ورزش سه‌ |
1 ماه پیش

تکتم رویاهای بزرگ، شاید پاریس، شاید لس آنجلس ورزش سه

نهمين طلاى تاريخى زنان ايران بر گردن دختر مازنى

تكتم و رؤیاهای بزرگ، شاید پاریس، شاید لس‌آنجلس!

تكتم دستاربندان دونده مازنى الاصل كشورمان با كسب نهمين طلاى زنان ايران در داخل سالن آسيا به المپيك ٢٠٢٤ پاريس مى‌انديشد.

تكتم و رؤیاهای بزرگ، شاید پاریس، شاید لس‌آنجلس!

به گزارش "ورزش سه"، دونده ٢٣ ساله دوهاى نيمه استقامت كشورمان در كنار فرزانه فصيحى يكى از سه دونده ايرانى و دو دخترى نام گرفت كه توانست مدال زرين و طلاى انفرادى يازدهمين دوره رقابت‌هاى دو و ميدانى قهرمانى داخل سالن آسيا را به گردن آويزد آن هم براى اولين بار در ماده ٨٠٠ متر تا به دل تاريخ ورزش ايران بپيوندد.

تكتم دستاربندان كه در مشهد به دنيا آمده اما پدر و مادرى با اصالتى ساروى و مازنى دارد و بيشتر زندگى‌اش را در شمال ايران گذرانده يعنى جايى كه تنها برادرش نيز متولد شده، نهمين مدال طلاى زنان ايران را در داخل سالن بزرگسالان آسيا به دست آورد و هشتمين مدال زرين انفرادى دو و ميدانى زنان كشورمان در تاريخ اين پيكارها.

•طلايه‌داران دو و ميدانى زنان ايران در تاريخ يازده دوره رقابت‌هاى قهرمانى داخل سالن بزرگسالان آسيا:

🥇تيمى ٤ در ٤٠٠ متر ٢٠٠٤ تهران (ليلا ابراهيمى، مينا پورسيفى، زهرا فرجام و حديث شهرامى)
🥇پرتاب وزنه ليلا رجبى ٢٠١٠ تهران
🥇پنج گانه زهرا نبى‌زاده ٢٠١٠ تهران
🥇چهار صد متر مريم طوسى ٢٠١٢ هانگژو
🥇چهار صد متر مريم طوسى ٢٠١٤ هانگژو
🥇پنج‌گانه سپيده توكلى ٢٠١٨ تهران
🥇شصت متر فرزانه فصيحى ٢٠٢٣ آستانا
🥇شصت متر فرزانه فصيحى ٢٠٢٤ تهران
🥇هشتصد متر تكتم دستاربندان ٢٠٢٤ تهران

دختران و زنان كشورمان در رقابت‌هاى فضاى باز تا امروز در رده سنى بزرگسالان هيچ طلايى در آسيا كسب نكرده‌اند، اما يك طلاى تيمى و هشت طلاى انفرادى را توانسته‌اند از دل يازده دوره قهرمانى داخل سالن بزرگسالان قاره كهن به خود اختصاص دهند.

•مهمترين و تنهاترين مدال‌هاى تاريخى دو و ميدانى زنان ايران در فضاى باز بزرگسالان قهرمانى آسيا:

🥉مريم صدارتى پرش ارتفاع ١٩٧٣ مانيل فيليپين
🥉ليلا ايراهيمى سه هزار متر با مانع ٢٠٠٧ امان اردن
🥈ليلا رجبى پرتاب وزنه ٢٠١٣ پونه هندوستان
🥈فرزانه فصيحى صد متر ٢٠٢٣ بانكوك تايلند

1996837

البته ليلا رجبى، همسر بلاروسى الاصل پيمان رجبى، دونده سابق تيم ملى كه به تابعيت كشورمان درآمد مدال نقره پرتاب وزنه بازي‌هاى آسيايى ٢٠١٤ اينچئون كره جنوبى را در كنار دو برنز اين ماده در قهرمانى ٢٠٠٩ و ٢٠١١ آسيا به همراه تك طلاى تاريخ بازي‌هاى داخل سالن ٢٠٠٩ قاره كهن كه با برگزارى رقابت‌هاى دو و ميدانى داخل سالن آسيا متفاوت بوده براى كشورمان به دست آورده است.

