خبرآنلاین |
۲ هفته پیش

شروع جنگ داخلی در افغانستان خبرآنلاین

آغاز جنگ داخلی در افغانستان

اعلام رسمی خروج آمریکا از افغانستان را باید ثبت شکستی دیگر برای تاریخ لشکرکشی‌های ناموفق آمریکا به نقطه‌ای در خارج از مرزهای این کشور و همچنین مصداق دیگری بر باطل بودن افسانه شکست ناپذیر بودن نیروهای آمریکایی با آن همه تجهیزات پیشرفته دانست.

خروج بدون توافق نیروهای آمریکایی با دولت افغانستان و صرفا بنا به توافق با گروه طالبان، بار دیگر این موضوع را برای ناظران تحولات بین المللی اثبات کرد که در کلیت سیاست خارجی آمریکا هیچ تفاوتی میان دولت‌های آمریکا، از حزب دموکرات یا جمهوری خواه نیست. علیرغم همه توصیه ها و مشورت های ارائه شده از سوی رهبران سیاسی افغانستان به رهبری جدید دولت آمریکا در مورد خروج مسئولانه این کشور از افغانستان و اینکه هرگونه خروج بدون توافق منجر به فاجعه ای دردناک در افغانستان خواهد شد نادیده گرفته شد و دولت آمریکا تصمیم قطعی خود برای خروج نیروهایش از افغانستان را اعلام نمود.

نکته جالب اینجاست که طالبان در دو هفته گذشته بارها اعلام کرده که تا خروج کامل آمریکا از افغانستان در هیچ نشستی، از جمله نشست استانبول، شرکت نخواهد کرد.در ادامه تلاش های دولت آمریکا برای متقاعد نمودن طالبان جهت شرکت در نشست استانبول، طی چند روز گذشته تماس‌های متعددی در سطوح مختلف با دولت پاکستان به عمل آمده تا این کشوربا استفاده از نفوذ خود بر روی طالبان، این گروه را برای شرکت در نشست استانبول متقاعد نماید. سایر متحدین آمریکا در ناتو قبل از این اعلام کرده بودند که اعضای ناتو با هم وارد افغانستان شده اند و با هم از افغانستان خارج می‌شوند و از این طریق نارضایتی خود را از خروج زود هنگام از افغانستان اعلام کرده بودند. ولی با اعلام آغاز خروج آمریکا، بر مبنای توافق قبلی با طالبان در طی روز گذشته اعلام کردند علیرغم نارضایتی از تصمیم آمریکا، ولی با این تصمیم همراهی نموده و آنها نیز نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهند کرد.

این موضوع همچنین این واقعیت را آشکار کرد که اعضای ناتو فقط نقش تامین کننده سرباز و تجهیزات مورد نیاز آمریکا را بر عهده دارند و جایگاهی در تصمیم گیری های کلان آمریکا در قالب ناتو ندارند. در چنین شرایطی طالبان آنچنان بر پیروزی خود بر آمریکا مغرور شده و ابراز خوشحالی میکنند که دیگر نمی شود این گروه را به صبر و انتظار برای تصمیمات اجلاس استانبول دعوت کرد. در چنین شرایطی هیچ امیدی به اینکه طالبان از خواسته‌های حداکثری خود کوتاه بیایند وجود ندارد.هفته گذشته هنگامی که اعلام شد قرار است رئیس‌جمهور آمریکا تلفنی با رئیس جمهور افغانستان گفتگو نماید ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این خبر بسیار خرسند شده بود و با ذوق زدگی اعلام نمودند که قرار است که جو بایدن با اشرف غنی تلفنی گفتگو نماید، اما گفتگوهای روز گذشته بایدن با اشرف غنی و اعلام تصمیم آمریکا در مورد خروج از افغانستان، حکم آب سردی بر روی سر دولت افغانستان را داشت.آقای اشرف غنی در طی ماه های گذشته بارها مخالفت خود را با واگذاری قدرت به طالبان، خارج از چارچوب قانون اساسی اعلام نموده و گفته بود که برای اینکه در چارچوب قانون اساسی عمل شود آماده است انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری را برگزار نماید تا کاندیدای طالبان از طریق یک روند دموکراتیک به قدرت برسد و نه از طریق یک بدعت خارج از چارچوب قانون اساسی. با همین ملاحظه، دولت افغانستان طرحی را به عنوان جایگزین طرح صلح آماده نموده بود تا در نشست استانبول رسماً اعلام نماید.

اینکه رئیس جمهور آمریکا قبل از اجلاس استانبول موضوع خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان را اعلام می نماید در واقع فشار به دولت افغانستان است که به راه حل ارائه شده از سوی دولت آمریکا که بارها توسط آقای خلیل زاد به دولت این کشور اعلام شده، رضایت بدهد. هدف آمریکا از تشکیل دولت موقت با مشارکت طالبان آن است که ارزیابی آنها بر این مبناست که بعد از خروج آمریکا  دولت افغانستان فرو می ریزد و طالبان از طریق جنگ به قدرت می رسند. لذا می خواهند زمینه‌ای فراهم کنند که طالبان از طریق مسالمت آمیز وارد کابل شوند تا آمریکا اوضاع را طریق نمایندگی طالبان در کنترل داشته باشد و پایگاه های خود را حفظ نماید.

