افغانستان فرصتی طلایی برای ایران all tv logo

افغانستان فرصتی طلایی برای ایران
افغانستانافغانستان

دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: همجواری ایران با افغانستان یک فرصت طلایی برای کشور ایران به شمار می رود که باید از این ظرفیت در سایر حوزه‌ها استفاده کرد.

عبدالله سهرابی روز شنبه در سفر به تایباد و دیدار با فرماندار این شهرستان با اشاره به اهمیت روابط ایران و افغانستان افزود: باید در جهت توسعه روابط این ۲ کشور تلاش کرد که این موضوع منجر به افزایش تعاملات در همه حوزه ها خواهد شد.

دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با بیان اینکه سرمایه گذاران ایرانی و خارجی می توانند رونق هر منطقه را درپی داشته باشند، گفت: بستر حضور سرمایه گذاران ایرانی و خارجی باید در این شهرستان مرزی فراهم و از آنها حمایت شود.

وی افزود: باید بازار افغانستان و کشورهای هدف را به دست گرفت که این خود نیاز به توجه مسئولان کشوری دارد.

شهرابی بیان کرد: پیش بینی طرحهای بزرگ اقتصادی باید در مرز دوغارون و تایباد مورد توجه قرار گیرد که نقش زیادی در اشتغال و افزایش اقتصاد کشور و این خطه دارد.

دوغارون کانون اقتصادی ایران و افغانستان

در ادامه فرماندار تایباد گفت: مرز دوغارون مهمترین کانون اقتصادی ایران با افغانستان است و نقش زیادی در روابط این ۲ کشور همسایه دارد.

مهدی شیردل افزود: حجم زیادی از کالاهای مورد هدف بازار افغانستان از طریق پایانه مرزی دوغارون به سمت این کشور صادر می شود که این اقدام توانسته رونق اقتصادی خوبی برای ایران و این شهرستان به دنبال داشته باشد.

وی اظهار کرد: اکنون ظرفیت‌های خوبی در مجموعه اقتصادی دوغارون مورد غفلت قرار گرفته است که باید آنها را به یک فرصت تبدیل کرد.

بیشترین حجم کار این منطقه ویژه اقتصادی، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است. کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

پایانه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، در زمره پنج پایانه برتر اقتصادی کشور است.

باشگاه خبرنگاران جوانافغانستانافغانستان#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دیشب در هفتۀ بیست‌ونهم شاگردان ژابی آلونسو در ورزشگاه خانگی شهر لورکوزن موفق شدند با گل‌های ویکتور بونیفیس، گرانیت ژاکا و فلورین ویرتز قهرمانی خودشان را در این فصل بوندس‌لیگا مسجل سازند. فلوریت ویرتز در بازی دیشب هت‌تریک کرد و زنندۀ سه گل پایانی بایرلورکوزن بود.

نیم ساعت پیش

پرسپولیس در حالی به استقبال دیدار هفته بیست و چهارم می‌رود که این تیم در دیدار رفت مقابل صنعت نفت با نتیجه ۲ بر ۲ مساوی شد.

نیم ساعت پیش

اردن امروز دوشنبه از نخست وزیر اسرائیل خواست تا از کشاندن منطقه خاورمیانه به تنش بیشتر با ایران خودداری کند.

یک ربع پیش

ویدئویی از تعزیه خوانی استاد حسین خواجه امیری (ایرج) استاد برجسته آواز ایران در حاشیه یک مراسم منتشر شده است. حسین خواجه امیری در ۱۱ دیماه ۱۳۱۱ در نطنز به‌دنیا آمد. پدربزرگش ملا میرزا از خوانندگان بنام زمان ناصرالدین شاه بود و پدرش نعمت‌اللّه که از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف می‌دانست، مدت‌ها او را تحت تعلیم خویش قرار داد. حسین در همان زمان در مراسم تعزیه‌خوانی شرکت می‌کرد و نزد تعزیه‌خوانانی که ردیف و دستگاه می‌دانستند، آواز آموخت.

1 ساعت پیش

علی البلیهی، مدافع الهلال، بعد از چند بار تلاش برای ایجاد تنش با کریستیانو رونالدو سرانجام در دیدار اخیر الهلال و النصر در سوپرجام عربستان موفق شد کاری کند که کریستیانو از کوره در برود و با او درگیر شود.

نیم ساعت پیش

این ویدئو که در مدرن‌ترین مزارع پرورش بز در کشور‌های مختلف جهان فیلبرداری شده است، مراحل پرورش، شیردوشی و فراوری شیر هزاران بز را به تصویر می‌کشد.

نیم ساعت پیش

در این ویدئو یک کدبانوی خانه دار روشی ساده و سریع برای جرم گیری و رسوب زدایی از شیرآلات خانگی را آموزش می‌دهد.

نیم ساعت پیش

چند سارق که صورت خود را پوشانده بودند، به یک جواهرفروشی در آمریکا حمله کردند.

نیم ساعت پیش

جنبش مقاومت اسلامی با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به کشف گور جمعی در محوطه بیمارستان الشفای غزه، گفت: این جنایت نشان دهنده بی حد و مرزی فاشیست بودن رژیم صهیونیستی است.

2 دقیقه پیش

بیشتر...