راهبرد معاصر |
1 ماه پیش

آخرین اصلاحات تخفیف بیمه شخص ثالث در سال 1400 راهبرد معاصر

افزایش تورم و کاهش درآمد افراد موضوع تخفیف بیمه شخص ثالث را مهمتر از گذشته کرده است. در ادامه اصلاحات قانون تخفیف بیمه شخص ثالث در سال 1400 را بخوانید.

به گزارش راهبرد معاصرتخفیف بیمه شخص ثالث در سال 1400 تغییراتی داشته است  که جزئیات آن را در جدولی که ارائه شده است خواهید دید.  تخفیف بیمه شخص ثالث در صورتی به شما تعلق می گیرد که خسارتی از شرکت بیمه گر خسارتی دریافت نکرده باشید در این صورت در زمان تمدید بیمه تخفیف عدم خسارت به شما تعلق میگیرد.در قانون قبلی تخفیف عدم خسارت 10 درصد بود اما در سال 96 با اصلاح قانون تخفیف عدم خسارت به 5 درصد رسید. نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400 نسیت به سال گذشته 45.5 درصد افزایش داشته است . البته به دلیل شرایط کرونایی تخفیف جداگانه 8.5 درصدی نیز در نظر گرفته شده است که با این حساب نرخ بیمه شخص ثالث نسبت به سال گذشته افزایش 37 درصد خواهد داشت. در این میان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث هم روش های مختلفی دارد که شامل انتقال بیمه ثالث به خودروی جدید،انتقال بیمه ثالث به شرکت دیگر، انتقال بیمه ثالث به فرد دیگر و انتقال بیمه ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید است.

 

 تخفیف بیمه شخص ثالث

 

نحوه دریافت تخفیف بیمه شخص ثالث 

اگر در مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه، به لطف دست فرمان عالی‌تان، هیچ تصادفی را نداشته باشید؛ ثانیا از شرکت بیمه‌گر خسارتی دریافت نکنید، در زمان تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو، به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می گیرد. این تخفیف بر قیمت بیمه‌نامه جدیدتان اعمال خواهد شد.در قانون قبلی بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت ۱۰ درصد بود. در قانون جدید ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ، تخفیف عدم خسارت به ۵ درصد کاهش پیدا کرد و حداکثر تخفیف هم که قبلا ۷۰ درصد طی ۸ سال بود به ۱۴ سال افزایش یافت.

جدول تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

 

کاهش تخفیف بیمه عدم خسارت چگونه خواهد بود؟

اگر حادثه ای حین رانندگی پیش آمد و یک بار از بیمه شخص ثالث خود برای خسارات تصادفات جانی و مالی استفاده کردید، در دفعات بعد، از میزان تخفیف به صورت تدریجی مطابق با جدول زیر کم می‌شود. به شما رانندگی ایمن‌تر و بی خطرتر را توصیه می‌کنیم تا در هنگام استفاده از تخفیف های بیمه شخص ثالث به مشکلی برنخورید و  حداکثر بهره را از فرصت بهره مندی از تخفیفات عدم خسارت ببرید.برای روشن‌تر کردن مطلب، مثالی می زنیم: شما بیمه شخص ثالث با تخفیف عدم خسارت ۴۰ درصدی دارید، یک بار شرایط نامطلوبی پیش آمده و  در طول اعتبار بیمه نامه خود تصادف کرده‌اید و شرکت بیمه، خسارت مالی شما را جبران می‌کند. در هنگام مراجعه برای تمدید بیمه نامه ۲۰ درصد از آن ۴۰ درصد کم شده و برای مبلغ بیمه شخص ثالث شما ۲۰ درصد تخفیف عدم خسارت  لحاظ می‌شود.

 

کد تخفیف بیمه شخص ثالث

 

نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰

نرخ بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل افزایش ۴۵٫۵ % را تجربه کرد ( البته به دلیل شرایط کرونا تخفیف ۸٫۵ درصدی در نظر گرفته شده و نرخ رشد نهایی بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ معادل ۳۷ درصد است). 

البته کاربری وسیله نقلیه در نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر دارد:

حق بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری، ۱۰% از وسایل نقلیه مشابه دیگر بیشتر است.حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون شهری، ۲۰% از وسایل نقلیه مشابه بیشتر است.

