تیتر برتر |
۱ هفته پیش

خدمت عدم خدمت بعضی از دولتها به اقتصاد کشاورزی در استان گلستان سایت تیتربرتر TitreBartar com

خدمت و عدم خدمت بعضی از دولتها به اقتصاد کشاورزی در استان گلستان

به گزارشتیتربرتر؛ حمزه جلالی مدرس دانشگاه و تحلیل گر اقتصادیدر یادداشتی نوشت: یکی از استانهایی که به این امر همت گماشت قسمت شرق استان مازندران آن زمان و استان گلستان فعلی بوده تا جاییکه امروزه دومین استان در تولید گندم و جو در ایران می باشد زمینهایی که در دشت وسیعی از شهرستانها بندر ترکمن،  گمیشان،آق قلا ،گنبد،کلاله، مراوده تپه، داشلی برون و اینچه برون تا مرز خراسان شمالی ادامه دارد.

علی رغم اینکه قسمتهای از این زمینها بصورت شور می باشد ولی کشاورزان سالیان سال است که به کشت گندم و جو می پردازند، بعضی از دولت ها خدمات خوبی به این کشاورزان انجام دادند آبهای شیرین که از سمت خراسان شمالی به گلستان جریان داشت  بعضا در بعضی از سدها مثل سد وشمگیر و یا آب بندانها ذخیره کرده و کشاورزان به کشت و زرع می پردازند.

طرحی در زمان دولت هاشمی در دست مطالعه قرار گرفت که آبهای مازاد رودخانه های مازندران که به دریای خزر می ریزند قسمتی از آنها به این دشت وسیع هدایت شده و موجب رونق کشاورزی در هزاران هکتار از زمینهای شمال استان گلستان فعلی گردد این طرح در دولت روحانی مسکوت ماند.

در دولت روحانی دو طرح را مسؤلین این دولت در دست مطالعه داشتند:

الف) انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که لازمه اجرای این طرح گذاشتن صدها پمپ آب در حاشیه جنگل های هیرکان و انتقال اب از دشت مازندران و عبور از کوه های سربه فلک کشیده البرز مرکزی با هزینه های گزاف که در صورت اجرایی شدن این طرح موجب از بین رفتن کامل خلیج گرگان و قسمت زیادی از دریای خزر می شد به دلیل اینکه از یک طرف بر روی تقریبا تمام رودخانه هایی که از کشورهای روسیه، آذربایجان ،ترکمنستان و دیگر کشورها حاشیه دریای خزر به این دریاچه وارد می شوند سد زده و  دبی اب آن کم شده و این دریاچه بسته حتی ممکنه در آینده کاملا نابود شود لذا انتقال آب از دریای خزر به سمنان منتفی شد و جایگزین آن انتقال آب دریای عمان که به اقیانوس هند متصل است به کویر مرکزی در دست مطالعه قرار گرفت، اما انتقال مازاد آبهای شیرین به دشت وسیع شمال استان گلستان امکان پذیر است

ب) طرح خیانت بار که ممکنه منجر یک مسئله امنیتی و شکایت کشاورزان این منطقه گردد، خیانت بزرگی که  دست اندرکاران دولت روحانی در استان گلستان انجام دادند گرفتن سند به نام منابع طبیعی برای هزاران هکتار از زمینهای دایر و در دست  کشاورزان می باشد در حالیکه کشاورزان  با کاشت گندم و جو در همین زمینها بوده که کشور ما را از واردات گندم خودکفا کردند و الان استان گلستان دومین استان از نظر تولید گندم و جو می باشد و در طی این سی چهل سال. دهها سیلوی و کارخانه آرد در این استان احداث گردید، و هزاران نفر چه در بخش کشاورزی و چه صنایع تبدیلی مشغول کار شدند به نظر میرسد، هزاران هکتار از زمینهایی که هم اکنون به کشت گندم و جو اختصاص دارد را منابع طبیعی استان گلستان برای خودش سند گرفته و یا در حال گرفتن سند است و تصمیم دارد که از دست کشاورزان آنها را خارج کند.

از دولت کریمه جناب آقای دکتر رییسی درخواست میشود که اسناد این زمینها را به کشاورزان واگذار نموده تا کشاورزان با دلگرمی بیشتر مبادرت به کشت گندم و جو نمایند تا همچنان کشور ما از این محصول خودکفا باقی بماند.

