خبرگزاری تسنیم |
۲ هفته پیش

میزان بارندگی قزوین در سال آبی جاری 95 میلی متر بوده است تسنیم


میزان بارندگی قزوین در سال آبی جاری 95 میلی متر بوده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: میزان بارندگی استان در سال آبی جاری تاکنون ۹۵ میلی‌متر بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش ۳ درصدی داشته است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز قزوین، منصور ستودهظهر امروز در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان قزوین که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان قزوین برگزار شد، اظهارداشت: میزان بارندگی استان در سال آبی جاری تاکنون 95 میلی‌متر بوده که این میزان نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته 3% افزایش را نشان می‌دهد، ولی نسبت به بلندمدت 38 % کاهش داشته است.

وی در خصوص میزان منابع و مصارف آب استان تصریح کرد: میزان مصارف منابع آبی‌های سطحی و زیرزمینی استان 2003 میلیون مترمکعب است که از این میزان حدود 1555 میلیون مترمکعب از طریق منابع آبهای زیرزمینی (معادل 73 درصد) و 542 میلیون مترمکعب از محل آب‌های سطحی (معادل 27 درصد) تأمین می شود که عمده مصارف آن هم در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین خاطر نشان کرد: برپایه آمارهای موجود با برداشت‌های بی‌رویه‌ای که از سال 90 تاکنون صورت گرفته حدود 3 میلیارد مترمکعب بیشتر از منابع آب زیرزمینی استان مصرف شده و متأسفانه این مصرف بی‌رویه از سال 78 تاکنون سبب شده تا سطح آب زیرزمینی دشت قزوین حدود 30 متر افت کند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی استان عنوان داشت: در راستای سازگاری با کم‌آبی و اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی در استان از سال 93 تاکنون 3619 حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی 335 میلیون مترمکعب آب، پر و مسلوب‌المنفعه گردیده است. همچنین با هدف رصد و پایش میزان آب مصرفی و جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز استان نیز تعداد 3744 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز نصب شده است.

ستوده در خصوص رودخانه‌ها به عنوان یکی از منابع مهم در تغذیه و تأمین آب بیان کرد: اقداماتی که در دولت سیزدهم در این حوزه صورت گرفته شامل؛87 کیلومتر لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه‌های مهم استان، 61 هکتار آزادسازی تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها و أخذ سند مالکیت 2633 هکتار از بستر رودخانه‌های استان است.

ستوده ضمن اشاره به اعتبارات تخصیص یافته جهت اجرای پروژه های آبی استان گفت: امسال 13 طرح مهم که شامل 5 طرح ملی، 6 طرح متمرکز و 2 طرح استانی استرا در دستور کار قرار دادیم که اعتبار مصوب برای این طرح‌ها 824 میلیارد تومان استکه حدود 46 درصد آن تاکنون تخصیص داده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین همچنین در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شرکت شامل احداث سد و شبکه آبیاری نهب، سد بالاخانلو، آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان و آبرسانی از سد بالاخانلو به 5 شهر و 30 روستای استان ارائه کرد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مهدی ترابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان حضور یافت.

1 ساعت پیش

درباره روش‌ها و مواد بیهوشی که به نسبت گذشته ایمن‌تر شده‌اند، ولی بازهم عارضه دارند.

نیم ساعت پیش

وزیر خارجه دولت موقت لبنان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی باید از همه مناطق لبنانی که اشغال کرده بیرون برود گفت که کشورش خواهان جنگ نیست و رژیم اسرائیل نباید قدرت حزب الله را دست کم بگیرد.

1 ساعت پیش

بارزترین جلوه بی‌عدالتی وجود مدارس خصوصی در نظام آموزشی است، اگر برخورداری اقتصادی تعیین کننده برخورداری آموزشی باشد، فاجعه است و مدارس خصوصی چنین اتفاقی را رقم زده‌اند.

1 ساعت پیش

شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در پیامی از حضور پرشور مردم مشهدالرضا(ع) در انتخابات ۱۱ اسفندماه تقدیر و تشکر کرد.

نیم ساعت پیش

با اتفاقاتی که در بازی شب گذشته دو تیم پاری‌سن‌‌ژرمن و موناکو در رقابت‌های لوشامپیونه افتاد؛ به نظر می‌رسد تنش در صدرنشین این رقابت‌ها رو به افزایش است.

1 ساعت پیش

ثبت‌نام از ناشران خارجی برای حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از امروز آغاز شد.

نیم ساعت پیش

وندل پیرس به جمع بازیگران فیلم «سوپرمن» ساخته جمیز گان اضافه شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...