شیوه‌های کاهش نرخ بیمه شخص ثالث

هزینه، عاملی تعیین کننده در انتخاب هر بیمه‌گزار است و به همین دلیل ، راه های زیر به شما در  کاهش نرخ بیمه شخص ثالث کمک خواهند کرد:

انتخاب تعداد محدودی از پوشش های اضافی بیمه: هر چه پوشش‌های اضافی انتخابی کمتر، نرخ بیمه شخص ثالث کمتر خواهد بود.

رانندگی ایمن تر، تصادفات کمتر، گرفتن خسارت کمتر از شرکت بیمه و در نهایت نرخ تخفیف عدم خسارت بیشتر هنگام تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث.

خرید بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات خسارات مالی و جانی تصادفات

کمترین میزان مبلغ ۱۶ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ به عنوان سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود. بیمه مرکزی کمترین و بیشترین میزان سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث را هر سال تعیین می کند. این میزان برای سال ۱۴۰۰ به ترتیب‌، ۱۶ و ۳۲۰ میلیون تومان است. انتخاب سقف تعهد مالی بالاتر به معنای پرداخت مبلغ بیشتر به عنوان حق بیمه شخص ثالث است. ولی در هنگام تصادف و حادثه‌، شرکت بیمه‌گر حمایت مالی بیشتری از بیمه گزار با پرداخت خسارت بیشتر را خواهد داشت.

 

همه چیز درباره انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف آن

همه ما درباره اهمیت بیمه شخص ثالث به خوبی اطلاع داریم، این بیمه اجباری هر ساله تخفیفات عدم خسارتی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن چشم پوشید. با توجه به قانون جدید تخفیفات بیمه شخص ثالث و حداقل شدن میزان تخفیفات ، دانستن راه های انتقال بیمه شخص ثالث نوعی الزام برای همه مالکین خودرو محسوب می‌شود. در این نوشته قصد داریم الزام قانونی و روش های انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث را با هم مرور کنیم .

ماده ۶ مصوبه شورای نگهبان درباره بیمه شخص ثالث

در سال ۱۳۹۶ شورای نگهبان قانونی را به عنوان اصلاح قانون بیمه شخص ثالث تصویب کرد . این قانون اصلاحیه قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۵ بوده  و بر راننده محور بود بیمه شخص ثالث تاکید دارد. بر اساس این قانون، تخفیفات بیمه شخص ثالث مربوط به راننده می‌باشد و در صورت فروش خودرو قابلیت انتقال به خودروی جدید را دارد. علاوه بر انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید،  بیمه گذار می‌تواند تخفیفات بیمه نامه را به یکی از بستگان درجه اول خود منتقل کند.

 

 

روش های انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

روش های انتقال بیمه شخص ثالث چیست؟

تا اینجا از اهمیت بیمه شخص ثالث و حفظ تخفیفات حتی پس از فروش خودرو صحبت کردیم. بهتر است بدانیم انتقال تخفیفات عدم خسارت خودرو  به چند روش انجام می‌شود و انجام هریک از آنها شرایط خود را دارد . لیستی از انواع انتقال بیمه شخص ثالث را در ادامه می‌بینید.

انتقال بیمه ثالث به خودروی جدید

انتقال بیمه ثالث به شرکت دیگر

انتقال بیمه ثالث به فرد دیگر

انتقال بیمه ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید

همانطور که در بالا گفتیم انتقال بیمه شخص ثالث به ۴ روش صورت می‌گیرد و هر کدام شرایط و فرآیند های خود را دارد. برای آنکه نحوه انتقال هر یک از روش های بالا  را بدانید ادامه مقاله را از دست ندهید.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

به طور کلی انجام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث وابسته به رعایت شروط مربوط به آن می‌باشد. در قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث ۴ شرط اصلی برای انتقال تخفیف عدم خسارت ذکر شده است : شرط اول : انتقال تخفیف بیمه ثالث خودرو به خودروی دیگر در صورتی انجام می‌شود که کاربری هر دو خودرو یکسان باشد. بطور مثال تخفیف خودرو سواری تنها به خودروی سواری قابل انتقال است.

