خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

جذب ۱۲۰ درصدی اعتبارات مکانیزاسیون توسط آذربایجان شرقی ایسنا

جذب ۱۲۰ درصدی اعتبارات مکانیزاسیون توسط آذربایجان شرقی

ایسنا/آذربایجان شرقیرئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که این سازمان در سال زراعی ۹۹-۹۸ در حوزه مکانیزاسیون ماشین آلات کشاورزی به توفیقات خوبی دست یافت، گفت: در سال زراعی گذشته ۹۹-۹۸ علاوه بر جذب صددرصد سهم خط اعتباری تخصیصی استان، توانستیم ۲۰ درصد از سهم شناور کشوری را نیز جذب و مورد بهره برداری قرار دهد.

اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: در سال زراعی ۹۹-۹۸ از خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی، مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان در ارتباط با جذب انواع دستگاه‌ها، ادوات دنباله بند و ماشین آلات کشاورزی به بدنه کشاورزی استان تزریق شده است.

وی اظهار کرد: نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی در راستای افزایش ضریب ارتقاء ضریب مکانیزاسیون کشاورزی یکی از ضروریات و توفیقات بخش کشاورزی استان در سال‌های ۹۹ و ۹۸ بود که با تلاش کارشناسان امر و کشاورزان محقق شد.  

وی ادامه داد: در حوزه زراعت، با توجه به این‌که روغن مورد نیاز کشور عمدتا وارداتی است و سیاست وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان نیز بر این اساس پی ریزی شده تا سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در سطح کشور و استان افزایش یابد، لذا در این راستا اقدامات لازم انجام و سال زراعی ۹۹-۹۸ به میزان ۳۰۰۰ تن کلزا از مزارع آذربایجان شرقی برداشت شده که در نوع خود بی نظیر بود. 

فتحی افزود: این روند در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز ادامه داشته و کشت انجام شده است که به امید خدا با مراقبت‌های ویژه و افزایش عملکرد در واحد سطح، شاهد برداشت محصول بیشتر در سال زراعی جاری خواهیم بود.  

وی گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ بالغ بر ۷۵۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شد که قسمتی از آن به صورت خودمصرفی توسط کشاورزان به مصرف رسیده و مابقی از طریق شرکت غله خریداری شده است که خوشبختانه میزان خرید شرکت غله نیز مازاد بر مصرف استان بوده و استان در تولید گندم و آرد مورد نیاز برای طبخ نان و سایر موارد به خودکفایی رسیده و مازاد بر خودکفایی به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

وی در خصوص تولید علوفه در سطح استان و امور دام و طیور، تصریح کرد: علوفه مورد نیاز استان در داخل استان تولید می‌شود، در بخش دام و طیور نیز قبل از سال‌های ۹۹ و ۹۸ بخشی از گوشت مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها تهیه می‌شد که با صدور مجوز به مرغداری‌های گوشتی در سال‌های ۹۹ و ۹۸ گوشت مرغ استان نیز در داخل استان تولید و از این طریق توانستیم در این زمینه نیز به خودکفایی دست یابیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تولید تخم مرغ در استان مازاد بر مصرف استان است و حدود ۵۰ درصد تخم مرغ تولیدی به استان تهران و استان‌های همجوار از جمله اردبیل و آذربایجان غربی صادر می‌شود.

وی با اشاره بر این‌که استان در تولید گوشت قرمز نیز به خودکفایی رسیده است، افزود: تنها دغدغه سازمان جهادکشاورزی، دامداران و مرغداران استان در اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ تامین نهاده‌های دامی بود که با نوسانات شدید ارزی در کشور و افزایش قیمت نهاده‌ها، تهیه و تامین نهاده‌ها با مشکل مواجه شد؛ در حال حاضر این معضل حل و فصل شده و کشاورزان، دامداران و مرغداران به صورت مستقیم می‌توانند از طریق سامانه بازارگاه نسبت به تامین صد در صدی نهاده‌های مورد نیاز خود اقدام کنند.

وی با اشاره بر این‌که مجموع تولیدات کشاورزی استان بالغ بر پنج میلیون تن است، افزود: ظرفیت فرآوری، بسته بندی و نگهداری برای چهار میلیون تن از این میزان در سطح استان ایجاد و راه اندازی شده است. در سال زراعی ۹۹-۹۸ نیز ۱۰ درصد به ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان افزوده شده و در برخی از محصولات مازاد بر نیاز، صنایع تبدیلی و تکمیلی در زمینه‌های فرآوری، بسته بندی و نگهداری وجود دارد. 