تكتم دستاربندان در فينال دوى ٨٠٠ متر رقابت‌هاى داخل سالن ٢٠٢٤ تهران ضمن كسب مدال طلا براى اولين بار توسط يك دختر ايرانى در اين ماده موفق شد ركورد را نيز كه متعلق به خودش بود ارتقا بدهد و زمان دو دقيقه و ٩ ثانيه و ١٧ صدم را به ثبت برساند.

اين دختر دونده يك بار هم در سن ١٨ سالگى ركورد ماده ٨٠٠ متر فضاى باز را از چنگ مينا پورسيف درآورد، اما مجدد ركورد بين اين دو نفر دست به دست شد تا همچنان پورسيف ركورددار اين ماده در خارج از سالن نام بگيرد.

1996838

تكتم دستاربندان دونده طلايى و ٢٣ ساله كشورمان كه در ماده هاى ٤٠٠ و ١٥٠٠ متر هم سابقه رقابت با حريفان داخلى را دارد، گفت و گويى اختصاصى با "ورزش سه" انجام داد.

ورزش دو و ميدانى يكى از رشته هاى پايه محسوب مى شود كه در بازيهاى المپيك ٢٠٢٤ پاريس در مجموع ١٤١ مدال طلا، نقره و برنز در ٤٧ ماده به ورزشكاران سراسر جهان اهدا خواهد شد كه در تمام تاريخ سى و دوره قبلى بالاترين سطح رقابتها ورزشى تنها يك مدال نقره پرتاب ديسك ٢٠١٢ لندن توسط احسان حدادى نصيب ايران شده و بس.

بولت هواداراز چه زمانى دو و ميدانى رو شروع كردى؟

من در مشهد به دنيا آمدم اما اصالتم مازندرانى است كه پدر، مادر و تنها برادرم متولد سارى هستند، شروع دو و ميدانى براى من از مدارس و رقابتهاى آموزشگاهى در كلاس چهارم دبستان آغاز شد، آن موقع خانم افشار به عنوان معلم ورزش تشخيص دادند كه استعداد و توانايى فعاليت در رشته ورزشى دو و ميدانى را دارم، فكر كنم اسم كوچكشان مريم بود، هر جا كه هستند خدا نگهدارشان باشد، در خانواده ما فقط من ورزشكارم و با برنده شدن در رقابتهاى مدرسه، ناحيه و استانى در دوره ابتدايى شروع كردم.

بولت هوادارفكر اين را مى كردى كه روزى قهرمان آسيا شوى و مدال طلاى دو و ميدانى داخل سالن يك قاره را به گردن بيندازى؟

هر كسى در تمام زندگى روياپردازى هايى دارد به ويژه ورزشكار حرفه اى، اما در مورد رقابتهاى داخل سالن ٢٠٢٤ تهران فكرش را نمى كردم كه طلا بگيرم، اما براى مدال و قرار گرفتن در بين سه نفر برنامه داشتم و ركوردهاى شخصى خودم را ارتقاء دادم.

به اين باور رسيده بودم و رسيده ام كه مى توانم ركوردهاى بهترى نيز ثبت كنم، شب فينال ٨٠٠ متر كه "استارت ليست" را ديدم متوجه شدم از لحاظ ركورد نفر اول هستم و اين موضوع به من باور و نيروى بيشترى داد كه مى توانم طلا را مال خود كنم.

بولت هوادارو اينچنين شد كه دو دختر موفق ايرانى در ٨٠٠ متر طلا و نقره را به خود اختصاص دادند؟

از رقيبان اصلى ام شناخت كامل داشتم، دوندگان كويتى و قزاق در كنار نگين عدالت كه هموطن محسوب مى شديم،رقيبى هندى هم داشتم كه در ماده ١٥٠٠ متر حضور يافت. وقتى طلا گرفتم نگين عدالت هم نقره را از چنگ خارجى ها درآورد كه حس بسيار خوبى بود كه مقامهاى اولى و دومى به ايران تعلق گرفت.

