خبرگزاری تسنیم |
12 ماه پیش

جزئیات ساخت نیروگاه 300 مگاواتی کارون اسلامی: متخصصان ایرانی توانایی ساخت نیروگاه های اتمی را دارند اخبار خوزستان اخبار استانها تسنیم Tasnim


جزئیات ساخت نیروگاه 300 مگاواتی ‌کارون/ اسلامی: متخصصان ایرانی توانایی ساخت نیروگاه‌های اتمی را دارند

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آغاز احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی کارون در دارخوین جدا از نشان دادن بلوغ علمی و فناوری متخصصان داخلی، پرورش نیروی انسانی متخصص را نیز به همراه خواهد داشت.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز دارخوین،‌ محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی (کارون) در دارخوین از توابع شهرستان شادگان استان خوزستان ‌با اشاره به ساخت این نیروگاه در راستای اجرای سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی‌ اظهار داشت:‌ احداث نیروگاه «کارون» و توسعه نیروگاه‌های اتمی یکی از اهداف سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی تا 1420 است.

وی افزود: نیروگاه اتمی کارون(شهدای دارخوین) در خوزستان، قرارداد ساخت آن قبل از انقلاب با یک شرکت فرانسوی منعقد شده بود که با پیروزی انقلاب تعهدات انجام نگرفت؛ بعد از آن هم کشورهای گوناگون به خاطر تحریم‌ها با جمهوری اسلامی همکاری نکردند و این پروژه سالیان سال بود که متوقف شده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در همین راستا با رویکرد جدیدی که در سازمان وجود دارد، نگاه‌مان به همه ظرفیت‌های داخلی است. با آغاز این پروژه به دنبال قابلیت‌سازی در ظرفیت‌های ملی هستیم تا قابلیت صنعت کشور را هم به تراز هسته‌ای ارتقا دهیم.

آغاز عملیات احداث نیروگاه اتمی "کارون" در دارخوین
رئیس سازمان انرژی اتمی: حرکت پرسرعت و پرشتاب به‌سمت توسعه نیروگاه‌های اتمی آغاز شد

وی ادامه داد: ظرفیت بلندمدت پیش‌بینی شده برای این سایت حدود 2000 مگاوات است. در گام نخست یک نیروگاه مقیاس متوسط در نظر گرفته شد که طراحی آن انجام شد که وارد مرحله اجرا نشده بود اما با همگام‌سازی نقشه‌ها و براساس فناوری‌های روز، احداث این نیروگاه در دستور کار قرار گرفت.

اسلامی تصریح کرد:‌ در همین زمینه یک نیروگاه 300 مگاواتی با برآورد یک و نیم تا دو میلیارد دلار در این سایت ایجاد خواهد شد که زمان‌بندی اتمام آن حدود 7 سال پیش‌بینی شده است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این‌که این گام نخست در این پروژه در چارچوب همین زمان‌‌بندی انجام گیرد، گفت: نکته حائز اهمیت این است که ساخت این نیروگاه‌ها جدا از نشان دادن بلوغ علمی و فناوری متخصصان داخلی کشور، پرورش کادر و نیروی متخصص مربوط به خودش را نیز به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که موضوع ساخت این دست نیروگاه‌ها، یک هموارکننده مسیر خواهد بود، اشاره کرد: برای ساخت نیروگاه‌های مقیاس متوسط در نقاط مختلف کشور برنامه‌ریزی‌‌های لازم انجام شده است.

معاون رئیس جمهور در ادامه گفت:‌در حال حاضر و در گام نخست مطالعات محیطی و فعالیت‌های ساخت این نیروگاه در دارخوین آغاز شده است. در این راستا اجرای طرح‌های مقدماتی که پیش‌نیاز سایت و آوردن تاسیسات زیربنایی است، انجام و تصمیم گرفته شد در کنار ساخت نیروگاه 300 مگاواتی یک نیروگاه 25 مگاواتی نیز در 2 فاز اجرا و آب شرب مورد نیاز از طریق همین سیستم فراهم شود.

وی با بیان این‌که به این طریق پشتیبانی از کارگاه‌های ساخت و تولید انجام خواهد شد، گفت: به همین منظور از سال نخست، پیش‌بینی برای آموزش نیروی انسانی را آغاز خواهیم کرد به‌طوری که با طی کردن دوره‌های علمی و کارورزی که در نیروگاه‌های فعال برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، با احداث نیروگاه بلافاصله فعالیت‌ خودشان را آغاز می‌کنند.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس هیئت مدیره اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: روزانه ۳ هزار و ۶۰۰ تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود، در حالیکه حداکثر نیاز ۳ هزار و ۲۰۰ تن است.

10 دقیقه پیش

رزمایش فاطمی آبشارعاطفه‌ها در شهر فین استان هرمزگان برگزار شد.

8 دقیقه پیش

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی گفت: درج وزن تقریبی یا "وزن رواداری" و یا همان "وزن خالص به علاوه منها" بر روی بسته بندی کالاهای مصرفی به دلیل سوء استفاده برخی تولیدکنندکان ممنوع شده است و واحدهای تولیدی استان فقط تا پایان امسال فرصت دارند برچسب های قدیمی را مصرف کنند.

یک ربع پیش

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تاکنون یافته‌ای مبنی بر مازوت‌سوزی در سطح تهران نداشته‌ایم.

یک ربع پیش

نماینده مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد از تدوین ویرایش اول سند ملی مبارزه با فساد تا پایان امسال خبر داد.

یک ربع پیش

کتاب «قاتل مودب» خاطراتی صریح از حزب بعث، صدام و سیاست‌های داخلی و خارجی رژیم عراق است، که با روایت صلاح عمر العلی عضو سابق شورای رهبری حزب بعث عراق نگاشته شده است.

5 دقیقه پیش

اگر به دنبال راه‌هایی برای بهبود ارتباط با همسر خود و پیشبرد روابط خانوادگی هستید مطلب زیر را از دست ندهید.

3 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن اقدام بی پایه و اساس و مداخله‌جویانه دولت‌های آمریکا، انگلیس و کانادا در اعمال تحریم علیه برخی اتباع ایرانی تصریح کرد که این دولت‌ها باید به عنوان شریک جرم و جنایت رژیم صهیونیستی پاسخگو باشند.

13 دقیقه پیش

تیم ملی تکواندو کشورمان با استقرار در شهر ووشی، اولین جلسه تمرینی خود را صبح امروز برگزار کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...