خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

ارزش واقعی بلوک 15درصدی هلدینگ خلیج فارس حداقل 90 هزار میلیارد تومان دولت مراقب باشد، ارزان تر نفروشند اخبار نفت انرژی اخبار اقتصادی تسنیم Tas


ارزش واقعی بلوک 15درصدی هلدینگ خلیج‌فارس حداقل 90 هزار میلیارد تومان/ دولت مراقب باشد، ارزان‌تر نفروشند

در حالی زمزمه فروش بلوک ۱۵ درصدی هلدینگ خلیج فارس مطرح و مخالفت‌هایی هم با این مساله شده است که ارزش واقعی بلوک ۱۵ درصدی این هلدینگ حداقل ۹۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود و دولت در صورت اصرار بر این مساله باید قیمت واقعی را مدنظر قرار دهد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، مجموعه هلدینگ خلیج فارس که هم اکنون حدود 36 درصد صنعت پتروشیمی را در اختیار دارد به نحوی است که 18 درصد سهم این هلدینگ از آن شرکت ملی پتروشیمی ایران است و دولت تصمیم گرفته که بخش عمده این سهام را به صورت بلوکی واگذار کند. اخیرا هم 100 نفر از نمایندگان مجلس در این باره به رئیس جمهور نامه نوشته‌اند و از آیت‌الله رئیسی خواسته‌اند که جلوی این واگذاری گرفته شود.

یک کارشناس ارشد حوزه خصوصی‌سازی در خصوص الزامات این واگذاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیماظهار داشت: حدود 18 درصد از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس متعلق به دولت است که در نظر دارند 15 درصد از سهام این هلدینگ را از مجموع سهام دولتی آن، واگذار کنند.

وی افزود: روش اجرا از طریق بورس است و این 15 درصد به صورت بلوکی و به صورت مزایده عرضه خواهد شد و خریدار بلوک 15 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با تملک این دارایی، یک صندلی در هیأت مدیره را بدست خواهد آورد، اما اگر برخی که درحال حاضر هم سهامدار هستند، این بلوک را خریداری کنند، ممکن است منجر به در اختیار گرفتن دو صندلی در هیئت مدیره و یا حتی سه صندلی شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از آنجایی که هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس یک شرکت بورسی است، پس قیمتی در تابلوی بورس دارد، اینکه این قیمت تا چه اندازه قابل اتکا هست، با توجه به اینکه شرایط بازار، شرایط خوبی نیست، جای بحث دارد.

وی ادامه داد: ما 5 روش قیمت‌گذاری برای عرضه بلوکی داریم که 3 روش بازار، ارزش روز خالص دارایی‌ها و سودآوری، بیشتر مبنای انجام کار قرار می‌گیرند.

این کارشناس ارشد خصوصی سازی تصریح کرد: اگر عرضه سهامی برای شرکتی بالای 5 درصد باشد و شرکت بورسی نباشد، حتما باید از روش ارزش روز خالص دارایی‌ها برویم، یعنی دارایی کل شرکت‌های زیرمجموعه توسط کارشناس رسمی داگستری بررسی و ارز‌ش‌گذاری شود و دارایی‌ها منهای بدهی‌ها، به معنای ارزش روش خالص دارایی‌ها خواهد بود.

وی افزود: اگر شرکت بورسی باشد، آیین‌نامه می‌گوید که می‌توانیم پایه قیمت را برای سهام جزئی، همان قیمت تابلویی بدانیم که درحال خرید و فروش است، اما برای یک شرکت بورسی، اگر بخواهد سهام به صورت بلوکی عرضه شود، بایستی هیئت واگذاری درصدی به قیمت سهم اضافه کند.

وی با بیان اینکه "قیمت روز تابلوی بورس برای سهام هلدینگ خلیج فارس بین 1000 تا 1100 تومان است"، گفت: بلوک به سهامی گفته می‌شود که بالای 5 درصد باشد، پس عرضه 15 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، عرضه بلوکی محسوب می‌شود و طبق آیین‌نامه؛ هیئت واگذاری باید درصدی به قیمت روز سهم اضافه کند، اما اینکه این درصد، چه مقداری باشد، مسئله مهم اینجاست.

وی ادامه داد: بحثی که الان وجود دارد، بحث همین مقدار درصدی است که هیئت واگذاری باید به قیمت روز سهم اضافه کند و این درصد افزایشی، اگرچه مورد تأکید آیین‌نامه است اما مقدار آن گنگ است.

این کارشناس ارشد حوزه خصوصی سازی خاطرنشان کرد: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بزرگترین هلدینگ ایران است و بر اساس اطلاعات مجله ICIS ، این هلدینگ در سال 2020 سی‌و‌هفتمین شرکت برتر جهان از نظر ارزش دارایی و بزرگی در بین تمامی شرکت‌های صنعت پتروشیمی جهان بوده است.

وی افزود: ارزش دارایی‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در نشریه ICIS به میزان 29 میلیارد دلار اعلام شده است؛ اگر ما 10 درصد افزایش ارزش برای یک‌سال درنظر بگیریم، ارزش دارایی‌های این شرکت در پایان سال 2021 به حدود 31 میلیارد و 710 میلیون دلار رسیده است که چیزی در حدود 855 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه "در روش ارزش روز خالص دارایی‌ها، باید بدهی‌های شرکت را نیز محاسبه کنیم"، گفت: به صورت تقریبی اگر بدهی‌های این شرکت را از ارزش دارایی‌های آن کم کنیم، چیزی در حدود 600 هزار میلیارد تومان، ارزش روز خالص دارایی‌های این شرکت خواهد شد که اگر بخواهیم تقسیم بر تعداد سهام کنیم که 287 میلیارد سهم است، قیمت هر سهم حدود 2 هزار و 90 تومان می شود.

