سلامت نیوز |
4 روز پیش

با یک دم عمیق به آرامی چشمانتان را ببندید، آب دهانتان را قورت دهید فشار از روی فک دهانتان بردارید دس

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،۲۱ ماه می برای یوگی‌های دنیا یک روز خوب است؛ روز جهانی مدیتیشن هر ساله در این روز برگزار می‌شود و یوگی‌ها آن را جشن می‌گیرند. البته مدیتیشن فقط مخصوص علاقمندان رشته یوگا نیست و همه انسان‌های در دنیای مدرن و شلوغ امروز نیاز دارند که برای دقایقی هر چند کوتاه توجه ذهن را از جهان بیرون بردارند و به درون خود سفر کنند.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن، مراقبه یا درون‌پویی عملی است که در آن فرد از یک تکنیک مانند ذهن‌آگاهی یا تمرکز ذهن بر روی یک موضوع، فکر یا فعالیت خاص برای آموزش توجه و آگاهی و دستیابی به یک حالت روان و آرام و پایدار ذهنی استفاده می‌کند.

مدیتیشن یا مراقبه یک تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است که در آن شخص به آرامی توجه خود را به درون می‌برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند. بیشتر انواع مدیتیشن از تمرینات مذهبی شرقی به خصوص از هند، چین و ژاپن به غرب رفته ‌است. تنها در سه دهه اخیر است که این تکنیک‌ها به‌طور جدی برای دستیابی به سلامتی، بخصوص برای درمان استرس و کاهش دردهای مزمن به کار می‌رود.

مراقبه می‌تواند استرس، اضطراب، افسردگی و درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و باعث افزایش آرامش و درک بیشتر از خود شود.

۱۰ دلیل برای اینکه عاشق مدیتیشن باشید!

ـ با مدیتیشن خواب بهتری خواهید داشت

ـ اجازه می‌دهد خود واقعیمان را بشناسیم

ـ سبب رشد و تعالی فردی شما می‌شود

ـ عملکرد حفاظتی مغز را تغییر می‌دهد

ـ کنترل کننده شدت و ضعف عملکرد مغز است

ـ استرس را کاهش می‌دهد

ـ اضطراب را کنترل می‌کند

ـ سلامت احساسی را بهبود می‌بخشد

ـ از دست دادن حافظه ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد

ـ به کنترل درد کمک می‌کند

روز جهانی مدیتیشن از کجا آمده است؟

از سال ۱۹۹۵ میلادی تا کنون، هر سال روز جهانی مدیتیشن به رسمیت شناخته می‌شود تا بستری برای افزایش آگاهی درباره مزایای مدیتیشن در زندگی امروز باشد. این روز جهانی مهم می‌خواهد، فواید مدیتیشن در دنیای امروز را به ما گوشزد کند و از فواید ذهنی، ‌ جسمی و معنوی آن پرده بردارد. از طرفی با اختصاص یک روز خاص به مدیتیشن، ‌ مردم تشویق می‌شوند تا از قدرت تمرینات ذهن‌آگاهی و تاثیرات بیرونی آن آگاه شوند.

همچنین، روز جهانی مدیتیشن به مردم این آگاهی را می‌دهد که می‌توانند در هر جای دنیا و از هر طبقه اجتماعی که هستند، مراقبت از خود، ساخت لحظات آرامش‌بخش میان هرج و مرج، ‌ ایجاد ارتباط بهتر با خود و جهان اطراف را یاد بگیرند.

تفاوت یوگا و مدیتیشن چیست؟

یوگا ترکیبی از تمرینات ذهنی و بدنی است، در حالی که مدیتیشن بیشتر بر روی آرامش ذهن متمرکز است. یوگا آنقدر گسترده است که می توان آن را یک سبک زندگی در نظر گرفت. یک سبک از زندگی که به شما کمک می‌کند تا آرامش و ثبات عاطفی و روحی را همراه با تنظیم هورمون‌ها و ارگان‌های درونی بدن به دست آورید. در واقع تمرینات مدیتیشن را می‌توان بخشی از یوگا در نظر گرفت.