”استثناء: انتقال تخفیف عدم خسارت هر نوع خودرو به خودروی سواری ممکن است ولی بالعکس آن غیر ممکن. مثلا انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خودروی بارکش به خودروی سواری امکان پذیر است اما انتقال تخفیف خودروی سواری به بارکش یا تاکسی وجود ندارد.“

شرط دوم : در صورتی که خودرو به همراه تخفیفات بیمه شخص ثالث واگذار شود امکان انتقال تخفیفات وجود ندارد . به عبارت ساده تر اگر خودروتان را به شخصی بفروشید و مالک جدید با خرید خودرو الحاقیه تغییر بیمه گذار صادر کند . تخفیفات به خریدار منتقل شده و مالک قبلی نمی‌تواند ادعایی در خصوص دریافت تخفیفات عدم خسارت داشته باشد. شرط سوم : پیش از آنکه مالکیت خودرو تغییر کند امکان انتقال تخفیفات بیمه ثالث وجود ندارد.  به عبارت ساده تر در صورتی که هنوز مالکیت خودرو به نام شماست نمی‌توانید تخفیفات آن را به خودروی دیگر منتقل کنید حتی اگر مالک آن خودرو نیز خودتان باشید. شرط چهارم :انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث به غیر امکان پذیر نیست. انتقال تخفیف تنها برای خریدار یا بستگان درجه اول میسر است. با توجه به شروط انتقال بیمه شخص ثالث می توانید بیمه نامه خود را منتقل کنید.

تخفیف بیمه شخص ثالث در سال 1400

چه مدارکی برای انتقال بیمه شخص ثالث نیاز است؟

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث همانطور که گفتیم انتقال بیمه شخص ثالث خودرو براساس شرایطی قابل انتقال می‌باشد. برای انجام انتقال بیمه نامه شخص ثالث هر شرکتی فرآیند خاص خود را دارد اما به طور کلی مدارک و فرآیند انتقال بیمه شخص ثالث بدین صورت است : دراولین مرحله به واحد صدور بیمه نامه قبلی خود مراجعه کرده و مدارک زیر را به مسئول شعبه یا متصدی صدور تحویل دهید.

کپی مدارک مالکیت خودری قدیمی ‌( شامل برگ سبز یا کارت خودرو)

اصل مدارک مالکیت خودروی جدید (اصل کارت خودرو یا برگ سبز )

اصل الحاقیه حذف سوابق (در صورت اسقاطی بودن خودرو قدیمی ، همراه داشتن این الحاقیه برای انتقال ضروری است)

نکته : با توجه به اینکه نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث حذف گردیده است نیازی به ارائه اصل بیمه نامه نمی باشد و تنها گواهی اصالت بیمه نامه (از بیمه مرکزی دریافت شود یا از لینکی که به موبایل بیمه گذار پیامک می شود) کفایت می کند.

با ارائه مدارک فوق شرکت بیمه تخفیفات عدم خسارت را از بیمه شخص ثالث قدیم شما حذف می‌کند. در این حالت می‌بایست مبلغی بابت ما به التفاوت حق بیمه بپردازید .

”با حذف تخفیفات از بیمه نامه قدیمی (در صورتی که بیمه نامه جاری باشد ) روز های باقیمانده از بیمه نامه شما بدون تخفیف محاسبه می‌شود، بنابراین باید مابه التفاوت بیمه نامه پرداخت گردد.“

پس از پرداخت حق بیمه مدت جاری بدون تخفیف بیمه شخص ثالث، الحاقیه (گواهی) انتقال سنوات شما صادر می‌گردد . با ارائه این الحاقیه به یکی از شعب یا نمایندگی های تحت سرپرستی می‌توانید تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث را به بیمه نامه جدیدتان منتقل کنید .

”در بعضی از شرکت های بیمه “الحاقیه انتقال سنوات” را تحت عنوان “گواهی تخفیفات بیمه شخص ثالث” صادر می‌شود.

 

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

 

انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر چگونه است؟

اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث خود را به شرکت دیگری منتقل کنید لازم نیست مراحل زیر را طی کنید . مزیتی که این نوع انتقال دارد این است که در این مرحله حتی می‌توانید به صورت غیر حضوری و بدون مراجعه به شعب و نمایندگی ها اینکار را انجام دهید. برای انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر می‌بایست چند رو پیش از انقضای بیمه شخص ثالث خودروتان در شرکت بیمه دیگری بیمه ثالث خود را تمدید کنید . در این روش تمامی ‌تخفیفات بدون نیاز به دریافت گواهی یا الحاقیه سنوات تخفیف منتقل می‌گردد. در این خصوص اگر سوالی دارید می‌توانید از مشاوره رایگان بیمی‌لایک استفاده کنید.#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تصاویر مربوط به خودرو ب ام و X3 مدل 2022 را مشاهده می کنید.

1 ساعت پیش

انتخاب رییسی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم، کاهش ۱۱ درصدی آمار ورودی زندان‌ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ، تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری، واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست و ... و مهمترین اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.