وی ادامه داد: آیین نامه نگفته است که ارزش روز شرکت را محاسبه کنید، ما با این روش‌ها می‌خواهیم درصدی که به ارزش روز تابلوی بورسی باید اضافه شود را مشخص کنیم؛ آیین‌نامه گفته است که ارزش قیمت سهامی که دارای بازار فعال است و در بورس دارای تابلو است، قیمت تابلو به اضافه درصدی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان خصوصی سازی و مورد تصویب هیئت واگذاری قرار می‌گیرد.

این کارشناس خصوصی سازی با بیان اینکه "اگر از روش‌های دیگری چون سودآوری و سرمایه‌گذاری‌ها نیز محاسبه کنیم، قیمت سهام به صورت حدودی چیزی در حدود 2200 تومان و 2100 تومان خواهد شد"، گفت: پس به معنای این است که اگر قیمت سهم در تابلو 1000 تومان است باید درصدی برابر با 100 درصد به آن اضافه شود تا به این رقم 2000 تومان برسد، اما این برآوردها حدودی است و در نهایت هیئت واگذاری باید مشخص کند که چه درصدی باید به قیمت تابلو برای این عرضه بلوکی اضافه شود.

وی افزود: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شرکتی سودآور است و سال گذشته سود این شرکت حدود 60 هزار میلیارد تومان بوده، اگر کسی بخواهد سهام این شرکت را بخرد و فقط سود آن را تقسیم کند و یا خدای نکرده از محل سود آن، بخواهد اقساط آن را بدهد، این شرکت متضرر می شود؛ برای اینکه این شرکت طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای دارد؛ در واقع 21 شرکت از مجموع شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ، طرح هستند و شرکت‌های زیرمجموعه ای مثل اروند و بندرامام، خودشان طرح‌های توسعه‌ای دارند و هر صنعتی از جمله صنعت پتروشیمی باید به‌روز‌آوری شود و از محل همین سودها هست که باید این به‌روزآوری و اجرای طرح‌ها انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: خریداران بلوک 15 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، به جای آنکه به فکر تقسیم سود این شرکت باشند، باید به دنبال تقویت این شرکت و توسعه آن باشند.

بنا بر تاکید این کارشناس بورس و خصوصی سازی، ارزش بلوک 15 درصدی سهام هلدینگ خلیج فارس، حداقل چیزی بالغ بر 90 هزار میلیارد تومان خواهد بود و این سهام دولتی که امروز متعلق به مردم است، باید به گونه‌ای واگذار شود که ارزش واقعی این ابر شرکت سودآور کشور مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت که سقف معافیت مالیاتی خانه های لوکس و باغ ویلاهای گران قیمت افزایش پیدا کرد.

1 ساعت پیش

این تصمیم مطلقاً احساسی نیست و منطق خاصی در آن نهفته است.

1 ساعت پیش

یام تبریک محمدرضا لواسانی به مناسبت گرامی داشت سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا روز زن

1 ساعت پیش

برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در رشته های "عکاسی، خوشنویسی، شعر و داستان، طراحی، مقاله و پژوهش، نماهنگ و موشن گرافیک، نقاشی کودکان و نمایشگاه آب و آیینه" معرفی و تجلیل شدند.

1 ساعت پیش

مردم به دلیل انحصاری بودن خودرو در کشور راهی جز اقبال به سمت محصولات داخلی ندارند از این رو قیمت انواع خودرو همواره برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است.

2 ساعت پیش

شرکت پتروشیمی فن‌آوران در ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۰ موفق شد با ثبت فروش ریالی بیش از ۶ هزار و ۹۹۳ میلیارد تومانی میزان فروش خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش دهد.

2 ساعت پیش

قرار است در این بازی، بانوان هم در استادیوم حضور پیدا کنند.

2 ساعت پیش

بازسازی و نوسازی کارخانه ایزوگام واقع در شهرک صنعتی اشتهارد موجب شکسته شدن رکورد تولید ماهیانه این کارخانه شد.

2 ساعت پیش

سود خالص شرکت صنایع خاک چینی ایران ۱۳درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت.

2 ساعت پیش

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و پایان دور هشتم مذاکرات مطرح بود اما پیگیری‌های به عمل‌آمده حاکیست که این موضوع فعلا در دستور کار اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نیست.

3 ساعت پیش

هم‌وطنان عزیز توجه داشته باشند در صورت دریافت این چنین پیامک‌هایی، عجولانه عمل نکرده و اقدام به ثبت‌نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند."

3 ساعت پیش

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی شهرستان اردستان با اشراف کامل در کوتاه‌ترین زمان این شخص هتاک را دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی دادند و روانه زندان شد.

3 ساعت پیش

طبق اعلام هواشناسی در شبانه روز گذشته شهرهای بابارشانی بیجار با دمای منفی ۲۹ و سقز با دمای منفی ۲۶ درجه سانتی‌گراد سردترین شهرهای کشور بودند.

4 ساعت پیش

سویه موضوعی توازن ناموزون، فضای انتزاعی با رویکرد اجتماعی است؛ گویا سعید محجوبی اتمسفر ناموزونی را روایت می‌کند که در آن توازن هست اما این توازن ظاهری است و عمق واقعی ندارد.

4 ساعت پیش

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دیپلمات های ایرانی پس از شش سال وقفه در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان شرکت می کنند.

4 ساعت پیش

بیشتر...