این موضوع لزوم اجرای راه‌کار‌های کاربردی‌تر را برای حل این مشکل نشان می‌دهد.
 
یکی از دلایل نوسانات قیمت‌ها در بازار داخلی، محدودیت‌هایی است که به‌واسطه مشکلاتی مانند تحریم و شیوع کرونا به کشور تحمیل شد و این مشکلات درباره کالا‌های وارداتی و یا محصولاتی که مواد اولیه آن از خارج تامین می‌شود بیشتر و شدیدتر دیده می‌شود. مشکلاتی که راه‌کار آن در افزایش تولید داخلی و بی‌نیازی از واردات است.
 
موضوعی که در بیانات مقام معظم رهبری در شهریور‌ماه و بهمناسبت هفته دولتبه آن اشاره شده است. ایشان ضمن انتقاد از واردات بی‌رویه که به تولید داخل آسیب می‌زند، مسئولان را از ایجاد پیوند بین اقتصاد کشور با تحولات خارجی برحذر داشتند و توصیه کردند تا با فرض بر تداوم تحریم‌ها تا ده سال آینده، برنامه‌ریزی اقتصادی بر اساس امکانات درونی و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی باشد.
 
بدون تردید استفاده از دانش در سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی نقش مهمی خواهد داشت؛ و برخورداری کشور ما از اقلیم‌های مختلف آب و هوایی و نیز شرایط خوب در بخش خاک و منابع طبیعی، امتیازی است که به عقیده کارشناسان کشاورزی قابلیت تولید محصولات مختلف کشاورزی مورد نیاز هم در صنایع غذایی انسانی و هم خوراک دام را فراهم کرده است.
 
منصور پوریانرئیس شورای تامین کنندگان دام زنده ایران در گفت‌وگو با میزان، موضوع تامین نهاده برای پرواربندی کشور را یک موضوع قابل حل توصیف کرد و با بیان اینکه در این زمینه نباید منتظر واردات باشیم، گفت: با کار وارداتی نمی‌توان انتظار کار جهادی را در این حوزه داشت، کشور ما از نظر سرزمین، آب و امکانات در سطح خوبی قرار دارد. نهاده و خوراک دام یک محصول کشاورزی است و تولید خوراک دام با کشت قراردادی می‌تواند یک راه حل مناسب برای این مسئله باشد.
واردات به عنوان یک راه حل فوری برای حل مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد
 
پوریان با انتقاد از اینکه در دو حوزه کشاورزی و دامپروری، واردات به عنوان یک راه حل فوری برای حل مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد، اعتماد به تولیدکنندگان و کشاورزان داخلی را ضروری خواند و تصریح کرد: برای حل مشکل در تامین خوراک دام باید به کشاورزی قراردادی در تولید نهاده رو بیاوریم. نهاده یک بخش ضروری برای تولید محصولات دامی است و کشور‌های موفق و صادرکننده در تولید محصولات دام، کشور‌های هستند که در بخش کشاورزی موفق بودند.
 
اسماعیل شهبازیاستاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصادی نیز در گفت‌وگو با میزان، در خصوص توان تولید خوراک دام در داخل کشور با تایید ظرفیت کشور در تولید محصولات مختلف کشاورزی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و خصوصیات اقلیمی در مناطق مختلف کشور، پتانسیل و ظرفیت تولید این محصولات در کشور هم بصورت خوراک‌تر مانند یونجه و هم خوراک خشک مانند جو و ذرت وجود دارد.
 
این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت حمایت از تولیدات داخلی و توجه به حوزه کشاورزی، مناسب کردن شرایط کشت و تولید را عامل مهمی در تشویق کشاورزان عنوان کرد و افزود: ایجاد شرایط سهل و عملی مانند تامین ماشین‌آلات و تجهیزات، بذر، کود، سموم و دیگر مواد مورد نیاز کشاورزان، تولید محصولات کشاورزی را در کشور افزایش پیدا کند.
 
موضوع دیگری که کارشناسان حوزه کشاورزی در بهبود شرایط تولید بر آن تاکید دارند، نیاز کشور به الگوی کشت مناسب است. الگوی کشت به معنای جانمایی صحیح تولید بر اساس پتانسیل‌های طبیعی، اصول اقتصادی و سیاست‌های استراتژیک کشور است، موضوعی که به گفته شهبازی، در کشور ما وجود ندارد.
 
شهبازی تهیه الگوی کشت را نیازمند جمع‌آوری و بررسی تمام اطلاعات مربوط به آب‌ها، خاک‌ها و شرایط آب و هوایی هر اقلیم و همچنین مطالعه بازار مصرف، توجه به رژیم غذایی و شناسایی تهدید‌های طبیعی و مشکلات احتمالی دانست و بیان کرد: با ایجاد یک الگوی کشت و شناسایی مناطق مناسب برای کشت هر محصول، ضمن حفظ محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی، بیشترین بهره‌برداری را از این منابع طبیعی خواهیم داشت.
 
در کنار برنامه‌ریزی‌های مبتنی بر مطالعات علمی و استفاده از تکنولوژی روز، حمایت‌های دولتی به‌عنوان عامل تشویق کننده دارای اهمیت است. این حمایت‌ها می‌تواند در قالب تخصیص یارانه در تامین مواد شیمیایی، ماشین‌آلات و ایجاد تاسیسات و یا در قالب تغییر سیاست‌ها و جایگزین کردن تولیدات داخلی بجای واردات صورت بگیرد.
 
شهبازیان با تاکید بر لزوم داشتن برنامه‌های کوتاه مدت در کنار برنامه‌های دراز مدت، با اشاره به شرایط خاص برای تولید محصولاتی مانند ذرت، مطالعه و برنامه‌ریزی را در توانمند کردن کشاورزی داخلی را مهم و ضروری اعلام کرد و با استناد به این واقعیت که در دنیای امروز، بخش کشاورزی در تامین مواد غذایی و مایحتاج زندگی مردم نقش اصلی را برعهده دارد به قدرت و نفوذ کشور‌های با کشاورزی قوی اشاره کرد و افزود: غلات و لبنیات سهم اصلی سبد غذایی هستند بنابراین توسعه در این بخش به‌معنای خودکفایی در تامین مواد اولیه صنایع غذایی است. البته این کار به حمایت‌های دولت نیاز دارد تا با کاهش هزینه تولید برای کشاورز، قیمت تمام شده تولید را نسبت به واردات پایین نگه دارد.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • انتقاد از عملکرد ضعیف ایران در حوزه صادرات زعفران| لزوم استفاده از تمام بازار‌های جهانی
 
سیاست‌های ناعادلانه‌ای که بر علیه کشور ما در قالب تحریم اجرا می‌شود ممکن است در آینده واردات نهاده‌های دامی را با مشکلات بیشتری روبرو کند بنابراین توجه جدی‌تر به حوزه کشاورزی و برنامه‌ریزی علمی‌تر و عملی‌تر در این حوزه، راه‌حل مناسب و ریشه‌ای برای این مسئله است.

انتهای پیام/


#‌اخبار
منبع: خبرگزاری میزان


مطالب پیشنهادی

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

مطالب مرتبط