راهبرد معاصر |
۲ هفته پیش

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر حافظه سلامت شناختی راهبرد معاصر

نتایج یک تحقیق جدید نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای یا «ذهن» (MIND) منجر به سلامت شناختی و حفظ بهتر حافظه کاری و اپیزودیک برای زنان می‌شود.

به گزارش راهبرد معاصر؛ در یک تحقیق جدید که در آن داده‌های زنان میانسال تجزیه و تحلیل شده، مزایای بالقوه رژیم غذایی مدیترانه‌ای یا «مایند» (ذهن، MIND) بر سلامت شناختی بررسی شده است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، این تحقیق روی ۵۰۹ دوقلو که بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۴ اطلاعات خود را به عنوان دوقلو‌های بزرگسال بریتانیا ثبت کرده بودند، انجام گرفت. از این گروه، ۳۴ درصد تک تخمکی و ۶۶ درصد دو تخمکی بودند. دوقلو‌های تک تخمکی هر دو از یک تخمک به وجود می‌آیند. دوقلو‌های برادر یا دو تخمکی با هم متولد می‌شوند، اما از یک تخمک نمی‌آیند. گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان دوقلو یا شریک تولد یاد می‌شود. دوقلو‌های تک تخمکی از نظر ژنتیکی یکسان هستند. دوقلو‌های دو تخمکی تقریبا ۵۰ درصد از ژن‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. گروه مشارکت کننده در این تحقیق در واقع شامل دوقلو‌های سالم با مجموعه کاملی از داده‌های پایه در مورد رژیم غذایی و عملکرد شناختی بودند، این اطلاعات از طریق پرسشنامه به دست آمده بود. تقریبا ۱۰ سال بعد، بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰، دوقلو‌ها تست‌های شناختی جدیدی را انجام دادند و نمونه‌های مدفوع شرکت‌کنندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان داد کسانی که از این رژیم‌های غذایی پیروی می‌کنند پس از ۱۰ سال حافظه کاری اپیزودیک و بصری - فضایی را بهتر حفظ می‌کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که در بین جفت‌های دوقلوی تک تخمکی، دوقلو‌هایی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای یا «ذهن» (MIND) پیروی می‌کنند، حافظه کاری اپیزودیک و بصری - فضایی را کمی بهترحفظ می‌کنند. این مشاهدات برای دوقلو‌هایی که پیروی بیشتری ازرژیم غذایی مدیترانه‌ای دارند قابل توجه بود. رژیم «ذهن» حاصل ترکیب رژیم مدیترانه‌ای و رژیم غذایی «دش» (DASH) است. رژیم غذایی «ذهن» روی مصرف غذا‌هایی که به سلامت مغز کمک می‌کنند و خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش می‌دهند، تمرکز دارد. رژیم غذایی «ذهن» با الهام گرفتن از رژیم‌های غذایی «دش» و «مدیترانه‌ای» افراد را علاوه بر ماهی و مرغ به مصرف غذا‌های گیاهی تشویق کرده و به آن‌ها توصیه می‌کند که دریافت چربی اشباع و قند افزوده شده را کاهش دهند.

میشل روتنشتاین، متخصص تغذیه می‌گوید: این مطالعه دیدگاهی منحصربه فرد در مورد تثیر متقابل بین رژیم غذایی و سلامت شناختی به ویژه زمانی که افراد به سنین میانسالی می‌رسند ارائه می‌دهد.

دکتر توماس هالند، از دپارتمان پزشکی داخلی، بخش بیماری‌های گوارشی و تغذیه در دانشگاه راش، نیز گفت: "این مطالعه شواهد بیشتری ارائه می‌دهد که عادات غذایی ما در میانسالی می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامت شناختی ما تأثیر بگذارد. فراتر از این فرض است که چنین عاداتی فقط در مراحل بعدی زندگی مفید هستند، و بر ارتباط آن‌ها در میانسالی تأکید می‌شود. / همشهری#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

1 ساعت پیش

رئیس ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی شهرستان بهارستان گفت: ۵ نفر که اقدام به خرید رأی می‌کردند دستگیر و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شد.

نیم ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

1 ساعت پیش

مردم مشهد امروز جمعه ۱۱ اسفند از اولین ساعات آغاز رای گیری در پای صندوق‌های رای حضور چشمگیری داشتند.

نیم ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

1 ساعت پیش

رای گیری در شعب سراسر کشور تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

1 ساعت پیش

معاون استاندار و فرماندار مشهد گفت: اتاق وضعیت انتخابات برای پایش و رصد لحظه‌ای شعب اخذ رای و رفع نقایص موجود ایجاد شده است.

1 ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان روند نظارت شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

سد فریمان که براثر خشکسالی‌های اخیر خشک شده بود، پس از بارش‌های اوائل اسفند ۱۴۰۲ جان دوباره‌ای گرفت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...