1996842

•س: پس از طلاى ٨٠٠ متر داخل سالن آسيا و توأمان ركورد شكنى، فكر نمى كنى حالا بايد براى هدفهاى بزرگترى بجنگى؟

با اين طلاى آسيا انگيزه ام دو برابر شده و برنامه ام كسب سهميه المپيك از طريق رنكينگ و امتيازات آن است، اگر فدراسيون حمايت كند و اعزام هاى بين المللى براى رقابتهاى مختلف داشته باشيم مى توان و مى شود از طريق رنكينگ به سهميه المپيك ٢٠٢٤ پاريس رسيد ولى از امروز براى المپيك ٢٠٢٨ لس آنجلس فرصت خوبى دارم كه بتوانم ركورد خود را تا جايى كه مى شود به ورودى يا حد نصاب اين بازيها نزديك كنم و برايش با مربى شخصى ام آقاى همايون همتى برنامه اى دقيق داريم.

بولت هواداربه نظر مى آيد با كسب اولين مدال آسيايى كه رنگش هم طلاست حسابى به خودباورى رسيده اى.

حالا مى بينم مى شود اما مهم تكرار دوباره اين مدال در داخل سالن و كسب مدال در فضاى باز و بازيهاى آسيايى است، همه اينها شدنى خواهد بود نياز به حمايت، تمرينات مداوم، اردوها و اعزام هاى بين المللى، كار طاقت فرسا، تمركز، ممارست، تلاش و زحمت فراوان بيشترى است.

1996839

بولت هواداردو و ميدانى ايران برعكس كسب ٩ طلاى تيمى و انفرادى داخل سالن آسيا توسط دختران و زنان كشورمان هنوز به طلاى فضاى باز در رده سنى بزرگسالان دست نيافته آيا كسب آن شدنى است؟

كسب طلاى فضاى باز آسيا براى دختران و زنان كشورم نشدنى نيست چون هيچ چيز غيرممكنى وجود ندارد، با حمايت از استعدادها و سرمايه گذارى چرا نبايد بشود. دختران نسل من با تمام سدشكنى گذشته گان و باورهايى كه با موفقيتهاى خود به عنوان پيشرو در ذهنمان ايجاد كردند اين توانايى را دارند كه تاريخ را از نو بنويسند، فقط نياز به توجه و امكانات است.

بولت هوادارتمام تمركز خود را روى ٨٠٠ متر گذاشته اى ماده اى ميان مواد سرعتى و استقامت دوه هاى دو و ميدانى كه ويژگى هاى تخصصى خود را دارد و دونده چندان موفق بين المللى در ٨٠٠ متر خانمها نداشته ايم.

اين ماده نيمه استقامت است كه نياز به استقامت، سرعتى و چابكى در كنار هم دارد يعنى هم بايد سريع باشى و هم قوى.

بولت هوادارچه قهرمان عنوان دارى در دو و ميدانى باعث رشد تو شده اند؟

خانم ليلا ابراهيمى كه مدال ارزشمند برنز قهرمانى آسيا را در سه هزار متر بامانع در كارنامه دارند در رقابتهاى ٢٠٢٢ داخل سالن تركيه مربى تيم بودند، راهنمايى هاى ايشان، نكات فنى و حمايتهايشان باعث شد ركورد خانم مينا پورسيف را بشكنم، نگاهشان باعث شد باور كنم مى توانم و ركورد ايران را زدم هر چند بعد خانم پورسيف ركورد را پس گرفتند.
ليلا ابراهيمى در رشد من تأثير داشته است و بخش عمده اى هم آقاى همايون همتى كه تأثيرشان بسيار زياد بوده است، ايشان مربى تخصصى من هستند كه روزهاى زيادى را رفتم كرمانشاه و زير نظرشان تمرين كردم تا طلاى آسيا را در داخل سالن تهران به گردن آويزم. سه ماهى كه در كرمانشاه با آقاى همتى كه خودشان هم قهرمان بوده اند تمرين كردم انگار از اين رو به آن رو شدم و نتيجه اش شد طلاى آسيا.

بولت هوادارنكته جالب در فينال ٨٠٠ متر وجود داشت و آن هم اينكه نگين عدالت كه نقره گرفت شاگرد تخصصى همسر سرمربى تيم ملى بود اين موضوع حاشيه اى از منظر روحى و روانى براى تو ايجاد نكرد؟

قبل از پاسخ سوال بايد بگم كه خانم زهرا نبى زاده در تيم ملى خيلى براى من زحمت كشيدند بى نهايت به من كمك كردند و همينطور بايد از خانم فهيمه كلهر تشكر كنم اما نكته جال اينكه خانم سپيده توكلى به عنوان سرمربى بين من و نگين عدالت كه شاگرد تخصصى همسرشان آقاى ايمان روغنى هستند هيچ فرقى نمى گذاشتند و من اصلا احساس تفاوت و تبعيض نمى ديدم، همه ما را به يك چشم مى ديدند و به يك اندازه حمايت مى كردند و اين موضوع در كسب مدال طلا بسيار ارزشمند، تأثيرگذار و لذت بخش بود.

