خبرداغ |
2 ماه پیش

فواید تزریق واکسن آنفلوآنزا چه افرادی نباید واکسن دریافت کنند

به تازگی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از احتمال شیوع بالای آنفلوآنزا در ماه‌های آینده خبر داده است.

به گزارش خبرداغ به نقل از خراسان : به تازگی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از احتمال شیوع بالای آنفلوآنزا در ماه‌های آینده خبر داده است.

در ادامه به سوالات رایجی که برای تزریق واکسن آنفلوآنزا ، در ذهن مان پیش می آید می‌پردازیم.

آنفلوآنزا چیست؟
آنفلوآنزا یک عفونت تنفسی است که توسط ویروس‌های آنفلوآنزا ایجاد می‌شود. ویروس‌ها از راه هوا عبور می کنند و از طریق بینی یا دهان وارد بدن می‌شوند. همچنین یکی از راه های ابتلا به این بیماری سطوح آلوده است.
سالیانه بین 5 تا 20 درصد از مردم آمریکا به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند که می‌تواند باعث بیماری خفیف تا شدید و در برخی موارد منجر به بستری شدن یا مرگ شود. علایم آنفلوآنزا مشابه علایم سرماخوردگی است، اما دوره درمان طولانی‌تری دارد.

تفاوت کرونا و آنفلوآنزا
سرعت انتقال یک تفاوت مهم بین ویروس این دو بیماری است. آنفلوآنزا در مقایسه با ویروس کووید ۱۹ یک میانگین دوره نهفتگی (زمان ابتلا به عفونت تا ظاهر شدن علایم بیماری) و یک فاصله ابتلای کوتاه‌تر دارد.
تخمین زده می شود فاصله ابتلای پشت سر هم برای کووید ۱۹ ،پنج تا شش روز است، در حالی که برای آنفلوآنزا، سه روز است. به عبارت دیگر آنفلوآنزا سرعت شیوع سریع‌تری دارد.
امسال خطر آنفلوآنزا بیشتر است
رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفته است، با توجه به این که در دو سال اخیر گردش ویروس کرونا بالا بوده ، گردش ویروس‌های تنفسی دیگر مانند آنفلوآنزا بسیار کم است و امسال سطح ایمنی در بدن برای این ویروس‌ها کاهش یافته است و در نتیجه می‌توان شاهد افزایش ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا بود. به همین دلیل تزریق واکسن در افرادی که این بیماری در آن‌ها می‌تواند شدید باشد، ضروری است.

فواید تزریق واکسن آنفلوآنزا / چه افرادی نباید واکسن دریافت کنند؟


اثرگذاری واکسن
تصور می شود که اثرگذاری واکسن آنفلوآنزا حداقل به مدت شش ماه ادامه خواهد داشت و به دلیل کاهش سطح آنتی بادی و تغییر در ویروس های آنفلوآنزا در گردش سالانه، محافظت کاهش می یابد.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند؟
سازمان بهداشت جهانی به همه افراد شش ماهه و بالاتر توصیه می‌کند واکسن سالانه آنفلوآنزا را دریافت کنند، حتی بزرگ سالان سالم، اما چند گروه برای دریافت این واکسن اولویت دارند.
زنان باردار و زنانی که کمتر از دو هفته از بارداری آن‌ها گذشته است
کودکان بین شش ماه و پنج سال
افراد ۱۸ سال و کمتر که آسپرین مصرف می‌کنند
سالخوردگان بالای ۶۵ سال
تمام افرادی که مبتلا به عارضه‌های جدی پزشکی هستند
افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آن‌ها ۴۰ یا بالاتر است
تمام افرادی که در خانه سالمندان زندگی یا کار می‌کنند
همچنین باید دقت کنید اگر مبتلا به بعضی از عارضه‌های مزمن پزشکی باشید، خطر ابتلا به آنفلوآنزا در شما افزایش خواهد یافت.

چه زمانی واکسن بزنیم؟
به طور کلی، شروع فصل این بیماری، پاییز است و در اواسط تا اواخر زمستان به اوج می‌رسد و تا اوایل بهار ادامه می یابد.به طور میانگین، فصل شیوع آنفلوآنزا تقریبا ۱۳ هفته طول می‌کشد. شیوع این بیماری معمولا در اواسط فروردین تمام می‌شود. بنابراین بهترین زمان برای تزریق واکسن قبل از شروع فصل شیوع آنفلوآنزا (پاییز و زمستان) است. با این‌ حال هر زمان که واکسن در دسترس قرار گرفت باید آن را تزریق کرد.

