خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

عکس نقش مهم باورنکردنی قورباغه در سلامتی انسان خبرآنلاین

عکس | نقش مهم و باورنکردنی قورباغه در سلامتی انسان!

ایرنا نوشت: تحقیقات علمی جدید نشان می‌دهد گسترش بیماری مالاریا در میان مردم در دهه‌های گذشته در بخش‌هایی از جهان ناشی از کاهش جمعیت قورباغه‌ها بوده و این مساله تاکیدی بر ارتباط سلامت انسان‌ها با سایر حیوانات از جمله دوزیست‌ها دارد.

از زمان شروع پاندمی جهان در سال ۲۰۲۰ جهانیان بیش از پیش آگاه شده‌اند که سلامتی نوع بشر ارتباط نزدیکی با سایر حیوانات دارد. امروز گفت و گو در این زمینه عمدتا بر پرندگان و پستانداران متمرکز شده است و به ندرت ذکری از دوزیستان به میان می‌آید اما این ممکن است یک دیدگاه خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید:

  • به ازای هر انسان چند مورچه در جهان وجود دارد؟

  • عکس | رمزگشایی شگفت انگیز از دلبستگی گرگ‌ها به انسان‌ها !

یک مطالعه تحقیقاتی درباره قورباغه‌ها و مالاریا که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که چگونه سلامتی انسان تحت تاثیر این موجودات دوست داشتنی هرچند لزج و لجن‌آلود قرار دارد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی اکولوژیست‌ها در کشور کاستاریکا و پاناما متوجه کاهش آرام و دراماتیک تعداد دوزیست‌ها شدند.

قورباغه‌ها و سمندرها در این بخش از جهان قربانی یک پاتوژن (عامل بیماری زا) کشنده قارچی شدند و با چنان سرعتی از بین رفتند که محققان در آن زمان نگران یک انقراض محلی شدند. اکنون برخی دانشمندان می‌گویند این پاتوژن با نام اختصاری Bd موجب بزرگترین نابودی تنوع زیستی ثبت شده در حداقل ۵۰۱ گونه از دوزیست ها شامل ۹۰ انقراض از آسیا تا آمریکای جنوبی شده است.

نقش مهم و باورنکردنی یک موجود کوچک در سلامتی انسان

این ادعایی بزرگ است اما آنچه روشن است اینکه اکنون دوزیست ها از جمله حیواناتی هستند که با بیشترین تهدید رو به رو شده‌اند و گسترش این قارچ‌ها در جهان تا حدی عامل این مساله است. این درحالی است که قورباغه‌ها و سمندرها تاثیر مستقیمی بر جمعیت پشه مالاریا (mosquito) دارند و از این لحاظ تعداد دوزیست ها می‌تواند بر ارگانیزم‌های منتقل کننده پاتوژن های بیماری‌زا تاثیر داشته باشد.

اکنون محققان با استفاده از مطالعه موردی آمریکای مرکزی در تلاش هستند تا تصویری از تاثیر موجوداتی مانند قورباغه‌ها بر سلامتی انسان به دست آورند. این تحقیقات حاکی است که از دست رفتن دوزیست‌ها بر اثر Bd منجر به افزایش شدید بیماری مالاریا در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ شده است.

مطالعات آینده درباره سایر بیماری‌های ناشی از پشه مالاریا مانند «دنگ» یا تب استخوان شکن (dengue) می‌تواند به حمایت از ایده ارتباط بین کاهش جمعیت دوزیست‌ها و افزایش تهدید بیماری‌های ناشی از پشه مالاریا یاری برساند.

۵۸۵۸#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقتی صحبت از موریانه به میان می‌آید، احتمالا اکثر ما به آسیب‌هایی که ممکن است موریانه‌ها به وسایل چوبی منزل‌مان وارد کنند فکر خواهیم کرد. اما واقعیت این است که تنها ۴% از گونه‌های موریانه درسراسر جهان، آفاتی هستند که به سراغ وسایل چوبی منازل‌مان می‌روند.

21 ساعت پیش

زومیت نوشت: ابزار جدید گوگل به کاربران اجازه می‌دهد درصورت فاش‌شدن اطلاعات شخصی آن‌ها در فضای عمومی وب، از آن اطلاع مطلع شوند و این داده‌ها را به‌آسانی حذف کنند.

21 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت : یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است و ابعاد اتفاقات وحشتناک نظیر مرگ و میر و قحطی، تا چه حد در آن دوران گسترده بوده است؟

11 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در تازه‌ترین مطالعات خود علت اصلی نزدیکی حواس و افکار ما را کشف کرده‌اند.

22 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: مرسدس AMG می خواهد با اضافه کردن حالت دریفت خودکار، لذت بردن از این حرکت را برای راننده ها به ارمغان آورد.

11 ساعت پیش

این روزها، نگرانی روسای محترم دانشگاه‌ها و معاونین آموزشی مبنی بر خروج اعضای هیات علمی، به عنوان نخبگان این کشور جای بسی تاسف، تاثر و البته تامل دارد!

12 ساعت پیش

همشهری آنلاین نوشت: برخی میوه‌ها علاوه بر داشتن انواع ویتامین‌ها می‌تواند شما را در رژیم لاغری نیز کمک کند.

دیروز

اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفت: کسانی که با امکانات و حمایت‌های نظام جمهوری اسلامی معروف شدند و در روزهای اخیر زبان ناطق دشمن بودند، باید هزینه بپردازند. منبع: دانشجو

دیروز

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۴۲۱ نفر رسید.

دیروز

بیشتر...