فتحی عنوان کرد: ایجاد شبکه‌های آبیاری، لاینینگ کانال‌های آبیاری و بهسازی و نوسازی قنوات در سال ۹۹ و ۹۸ براساس سهمیه ابلاغی وزارتخانه متبوع، مازاد بر سهمیه‌های ابلاغی علاوه بر اعتبارات ملی از محل اعتبارات استانی اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ حدود ۲۵۰۰ هکتار سطح آبیاری تحت فشار استان افزایش یافته و ۱۲۰۰ هکتار به سطح شبکه‌های آبیاری و زهکشی استان افزوده شده است که می‌توان از اقدامات شاخص سازمان جهادکشاورزی استان در راستای ایجاد زیرساخت‌های بخش کشاورزی استان نام برد.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی وی با اشاره به لزوم اصلاح کشت با توجه به محدودیت منابع آبی استان، افزود: در این خصوص متولیان بخش کشاورزی استان علاوه بر حذف محصولات پر آب بر و جایگزینی محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم، توسعه گلخانه‌ها در شهرستان‌های کلیبر، هوراند، اهر، ملکان، عجبشیر و بناب از طریق واگذاری و تجهیز اراضی به افراد مستعد و سرمایه گذاران حائز شرایط، جزو اولویت‌های اصلی سازمان جهادکشاورزی استان در حوزه اصلاح الگوی کشت و بهینه سازی مصرف آب کشاورزی است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با رتبه‌بندی معلمان و همچنین اعمال مدرک تحصیلی معلمان و پرداخت مطالبات معلمان مامور به مدارس خارج از کشور موافقت کردند.

13 ساعت پیش

اعضای مجمع فدراسیون فوتبال شهاب الدین عزیزی خادم را به عنوان رئیس چهار سال آینده این فدراسیون انتخاب کردند.

13 ساعت پیش

کانال تلگرامی جام جم چند اشتباه رایجی که در گفتگوی روزانه به آن مرتکب می‌شویم را منتشر کرد.

13 ساعت پیش

محققان روشی ابداع کرده اند که سن بیولوژیکی ارگانیسم را با دقت بی سابقه ای اندازه گیری می کند.

13 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا کنون ۳۴۴ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در کشور شناسایی شده اند.

14 ساعت پیش

یوونتوس در دیدار خانگی برابر لاتزیو اگرچه در ابتدا عقب افتاد اما به بازی برگشت و به برتری قاطعی دست یافت.

14 ساعت پیش

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی را نشان خواهیم داد.

14 ساعت پیش

فروش خودروی برقی کوچک در چین از فروش مدل‌۳ تسلا سبقت گرفته و حالا به ازای هر یک تسلایی که فروخته می‌شود، ۲ خودروی مینی هونگ‌گوانگ نیز به‌فروش می‌رسد.

14 ساعت پیش

کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود این شرایط ادامه یابد.

14 ساعت پیش

سمنان - استاندار سمنان گفت: با رعایت دقیق و گسترده پروتکل های بهداشتی توسط مردم و بر اساس نمودارهای اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کروناTسمنان در وضعیت با ثبات تری از حیث میزان شیوع کرونا قرار گرفته است.

14 ساعت پیش

رئیس بنیاد شهید، از تعیین تکلیف پرونده ۱۴۴ شهید مدافع سلامت خبر داد

14 ساعت پیش

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از طراحی و راه اندازی سامانه ثبت معاملات خودرو خبر داد.

14 ساعت پیش

صدها تن از شهروندان اسرائیلی عصر شنبه برای سی و هفتمین هفته متوالی تظاهرات کردند و خواستار برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت شدند.

14 ساعت پیش

پاپ فرانسیس در دیدار با مقامات اقلیم کردستان عراق در اربیل تأکید کرد که این اقلیم به خانه مسیحیان تبدیل شده است.

14 ساعت پیش

وزیر خارجه ونزوئلا گفت، کشورش با وجود تحریم‌های آمریکا و سایر اقدامات واشنگتن به دستاوردها و تحولات سیاسی‌اش ادامه می‌دهد.

15 ساعت پیش

بیشتر...