در چه کسانی باید تزریق واکسن را تکرار کرد؟
برای افراد بالای هشت سال، یک نوبت تزریق واکسن در هر سال کافی است، اما در افراد زیر هشت سال چنان چه تاکنون دو نوبت واکسن آنفلوآنزا دریافت نکرده‌اند باید دو نوبت واکسن به فاصله‌ حداقل چهار هفته دریافت کنند.

چه افرادی نباید واکسن دریافت کنند؟
کسانی که در تزریق سال قبل به واکسن واکنش‌های جدی نشان داده‌اند نباید واکسن را دریافت کنند. کسانی که به تخم‌مرغ آلرژی دارند هم باید با احتیاط و با مشورت پزشک واکسن تزریق کنند.

چه واکسنی بزنیم؟
درصد زیادی از واکسن‌هایی که به کشور وارد می‌شوند از نوع واکسن آنفلوآنزای هلندی و فرانسوی هستند. طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است.

اگر واکسن کرونا زدیم،واکسن آنفلوآنزا بزنیم؟
طبق توصیه های به روز شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، بیماران می توانند واکسن کووید 19 و واکسن آنفلوآنزا را در یک جلسه دریافت کنند. پیش از این، CDC توصیه می کرد که افراد واکسن کووید19 خود را به تنهایی دریافت و حداقل دو هفته قبل یا بعد از ایمن سازی علیه کووید19 برای واکسیناسیون دیگر برنامه ریزی کنند.سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، هنگامی که واکسن ها به طور همزمان تزریق می شوند شبیه به زمانی است که هر کدام به تنهایی تزریق شوند.البته این سازمان توصیه می کند، اگر تزریق واکسن های دیگر همزمان با واکسن های کووید19 صورت گیرد، باید محل های تزریق حداقل یک اینچ (2.5 سانتی متر) از هم فاصله داشته باشد.#‌اخبار منبع: خبرداغ

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کمبود عرضه در بازار خودرو دوباره سیر صعودی قیمت‌ها را آغاز کرد و از آن بدتر بازار را به دست واسطه ها انداخته است. طی یک ماه اخیر که نوسانات شدید آغاز شده، میزان افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا نیز نزدیک به یکدیگر است، گویی شیب نمودار تغییر قیمت محصولات هر دو خودروساز داخلی در یک رقابت داغ به سمت صعودی شدن می‌رود.

7 ساعت پیش

مدافع تیم ملی فوتبال ایران شایعات پیرامون خداحافظی‌اش از تیم ملی را تکذیب کرد.

7 ساعت پیش

قوه قضائیه اعلام کرد: برای رعایت جنبه‌های اسلامی، اخلاقی و انسانی، یک سالن برای اسکان موقت خانواده بازداشتی‌های اخیر زیر پل اوین، احداث خواهد کرد.

6 ساعت پیش

علیرضا بیرانوند گُلر پر حاشیه این روزای فوتبال که هر چند روز با موضوعی بولد میشه اینبار عکسای خارجی طورش با اکرم بانو مورد توجه قرار گرفت.

7 ساعت پیش

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سرعت گرفتن فرآیند واردات خودرو به کشور، از رسیدن برخی مدل‌ها به پشت مرز و آغاز تبلیغات برای آن‌ها خبر داد.

7 ساعت پیش

بارش رحمت الهی از روز گذشته در شهر تهران شروع شده و امروز نیز اکثر مناطق شمالی و غربی شهر شاهد بارش برف پاییزی هستند.

7 ساعت پیش

تمامی مقاطع مدارس پردیس به دلیل برودت هوا و یخبندان روز سه شنبه غیر حضوری شد.

7 ساعت پیش

تشکیلات یکی از فرائض هر گروه مردمی است که هدفی را دنبال میکنند. تشکیلات یعنی نظم، یعنی تقسیم وظایف، یعنی ارتباط و اتصال، و زنجیره ای کار کردن؛ این معنای تشکیلات است.

6 ساعت پیش

ثبت نام اولیه آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph. D) سال ۱۴۰۲ در فرصت اولیه ثبت نام، ۳۷۵ هزار تومان اعلام شده بود. اکنون، اما در فرصتی که تحت عنوان «ثبت نام با تاخیر» برای این آزمون تعیین شده است، هزینه خرید کارت ثبت نام مبلغ ۶۲۸ هزار تومان اعلام شده است.

7 ساعت پیش

بیشتر...