ضرورت به کارگیری روش های جدید انتقال پول مبادلات مالی بین ایران روسیه

ضرورت به کارگیری روش‌های جدید انتقال پول و مبادلات مالی بین ایران و روسیه
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مشکل ارتباطات بانکی یکی از موانع جدی توسعه صادرات غیرنفتی ایران است، گفت: اگر در سفر رئیس جمهور به روسیه دو طرف درباره موضوع نقل و انتقال پول به تفاهم و توافق برسند، می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی ایران به روسیه باشد.

به گزارشسراج24؛حسین سلاح ورزی در گفت‌وگویی در مورد سفر چند روز آینده رئیس جمهور کشورمان به روسیه، گفت: سفر رئیس جمهور به روسیه در صورتی که توافقات و مذاکرات خوبی با طرف روسی انجام شود و این توافقات منجر به فراهم آوردن ارتباطات تجاری شود، می‌تواند فرصت‌های مناسب و بی بدیلی برای اقتصاد کشور  به ویژه در بخش صادرات محصولات کشاورزی، مواد غذایی و حتی مواد معدنی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در برقراری روابط اقتصادی با روسیه باید به صورت کلان و برای بلند مدت توجه شود، افزود: آمار و اعداد حوزه اقتصادی و درآمدهای ارزی کشور  براساس بودجه حاکی از آن است که اگر در سال آینده حداکثر 1.2 میلیون بشکه نفت در روز صادر شود، درآمد دولت از این بخش صادراتی حدود 16 میلیارد دلار است. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بنابراین با توجه به اینکه بخشی از منابع ارزی یعنی حدود 10 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید صرف می‌شود، دولت از محل فروش نفت عایدی چندانی نخواهد داشت تا سایر نیازهایش را تامین کند. 

وی بیان داشت: با این شرایط صادرات غیرنفتی اهمیت بسیاری خواهد داشت و برای توسعه صادرات غیرنفتی باید در درجه اول به کشورهای پیرامونی و به عبارتی همان کشورهای همسایه توجه ویژه داشت. 

سلاح ورزی با بیان اینکه ایران جزء معدود کشورهایی در دنیاست که دارای تعداد زیادی همسایه است، گفت: 15 کشور در اطراف ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم جز همسایگان ما محسوب می‌شوند که بین تمام این کشورها از نظر بزرگی اقتصاد و بالا بودن درآمد سرانه روسیه مطرح است. 

وی افزود: بنابراین این کشور از یک جایگاه استراتژیک، ویژه و پراهمیتی برای ما برخوردار است و اگرچه این کشور یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز جهان محسوب می‌شود؛ اما به واسطه گستردگی اقتصاد و بالا بودن نیازهای وارداتی می‌تواند یک کشور هدف صادراتی و استراتژیک برای ایران باشد. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته حجم، کیفیت و میزان روابط اقتصادی و تجاری ما با کشور روسیه تناسب چندانی با روابط سیاسی ما با این کشور نداشته است. به عبارت دیگر با وجود اینکه رابطه سیاسی بسیار عمیقی بین ایران و روسیه برقرار است، اما روابط تجاری مناسبی بین دو کشور وجود نداشته و به عبارت بهتر اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است. 

سلاح ورزی با اشاره به مشکل مراودات و ارتباطات بانکی به عنوان یکی از موانع جدی توسعه صادرات غیرنفتی ایران، گفت: اگر در سفر رئیس جمهور به روسیه، دو طرف درباره موضوع نقل و انتقال پول و روش‌های مبادلاتی بین سیستم‌های بانکی دو کشور  به تفاهم و توافق برسند می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی ایران به روسیه باشد. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: همچنین باید در این سفر بر سر مسائل و موضوعات تعرفه‌ای و گمرکی بین دو کشور توافق شود و اگر بتوانیم به یک توافق دو جانبه با روسیه برسیم، آن وقت تصویر واضح‌تری برای صادرکنندگان فراهم می‌شود. 

سلاح ورزی افزود: اگر بتوان چشم‌اندازی از سطح مراودات اقتصادی و تجاری برای دو کشور داشت آن گاه شاید بتوان امکان توافق پولی دو جانبه و یا توافق بانکی دو جانبه بین دو کشور را فراهم آورد. 

وی در رابطه با تهاتر بین دو کشور نیز بیان داشت:  اگر طرف روسی را به موضوع تهاتر علاقه مند باشد، شاید زمینه تهاتر کالا بین دو کشور وجود داشته باشد. 

سلاح ورزی بیان داشت: در هر صورت داشتن یک رابطه تجاری عمیق، پایدار و بلند مدت با روسیه برای کشور دارای اهمیت استراتژیک است و می‌تواند روی روابط منطقه‌ای ما تاثیر مثبتی داشته باشد. منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی ما این است که این قانون تا پایان بهمن یا قبل از سال جدید اجرایی شود.