اما نتیجه کار در نهایت برای مردم افغانستان تفاوتی نمی کند از لحظه اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برخی از رهبران افغان از آمادگی خود برای جنگ با طالبان سخن گفتند و در خبرها آمده که طالبان نیز خود را برای جنگ در شمال افغانستان آماده نموده است. علت انتخاب شمال افغانستان آن است که تنها منطقه‌ای که احتمال می رود در آنجا مقاومتهایی علیه طالبان مشاهده شود، شمال افغانستان است. طالبان در مورد مشرق و جنوب افغانستان با مقاومت مواجه نخواهند شد.
مشاهدات میدانی حاکی از آن است که طالبان در دروازه های قندهار مستقر شده و با رهبران قبایل پشتو توافق نموده‌اند که با توسل به زور وارد شهر نشوند و ورود آنها به شهر در اثر توافق سیاسی باشد تا از قوم و خویشان خودشان کسی آسیب نبیند. احتمال اینکه بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان جنگ در شمال برای خلع سلاح نیروهایی که احتمال مقاومت از سوی آنها می‌رود وجود دارد. از هم اکنون جناح های مقابل طالبان خود را برای این درگیری طولانی مدت با طالبان آماده نموده اند. آنچه ما در هفته های آینده در افغانستان انتظار داریم آغاز جنگ داخلی است و مسئولیت این جنگ بر عهده دولت آمریکا و سایر متحدین آن در ناتو می باشد.

*کارشناس روابط بین الملل و آسیای شرقی

310 310
 #‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چرا روزی را به نام قدس گرامی میداریم,

10 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

12 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,مشخصات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,امکانات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,سرعت خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,طراحی خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,کابین خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,

12 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس با اشاره به تغییر جدی موازنه قوا به نفع دنیای اسلام و جبهه مقاومت، و در مقابل، افول آشکار قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی، عادی‌سازی روابط با چند دولت ضعیف را مانع حرکت رو به زوال رژیم اشغالگر ندانستند و با تأکید بر اجرای مطالبه منطقیِ همه‌پرسی از همه ساکنان اصلی فلسطین برای تعیین نظام سیاسی این کشور، خطاب به مجاهدان فلسطینی گفتند: مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهید که ناچار به قبول این مطالبه مترقی شود.

15 ساعت پیش

ماجرای دیدار انتخاباتی محسن رضایی با سعید محمد و رستم قاسمی,جزئیات دیدار محسن رضایی با سعید محمد و رستم قاسمی,جزئیات نامه سعید محمد به دیگر رقبای انتخاباتی 1400,صحبت های جدید رستم قاسمی درباره انتخابات 1400

16 ساعت پیش

قیمت دلار تا خرداد 1400 چقدر کاهش پیدا می کند,پیش بینی قیمت دلار در خرداد 1400,بررسی قیمت دلار تا انتخابات 1400,نرخ جدید قیمت دلار در 16 اردیبهشت 1400,حباب قیمت دلار چقدر است,بازارساز و ماموریت آرام‌سازی,بررسی قیمت دلار در اردیبهشت 1400,اولین تاثیر مذاکرات وین بر قیمت دلار,ضرر مالداران دلار چقدر است,حضور فروشندگان عادی در بازار

19 ساعت پیش

جزئیات تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران در سال 1400,افزایش حقوق کارگران در سال 1400,ماجرای تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران,افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به چه میزان است,مسئولیت بررسی افزایش حقوق کارگران با چه کسی است

19 ساعت پیش

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ ارز در روزهای آینده با توجه به کم شدن تقاضای کاذب در بازار کاهش می یابد و به نرخ اقتصادی نزدیک می‌شود.

20 ساعت پیش

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه با افت ۲.۹ درصدی شاخص کل سپری شد. نماگر سهام در پایان هفته در محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز که در تمامی روزهای هفته منفی بود، در مجموع هفته افت ۱.۰۳ درصدی را ثبت کرد.

20 ساعت پیش

به‌گفته دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در حالی که تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۹ رشدی ۱۰ درصدی داشته، صادرات این محصولات افزایشی۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

20 ساعت پیش

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید که براساس جلسات برگزار شده با مدیران بخش فولاد کشور و مسوولان این حوزه، برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا اجماع وجود دارد تا با کشف واقعی قیمت ها، واسطه گری حذف شده و فولاد از کالایی سرمایه ای به محصولی برای بخش تولید تبدیل شود.

20 ساعت پیش

تصمیم جدید رئیسی برای انتخابات 1400,آیا رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شود,آخرین واکنش رئیسی به شرکت در انتخابات 1400,آخرین اخبار دباره انتخابات ریاست جمهوری 1400

دیروز

سوپرایز جدید دوج کوین برای بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021,پیش بینی جدید دوج کوین,زمان پایان روند صعودی دوج کوین نسبت به بیت کوین,تصمیم جدید ایلان ماسک برا دوج کوین

دیروز

شرایط دریافت وام 50 میلیونی لوازم خانگی در سال 1400,جزئیات دریافت وام 50 میلیونی لوازم خانگی,علت گرانی لوازم خانگی در سال 1400

دیروز

بیشتر...