2 ساعت پیش

آئین شکرانه حضور به مناسبت ایام ولادت علی‌بن موسی الرضا (ع) و به شکرانه مشارکت مردم عزیز ایران در انتخابات، با حضور علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و محمود عباس‌زاده مشگینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در محل پیاده‌راه شهیدگاه اردبیل برگزار شد.

3 ساعت پیش

در بخش پیشرانه جی50 از تپنده 8 سیلندر توربودوقلو استفاده شده که 690 اسب بخار خروجی دارد. این عدد در مقایسه با نسخه استاندارد 488 اسپایدر 20 اسب بخار بیشتر است.

7 ساعت پیش

قیمت برخی خودروهای پرتیراژ داخلی مانند پراید111، پژو206 و کوئیک دنده‌ای نسبت به 3روز نخست هفته جاری، کاهش یک تا 2میلیون تومانی را تجربه کرد اما مقاومت اغلب پرایدها در برابر کاهش قیمت ادامه دارد. افت قیمت برخی پرتیراژها بررسی قیمت انواع خودروهای پرتیراژ داخلی...

7 ساعت پیش

اغلب مطالب آموزشی و مشاوره‌ای در حوزه معامله خودروها مربوط به راهنمایی برای خرید خودرو است. درواقع حساسیت موجود درمورد بحث هزینه‌ای که قرار است بشود، خرید خودرو را با وسواس بیشتری همراه می‌کند. اما از طرفی گهگاه از این نکته غافل می‌شویم که معامله فروش خودرو نیز می‌تواند به همان اندازه که سودآور است، مشمول ضرر و زیان نیز شود. در ادامه با توصیه‌های کارشناسان حرفه‌ای برای فروش خودرو آشنا می‌شوید.

9 ساعت پیش

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده با دو کشته و ۲۱ زخمی خبر تلخی بود که عصر دوم تیرماه ۱۴۰۰ موجی از اندوه را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر "مهشاد کریمی" خبرنگار ایسنا و "ریحانه یاسینی" خبرنگار ایرنا بود.

12 ساعت پیش

برنامه زمانبندی خاموشی‌های احتمالی برق در مشهد از شنبه ۵ تیرماه تا ۱۴۰۰/۰۴/۱۱ را در ادامه مشاهده می‌کنید، بر اساس این برنامه جدید، برق مشترکین مشهد حداکثر ۹۰ دقیقه قطع خواهد شد.

12 ساعت پیش

مراتب ثبت ۹ اثر در فهرست میراث طبیعی ملی از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار زنجان ابلاغ شد.

14 ساعت پیش

هیدراته نگه داشتن بدن در تابستان اهمیت بسیار زیادی دارد و برخی مواد غذایی کمک می‌کنند تا فصل گرما را با کمترین مشکل بگذرانید.

17 ساعت پیش

علی پروین اسطوره پرسپولیسی ها در گفتگویی درباره خانواده اش و به خصوصی همسرش صحبت های جالبی کرده و از کار جالب او برای عروس و دامادهای جوان پرده برداشته است

18 ساعت پیش

رییس‌جمهور، سه میلیارد دلار صادرات و ۷۳ هزار میلیارد تومان فروش داخلی توسط گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس را، نشان از عظمت کار تولیدی کشورمان در شرایط جنگ اقتصادی عنوان کرد.

18 ساعت پیش

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت‌ها چه تاثیری بر روند شاخص بورس داشته است؟ اقتصادنیوز رفتار شاخص بورس پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۸، ۱۳۹۲، ۱۳۹۶ و ۱۴۰۰ را بررسی می‌کند.

19 ساعت پیش

۲۵ نفر از خبرنگاران رسانه‌های کشور صبح چهارشنبه برای بازدید از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه عازم پیرانشهر شدند که اتوبوس آنان بعد از ظهر همان روز در ۱۵ کیلومتری این شهرستان دچار حادثه شد. در این حادثه که بر اثر واژگونی اتوبوس در منطقه بیگم قلعه پیرانشهر رخ داد، ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا و مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا جان باختند. مراسم تشییع پیکر خبرنگاران ایسنا و ایرنا ساعت ۹ صبح جمعه (۴ تیر) در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا برگزار می‌شود.

20 ساعت پیش

در نیوزیلند سالانه حدود ۹۰ نفر به دلیل نبستن کمربند ایمنی جان خود را از دست می‌دهند. این آمادر ایالات متحده آمریکا به ۲۵۰۰ نفر می‌رسد.

21 ساعت پیش

بیشتر...