1 دقیقه پیش

برخی از کشورهای بزرگ مانند روسیه با اقتصادهای قدرتمند در همسایگی ایران قرار دارند که بازارهای خوبی برای برای اقتصاد کشور محسوب می شوند.مهم این است که بتوان از این ظرفیت بالقوه استفاده شود.

2 دقیقه پیش

یک پژوهشگر حوزه زنان گفت:زن در تراز انقلاب اسلامی در عین فرزندپروری و همسرداری از تمامی جنبه های اجتماعی بهره مند است و زندگی حضرت زهرا را که بی نقص است الگوی راه خود قرار می دهد.

4 دقیقه پیش

دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت قطعه‌سازی کروز به عنوان یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد اقتصادی کشور دیروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدای دادگاه قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و کیفرخواست را قرائت کند.

5 دقیقه پیش

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه از بودجه سال آتی شهرداری، سه هزار و ۲۹ میلیارد تومان به هزینه‌ های جاری اختصاص پیدا کرده و هشت هزار و ۲۷۱ میلیارد تومان به مباحث عمرانی اختصاص یافته است، گفت: با این حساب سهم بودجه جاری ۲۷ درصد و عمرانی ۷۳ درصد است.

7 دقیقه پیش

به نقل از آریا نهال، اکنون که در اواخر دی ماه و اوایل بهمن 1400 قرار داریم، کشاورزان و باغداران بسیاری در پی خرید نهال گردو و نهال بادام پربار برای مناطق معتدل و سردسیر می باشند. اگر سری به وب سایت های فروش نهال گردو همانند نهالستان آریا نهال زده باشید، با لیست بسیار متنوعی از نهال های گردو و نهال بادام رو به رو خواهید شد که انتخاب را برای شما بسیار سخت خواهد کرد.

12 دقیقه پیش

این روزها وابستگی شدید زندگی بشر به تکنولوژی‌های پیشرفته روز کمی عجیب اما باورکردنی است. بشر در عصری زندگی می‌کند که می‌توان به راحتی بین انسان و اشیاء ارتباط برقرار کرده و زبان مشترکی را بین آن‌ها ایجاد کرد که با یکدیگر در تعامل باشند.

یک ربع پیش

حمل و نقل هوایی در ایران سالهاست که سابقه دارد و هر روز پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به گذشته داشته است.

یک ربع پیش

«دیپلماسی فرهنگی» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان سیاست خارجی کشورها، کارویژه‌ای به نام ترویج و توسعه فرهنگ را برعهده دارد.

یک ربع پیش

تنها یک روز پس از دیدار وزیر خارجه امریکا با همتای روسی اش و ابراز امیدواری‌های «آنتونی بلینکن» به تداوم دیپلماسی و مهلت‌دهی مسکو به غرب برای دریافت پاسخ کتبی به خواسته‌هایش، واشنگتن با ارسال نخستین محموله کمک‌های نظامی خود به کی‌یف شامل نزدیک به 100 تن تسلیحات سنگین و نیمه سنگین، نفت بر آتش تنش‌ها در دونباس ریخت.

نیم ساعت پیش

مدیر ارشد موسسه اعتبارسنجی فیچ طی اظهاراتی تأکید کرد که تحریم‌ها علیه پروژه نورد استریم ۲ و توقف آن می‌تواند منجر به کاهش عرضه گاز روسیه به اروپا و نوسانات مجدد در بازار گاز شود.

نیم ساعت پیش

سهم ایران از بازار حداقل 250 میلیارد دلاری روسیه تنها دو دهم درصد است. همین عدد نشان می‌دهد که روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و روسیه نیازمند بازنگری جدی است.

نیم ساعت پیش

در منطقه 22 که یکی از ایده آل ترین منطقه های حال حاضر تهران برای سکونت است، برج های متنوع ای در حال ساخت هستند که برخی از آن ها به تازگی شروع به فعالیت نموده اند و برخی دیگر به عنوان پروژه های محبوب منطقه، افراد در حال سکونت در آن ها هستند.

نیم ساعت پیش

نرم افزار CRM مخفف عبارت Customer Relationship Management به معنی مدیریت برقراری ارتباط با مشتری ابتدا به منظور کمک به کسب و کارهای مختلف و ایجاد تعاملات با مشتری‌ها قدیمی و جدید و حفظ آن‌ها ساخته شد.

نیم ساعت پیش

با بخشنامه وزارت اقتصاد و پیرو جلسه هفته قبل آقای رئیس‌جمهور، بانک‌های زیرمجموعه این وزارتخانه مکلف شدند، تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تومان افراد حقوق‌بگیر و مستمری‌بگیر دارای رتبه اعتباری مناسب را بدون ضامن انجام دهند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...