چطور مدیتیشن کنیم؟

اول جای راحتی را برای نشستن انتخاب کنید. جایی که به شما احساس خوشایند دهد. می‌توانید روی صندلی و یا زمین باشید. زمان حدودی مدیتیشن خود را تعریف کنید. مثلا در تجربه‌های اول روزی ۵ دقیقه هم برای شروع تمرینات عالی است.

ستون فقرات خود را صاف کنید و به لحظه شگفت‌اگیز زمان حال آگاه باشد. به بدنتان توجه کنید و سعی کنید انقباض خاصی در هیچ قسمتی از بدن نداشته باشید. بدن آرام و ریلکس باشد و احساس راحتی و وانهادگی کنید.

حالا تمام آگاهی را روی تنفستان ببرید. دم و بازدم را با آگاهی پیگیری کنید؛ حرکت بالا و پایین رفتن سینه را دنبال کنید و به ریتم نفس کشیدن خود آگاه باشید. بعد از چند دقیقه تاثیر این تمرین را احساس خواهید کرد.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به پنج باورغلط و رایجی که سلامت نوزادان را به مخاطره می‌اندازد، گفت: توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه سلامت نوزاد را در روزهای حساس آغاز تولد تهدید می‌کند.

21 ساعت پیش

هیچ نقطه خاصی در زندگی یک زن وجود ندارد که در آن از نظر جنسی به اوج خود برسد. اگرچه این یک باور رایج است که زنان در 30 سالگی به اوج جنسی خود می رسند، اما برای اکثر زنان این ادعا نادرست است.

4 ساعت پیش

تحقیقات جدید نشان می دهد که غذاهای گیاهی غنی از ترکیبات مهم غذایی می توانند با افزایش سن، احتمال ابتلا به ضعف و سستی را کاهش دهند.

دیروز

به گفته محققان عمل به نکات بهداشتی گاهی می‌تواند شما را بیمار کند.

دیروز

به راحتی می‌توان بر اساس علائم مشخصی متوجه مغرور بودن یک شخص شد. اولین علامت توقع زیاد و طلبکار بودن شخص است.کسی که از همه توقع دارد و معمولا این توقع به شکلی افراطی شکل می‌گیرد.

3 روز پیش

 ساکنان ساحلی و گردشگران سواحل برای قرن‌ها احساس سلامتی داشته‌اند اما دانشمندان به‌ تازگی شروع به بررسی مزایای سلامتی احتمالی زندگی در سواحل کرده‌اند.

23 ساعت پیش

پژوهش‌ها نشان می‌دهد رابطه زناشویی براحتی سبب آرامش اعصاب و کاهش فشار خون و کاهش استرس می‌شود. یافته‌های یکی از این پژوهش‌ها حتی حاکی از این است که رابطه جنسی ممکن است به آدم‌ها کمک کند بر ترس ناشی از حضور در یک جمع بزرگ و سخن گفتن در میان آن جمع غلبه کنند؛ زیرا تا حد ممکن از میزان استرس آنها خواهد کاست.

3 روز پیش

ساعت بدن شما با افزایش سن تغییر می کند،برای مثال زمانی که می خواهید بیدار شویدیا به خواب بروید دچار تغییر می شود. ساعت بدن شما در واقع تمام سیستم بدن  و هر یک از تریلیون سلول بدن شما را کنترل می کند. در بیشتر موارد، ما زمان‌بندی درستی داریم، اما این تغییرات را  از منظر نیاز جنسی در نظر نگرفته‌ایم

3 روز پیش

آب برای تمام عملکردهای بدن ضروری است؛ آب به بدن کمک می‌کند تا از مواد زائد را از طریق ادرار دفع کند، دمای طبیعی را از طریق تعریق حفظ کند و حتی از مغز محافظت کند. با توجه به نقش اساسی آب در بهبود عملکردهای طبیعی بدن، نخوردن آب کافی می‌تواند نتایج نامطلوبی داشته باشد.

پریروز

بیشتر...