درصورت عدم واگذاری اسناد توسط جهاد کشاورزی و منابع طبیعی به کشاورزان قطعاً آنها از طریق قانونی شکایت نموده و هزاران کشاورز این منطقه،به دادگاهها مراجعه نموده نه تنها هیچ سودی برای کشور نخواهد داشت بلکه هزاران نفر در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی بیکار خواهند شد لذا بهترین پیشنهاد این است که همانطوری که بنیاد علوی اسناد زمینها را به کشاورزان واگذار کرد اداره کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان بجای گرفتن سند زمینهای مردم برای خودش که بعدا معلوم نیست چه استفاده هایی از این اسناد خواهند کرد بهترین کار واگذاری اسناد به کشاورزان است و. از طرف دیگر اجرای طرحهای آبخیز داری و انتقال مازاد آب از مازندران را جهت احیای این زمینها به دشت وسیع شمال استان گلستان می باشد و انشاءالله این خیانت دولت روحانی هم نقش بر آب شود که پشت این قضیه نقشه های زیادی از جمله نارضایتی کشاورزان و ایحاد مسائل سیاسی و امنیتی بوده نقش بر آب شود  که انشاءالله در دولت کریمه جناب آقای دکتر رییسی این مسائل حل گردد. به یاری حق تعالی#‌استان منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نظر فرهاد مجیدی استقلال به صورت پنهانی آماده دیدار با ذوب‌آهن شد.

1 دقیقه پیش

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به فرارسیدن هفته وحدت، گفت: وحدت امت اسلامی راه مقابله با دشمنان است و باید همه برای وحدت در امت اسلامی تلاش کنیم.

4 دقیقه پیش

هواداران پرسپولیس به شدت به عوامل سریال خسوف به دلیل استفاده از لفظ بد علیه سرخ‌ها، حمله کردند.

11 دقیقه پیش

هواداران استقلال به دلیل اظهارات محرم نوید کیا به سرمربی سپاهان حمله کردند.

یک ربع پیش

هواداران پرسپولیس در فضای مجازی خواستار پیگیری حق استفاده از تبلیغات محیطی این باشگاه توسط مجید صدری شدند.

یک ربع پیش

با انتشار جزئیات جدیدتر از نحوه فعالیت عوامل موساد در ترکیه در رسانه‌های این کشور، نایب رئیس پیشین موساد ضمن «مبالغه آمیز» خواندن این گزارش‌ها، مدعی شد که آنکارا در این خصوص «اغراق» می‌کند.

یک ربع پیش

مقدمات حضور رودی ژستد در استقلال فراهم شده و اگر مشکل خاصی ایجاد نشود او بعد از بازی با ذوب آهن با باشگاه استقلال قرارداد خواهد بست.

یک ربع پیش

هندوستان-مقامات مسئول هندی اعلام کردند: جلسه‌ای را برای بررسی روند ثبت نام و اعزام زائران سرزمین وحی در موسم حج 2022 برگزار می‌کنند.

یک ربع پیش

سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس به شدت به برگزاری دیدار نفت مسجد سلیمان - سپاهان در اهواز اعتراض کرد.

یک ربع پیش

تولیت آستان قدس رضوی توجه ویژه رسول گرامی اسلام به مردم را یکی از ویژگی‌های شخصیتی بارز ایشان برشمرد و گفت: هر که نسبت به درد و رنج مردم بی تفاوت نباشد، از غم و درد آنان آزرده خاطر شود و کاری برای مردم انجام دهد، به سیره و رفتار پیامبر(ص) نزدیکتر است.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هواداران مطمئن باشند که باشگاه از حق و حقوق پرسپولیس دفاع خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

شست مشترک مدیران باشگاه استقلال و مسئولین سازمان لیگ با حضور معاون وزیر و ورزش جوانان پیرامون تبلیغات محیطى در استادیوم آزادى برگزار و مقرر شد این موضوع با مصوبه هیات رییسه سازمان لیگ حل و فصل شود.

نیم ساعت پیش

رییس جمهوری تکمیل و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را یک ضرورت دانست و به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستور داد راهبری تکمیل شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیگیری کنند.

نیم ساعت پیش

سازمان لیگ فوتبال ادعای استقلال درباره توافق با این سازمان درباره تبلیغات محیطی را رد کرد.

نیم ساعت پیش

وزیر ورزش گفت:درب مجموعه بزرگ آزادی به روی آحاد مردم عزیزمان باز شده و جاده تندرستی این مجموعه در هفته تربیت بدنی افتتاح و در اختیار عموم علاقه مندان قرار گرفته است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...