1996843

بولت هوادارالگوى ورزشى ات در دو و ميدانى كدام قهرمان بزرگ دنياست؟
آقاى احسان حدادى، اين را در سال ١٣٩٨ هم بازگو كرده ام، به نظرم كار بسيار سختى است كه اين همه مدال بگيرى از كشورى كه در دو و ميدانى قدرت به حساب نمى آيد، ايشان سالها قهرمان آسيا و بازيهاى آسيايى بوده اند و مدالهاى طلايشان يكى دو تا نيست، ايشان ركوردار پرتاب ديسك آسيا هستند، نقره تاريخى المپيك دارند، برنز قهرمانى جهان و طلاى جوانان دنيا، افتخارات آقاى حدادى آبروى دو و ميدانى ايران در جهان است، همه ى دنيا ايران را دو و ميدانى با ايشان مى شناسند.

آقاى احسان حدادى به همه ثابت كرد ورزشكاران ايرانى در دو و ميدانى مى تواند دست به چه كارهاى بزرگى بزنند و اين يعنى ما هم مى توانيم تلاش كنيم براى موفق شدن.

بولت هوادارحرف آخر؟

دوست دارم مدالم را به پدر و مادرم تقديم كنم كه خيلى پشت من بوده اند و شرايطى را فراهم كرده اند كه با حضور در كرمانشاه براى تمرين به طلاى آسيا دست يابم، از آن طرف خيلى خوشحالم كه توجه بيشترى به دو و ميدانى مى شود، الان در فدراسيون با اينكه انتخابات در پيش است آقاى مهدى مبينى به عنوان سرپرست درست مثل يك رييسى كه انگار چهار سال قرار است باشند كار مى كنند.

همه خيلى زحمت كشيدند تا به ويژه دختران در رقابتهاى قهرمانى داخل سالن آسيا مدالهاى بسيار ارزشمندى را به دست بياورند و دو و ميدانى ايران مقابل چشم هموطنان بدرخشد.

•گوشه اى از افتخارات تكتم دستاربندان:

🥇قهرمانى ٨٠٠ متر داخل سالن ٢٠٢٤ آسيا
🥉رقابتهاى ٨٠٠ متر بين المللى ٢٠٢٣ نوروزگاه
🥉رقابتهاى ٨٠٠ متر بين المللى ٢٠٢٢ تركيه
🥈رقابتهاى ٨٠٠ متر بين المللى ٢٠١٩ تهران

✍🏻 پوريا تابان#‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

باشگاه تراکتور در تدارک انتخاب سرمربی جدید به جای پاکو خمس اسپانیایی است.

3 ساعت پیش

روبن دیاز به برنامه‌ریزی اتحادیه فوتبال انگلیس و فشردگی بازی‌ها طعنه زد.

1 ساعت پیش

وزیر ورزش و جوانان در جلسه با اعضای هیئت مدیره پیشنهاد مدیریت ورزشگاه آزادی را به فدراسیون فوتبال ارائه کرد.

1 ساعت پیش

ابوالفضل جلالی آماری بهتر از 4 فصل اخیر ارائه کرده و فرصت اضافه کردن تعداد پاس گل‌های خود را هم دارد.

1 ساعت پیش

تیم جذاب آلونسو خیال دارد که رکورد شکست ناپذیری خودش را همچنان ادامه دهد.

1 ساعت پیش

پرسپولیس دو بار و استقلال یک بار در فصل جاری لیگ برتر بازنده شده اند.

نیم ساعت پیش

کاپیتان استقلال خوزستان گفت این تیم با پتانسیل و بازیکنانی که در اختیار دارد، قطعا در لیگ برتر می‌ماند.

1 ساعت پیش

پرسپولیسی که یک میلیون یورو پول مفت به رادو داد، حالا صاحب یک گلر دوم مطمئن و ارزان شده است.

1 ساعت پیش

آرش رضاوند می‌گوید استقلال حق اشتباه‌کردن ندارد و برای رسیدن به قهرمانی باید روند فعلی‌اش را ادامه دهد.

1 ساعت پیش

بیشتر...