خبرگزاری تسنیم |
2 ماه پیش

شوری خاک زمین های کشاورزی باغی کشور را تهدید می کند اخبار قزوین اخبار استانها تسنیم Tasnim


شوری خاک زمین‌های کشاورزی و باغی کشور را تهدید می‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور خاک‌ورزی شدید و شوری خاک را از تهدیدات پیش روی مزارع و زمین‌های کشاورزی و باغیدر کشور برشمرد.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازقزوین، مهرزاد محصص مستشاری امروز در همایش گرامی‌داشت روز جهانی که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: علی‌رغم تصورات موجود در میان مردم و جامعه کشاورزی فقط 6.5 درصد زمین‌‌های ما درجه یک محسوب می‌شوند و 93.5 درصد اراضی کشاورزی ما درجه 2 و 3 به حساب می‌آیند.

وی نبود مواد آلی از جمله کربن و ترکیبات کربنی را از معضلات بزرگ منابع خاکی کشور دانست و اضافه کرد: 62 درصد از اراضی کشور با فقدان کربن و مواد آلی روبه‌رو هستند و به همین خاطر در چنین خاک‌هایی کیفیت غذایی محصولات کشاورزی پایین است. چرا که گیاهان در چنین خاک‌هایی نمی‌توانند مواد مورد نیاز برای بدن ما در خود ذخیره‌سازی کنند.

محصص مستشاری ادامه داد: یکی از راهکارهای مقابله با مشکل کمبود مواد کربنی در خاک‌های زراعی کشور بازگرداندن بقایای محصولات کشاورزی به داخل خاک و استفاده از کودهای گیاهی کربناته در این حوزه است که متأسفانه میزان اطلاعات کشاورزان و استقبال آنها از کودهای یادشده بسیاراندک است.

وضعیت نگران‌کننده فرسایش خاک در قزوین / 63 درصد اراضی استان مرغوب نیستند

کمبود پتاسیم در 30 درصد اراضی کشور

معاون مدیریت و برنامه‌ریزی مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه میزان مصرف کود و مواد تقویت‌کننده خاک در کشور ما نصف سرانه جهانی است، گفت: در حال حاضر در دنیا به ازای هر هکتار زمین کشاورزی 132 کیلوگرم کود مصرف می‌شود، در حالی که این عدد در کشور ما حدود 66 کیلوگرم است.

محصص مستشاری همچنین از کمبود پتاسیم در 30 درصد از اراضی زراعی کشور خبر داد و افزود: همچنین 70 درصد از کل اراضی کشور فسفر کافی دارند که البته از این ظرفیت برای کشت محصولات نیازمند به ترکیبات فسفاته چندان استفاده نکرده‌ایم.

وی خاک‌ورزی شدید و شوری خاک را از دیگر تهدیدات پیش روی مزارع و زمین‌های کشاورزی و باغی برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد از مزارع کشاورزی استان قزوین با خطر شوری خاک روبه‌رو شده‌اند و به همین خاطر برای جلوگیری از بین رفتن ظرفیت‌های زراعی این زمین‌ها باید طرح‌های موسوم به شیرین‌سازی خاک در پهنه وسیعی از اراضی کشاورزی استان اجرا شوند.

بسیاری از اراضی مرغوب کشاورزی قزوین به شهرک صنعتی تبدیل شدند

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین هم در این همایش هم با انتقاد از عدم اجرای طرح تجمیع اراضی کشاورزی (تاک) گفت: امروز معضل بزرگ ما این است که زمین‌های زراعی ما به خاطر فوت مالکان و رسیدن به ورثه در معرض خرد شدن، تغییر کاربری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز قرار دارند و به همین خاطر باید اجرای طرح تاک در اولویت دولت باشد.

رجب رحمانی اضافه کرد: متأسفانه اهمیت بیش از حد قائل شدن برای صنعت باعث شده که بسیاری از زمین‌های مرغوب کشاورزی ما به شهرک‌ها و نواحی صنعتی تبدیل شوند. اگرچه منکر اهمیت صنعت و ارزش‌های اقتصادی آن نیستیم، اما از دست دادن زمین‌های کشاورزی به معنی بحران زیرساخت برای تولید غذا در آینده است.

وی با بیان اینکه آبخوان‌داری و جلوگیری از فرسایش خاک در استان قزوین مغفول واقع شده است، گفت: انتظار ما از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور این است که تقویت آبخوان و احیای منابع زیرزمینی آب را در دستور کار جدی خود قرار دهد تا جلوی تخریب سد‌ها و شبکه آب‌رسانی ما به ویژه در بخش کشاورزی گرفته شود.

رحمانی با گلایه از قصور و ترک فعل برخی مدیران در حوزه مسائل مربوط به آب و خاک افزود: در سال‌های اخیر شاهد این بودیم که همه دغدغه مدیران به سمت حفظ منابع آبی رفته، در حالی که حفظ آب بدون حفاظت از خاک امکان‌پذیر نیست و اگر نسبت به تقویت پوشش گیاهی در مناطق مختلف اقدام نکنیم، شاهد تبخیر و هدررفت بیش از اندازه آب خواهیم بود.

وی ادامه داد: در ضمن احیای منابع خاکی در مقایسه با منابع آبی تقریباً غیرممکن است؛ چرا که منابع خاکی طی میلیون‌ها سال ایجاد می‌شوند و اگر خاک را از دست بدهیم، به راحتی نمی‌توانیم آن را جایگزین کنیم. ضمن اینکه خاک قابل وارد کردن و خریدن از سایر کشورها نیست؛ چرا که هر خاکی مناسب اقلیم جغرافیایی خاصی است.

انتهای پیام/ن#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...