خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

در فرهنگ سازی جوانی جمعیت، همه ارگان ها باید کمک کنند ایسنا

در فرهنگ‌سازی جوانی جمعیت، همه ارگان‌ها باید کمک کنند

ایسنا/خوزستانرئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به پیامدهای کاهش فرزندآوری در کشور گفت: جوانی جمعیت، امنیت اقتصادی، نظامی و اجتماعی را تضمین می‌کند؛ اکنون در شرف صدمه این نقیصه هستیم و امیدواریم از آن پیشگیری شود.

دکتر محمدحسین سرمست در کنگره بین‌المللی سلامت خانواده، فرزندآوری و صیانت از جمعیت که امروز (۲۴ بهمن‌ماه) در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار کرد: جبران برخی اشتباهات بسیار سخت است؛ در یکصد سال اخیر توجه به فرهنگ غرب و غرب‌گرایی و اجرای مو به موی سیاست‌ها و شاخص‌های مد نظر کشورهای غربی در ایران توسط تحصیل‌کردگان در خارج و به ظاهر روشنفکران موجب شد صدمات زیاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وارد شود و نتیجه آن دور شدن از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی در حوزه پوشش، مسائل اقتصادی و فرزندآوری شده است.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به فرهنگ‌سازی در حوزه فرزندآوری افزود: کار فرهنگ‌سازی چیزی نیست که دو روزه به نتیجه برسد. حداقل در ۶۰ سال اخیر در این زمینه کار شده و در ۵۰ سال اخیر شدت گرفته است. از دهه ۵۰ در حوزه کنترل جمعیت ایران برنامه‌ریزی شده است و اکنون نتیجه آن را می‌بینیم. بنابراین اگر ما هم فرهنگ‌سازی در زمینه جوانی جمعیت را از هم‌اکنون شروع کنیم، در آینده شاهد کند شدن این روند خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: امیدواریم در آینده شاهد افزایش نرخ باروری، فرزندآوری و ازدواج به موقع و سالم باشیم. قطعا این کارها زمان خواهد برد اما اقدامات در این زمینه وظیفه ملی و دینی است و باید آغاز شود.

وی افزود: جوانی جمعیت، امنیت اقتصادی، نظامی و اجتماعی را تضمین می‌کند؛ اکنون در شرف صدمه این نقیصه هستیم و امیدواریم از آن پیشگیری شود.

سرمست با بیان اینکه تحصیلات و آموزش ما از غرب هستند و باید شاخص‌ها بومی‌سازی شوند، گفت: اگر شاخص‌ها بومی‌سازی نشوند، همین می‌شود. سند ۲۰۳۰ در بحث آموزش و پرورش نیز چیزی شبیه این است. باید خوبی‌ها و توانمندی‌ها را دریافت کنیم و بر مبنای شاخص‌های بومی‌سازی شده حرکت کنیم.

وی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پا به پای دانشگاه‌های دیگر در حوزه جوانی جمعیت قدم برداشته است اما کار در این زمینه تنها وظیفه دانشگاه نیست و مسائل اقتصادی، اشتغال و موارد دیگر نشان می‌دهد باید سایر ارگان‌ها نیز در این زمینه کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این دانشگاه شاخص‌های نزدیک به شاخص‌های کشوری دارد و امیدواریم میزان مرگ مادر به زیر ۱۵ و زیر ۱۰ مورد نگهداشته شود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

منابع آمریکایی از وقوع آتش سوزی گسترده و چندین انفجار در یک منطقه صنعتی در ایالت میشیگان خبر دادند. این حادثه در یک کارخانه مخازن نیتروژن مایع رخ داده و حجمی عظیمی از دود و آتش منطقه را فراگرفته است. پلیس از مردم خواسته‌به محل حادثه نزدیک نشوند.

نیم ساعت پیش

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی گفت: تعداد پرونده‌های مربوط به معاینات پزشکی همسرآزاری این استان ۱۵ درصد کاهش یافته است.

نیم ساعت پیش

کمیسر کل آژانس کار و امداد به آوارگان فلسطینی (آنروا) تاکید کرد که به‌رغم تمام جنایاتی که ساکنان غزه تجربه کرده‌اند به نظر می‌رسد که بدترین‌ها هنوز در راه است.

یک ربع پیش

مریخ نورد استقامت بازهم تصاویر شگفت انگیزی را از سطح سیاره سرخ برای ما ارسال کرده است. اگرچه در این تصاویر ارسالی، تفاوت چندانی را با نمونه‌های قبل نمی‌توان یافت، اما لحظه‌ای سفر به مریخ از دریچه دوربین این روبات جذاب، خالی از لطف نیست.

1 ساعت پیش

روایت و آمار محرومیت زدایی از روستا‌ها در گام اول انقلاب اسلامی را ببینید.

1 ساعت پیش

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌رضوی گفت: امروز هم‌زمان با روز «درختکاری و درختداری» ۲۰هزار اصله نهال بیابانی در عرصه‌های بیابانی و جنگلی استان غرس می‌شود.

1 ساعت پیش

رییس پلیس فتا پایتخت با اشاره به اعلام واریز مرحله جدید سود سهام عدالت نسبت به فرصت‌طلبی جدید شیادان مجازی در این خصوص هشدار داد.

نیم ساعت پیش

فیلم سینمایی «نویسنده مرده است» به تهیه کنندگی و کارگردانی شهاب حسینی به سینما‌های «هنروتجربه» می‌آید.

نیم ساعت پیش

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از دفع ۲۰۰ حمله سایبری کوچک و بزرگ در یک ماه منتهی به انتخابات مجلس خبر داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...