خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست یونسکو اخبار گیلان اخبار استانها تسنیم Tasnim


ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست یونسکو

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم در فهرست یونسکو گفت: دانش و مهارت بومی تولید ابریشم ایران در دی ماه ۹۶ در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده بود.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز رشت، ولی جهانی در جمع خبرنگاران از ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست یونسکو خبر داد و اظهار داشت: پرونده چند ملیتی "پرورش کرم ابریشم و تولیدات سنتی ابریشم" در هفدهمین نشست کمیته بین‌الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شهر رباط مراکش به نام کشور‌های ایران، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اعلام اینکه با ثبت این میراث ناملموس، شمار میراث ناملموس ثبت شده ایران در فهرست یونسکو به 21 عدد رسیده است تصریح کرد: دانش و مهارت بومی تولید ابریشم ایران در دی ماه 96 در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده بود.

جهانی خاطرنشان کرد: پرونده چند ملیتی در همکاری مشترک ایران و 6 کشور دیگر به رای یونسکو گذاشته شد که در نهایت منجر به ثبت جهانی شد.

وی افزود: براساس مستندات تاریخی ریشه نوغانداری و تولید ابریشم دست بافت به کشور چین باز می‌گردد و جاده ابریشم نیز نقش به‌سزایی در انتقال دانش و مهارت داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، ایران را از جمله کشورهایی دانست که در زمینه تولید پیله و ابریشم شهرت جهانی دارد گفت: نوغانداری و ابریشم‌بافی به عنوان صنایع‌دستی پایه در گیلان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

جهانی با اشاره به قدمت نقوش دست بافته‌های سنتی گیلان افزود: این نقوش مانند چادرشب بافی و رشتی‌دوزی برگرفته از نقوش هزاران ساله سفالینه‌های تپه‌های مارلیک رودبار است که نشان از توجه مردم این استان به هنر دارد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...