خبرآنلاین |
1 ماه پیش

تونس بازگشت به دیکتاتوری خبرآنلاین

تونس و بازگشت به دیکتاتوری

ناظران سیاسی پیش بینی می کنند که در آینده،" قیس سعید" رئیس جمهوری تونس ناچار است یا قدرت را به نیروهای مسلح واگذار کند مانند آنچه که در سال ۱۹۹۱ در الجزایر رخداد و طی آن ارتش قدرت را از جبهه نجات اسلامی به رهبری شیخ عباس مدنی خارج کرد، یا با انحلال پارلمان یک انتخابات زود هنگام برگزار کند.

قیس سعید رئیس جمهوری منتخب تونس "۶۳ ساله" در اقدامی که شگفتی ناظران سیاسی جهان را به همراه داشت با صدور فرمانی فعالیت دولت و پارلمان این کشور را برای مدت یک ماه به حالت تعلیق در آورد و حالت فوق العاده در این کشور اعلام کرد.

 نیروهای امنیتی تونس از ورود راشد الغنوشی رئیس حزب اسلامی  النهضه و رئیس پارلمان به مقر ساختمان مجلس جلو گیری کردند که این امر به تقابل هواداران حزب النهضه و نیروهای دولتی منجر شد.

قیس سعید همچنین کابینه"هشام المشیشی" را منحل و اداره امور کشور را به معاونان وزارتخانه ها سپرد، این در حالی است که کابینه هشام المشیشی ششمین کابینه در طول ده سال گذشته تلقی می شود.

 مردم تونس که آغاز کننده خیزش های عربی در یک دهه گذشته به شمار می روند در سال ۲۰۱۱ علیه رژیم دیکتاتوری زین العابدین بن علی قیام کردند و این رژیم را سرنگون کردند.

بلافاصله پس از فرار زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق تونس  ۲۴ جریان سیاسی از جمله حزب پر نفوذ اسلامی النهضه به رهبری راشد الغنوشی با امضاء پیمان نامه ای موسوم به " وثیقه الشرف" متعهد شدند که در راستای شکل گیری یک نظام پارلمانی ودموکراتیک تلاش کنند.

حزب اسلامی النهضه که از پایگاه اجتماعی بالائی در تونس بر خوردار است توانست در انتخابات های اخیر پارلمانی اکثریت کرسی های پارلمان تونس را بدست اورد واین امر نگرانی نیروهای مسلح  واحزاب لائیک تونس را برانگیخت.

عملکرد ضعیف دولتها در طول ۱۰ سال گذشته ،ناتوانی دولت هشام المشیشی نخست وزیر تونس در تقابل با ویروس کرونا که به قربانی شدن ۳۸ هزار نفر از جمعیت ۱۲ میلیونی تونس شد نا رضایتی ها را در سطح ملی تشدید کرد.

از آنجائی که عمده در امدهای ملی تونس به صنعت گردشگری وابسته است لذا شرایط کرونایی به کاهش شدید ورود گردشگران به تونس منجر شد و نرخ بیکاری در این کشور به شدت افزایش یافت.

از سوی دیگر عربستان و امارات به عنوان دو بازیگر تخریبی در عرصه های داخلی کشورهای عربی تلاش کردند تا با نفوذ در بدنه نیروهای مسلح شکاف میان حاکمیت و احزاب اسلامی را تشدید کنند.

گفته می شود امارات متحده عربی و عربستان سعودی که در سرنگونی حاکمیت اسلام گرایان در مصر و لیبی نقش دارند به تدریج به سمت تضعیف حزب النهضه اسلامی حرکت کردند و یک سلسله جریان سازی رسانه ای و تبلیغاتی علیه حزب النهضه آغاز کردند.

این دو کشور به شدت از شکل گیری حاکمیت مردمسالاری دینی در کشورهای عربی بیم دارند و با استفاده از توان مالی و نفوذ خود مانع ادامه حاکمیت مبتنی بر الگوهای اسلامی در کشورهای عربی می شوند.

بر اساس گزارش رسانه های عربی، در جریان سفر اخیر قیس سعید رئیس جمهوری تونس به قاهره، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نگرانی امارات و عربستان را نسبت به گسترش نفوذ اسلام گرایان در تونس به اطلاع همتای تونسی خود رساند.

 بر این اساس قیس سعید در برابر وعده دریافت کمک مالی ۵ میلیارد دلاری از عربستان و امارات دست به شبه کودتا زد و به بهانه وجود فساد اداری و مالی فعالیت کلیه نهادهای مدنی را تعطیل کرد.

 ناظران سیاسی پیش بینی می کنند  که در آینده،" قیس سعید" رئیس جمهوری تونس ناچار است یا قدرت را به نیروهای مسلح واگذار کند مانند آنچه که در سال ۱۹۹۱ در الجزایر رخداد و طی آن ارتش قدرت را از جبهه نجات اسلامی به رهبری شیخ عباس مدنی خارج کرد، یا با انحلال پارلمان یک انتخابات زود هنگام برگزار کند.

با اینکه حزب النهضه جزء احزاب امضاء کننده وثیقه الشرف"پیمان شرافتمندانه"برای پاسداری از دموکراسی تلقی می شود اما حذف بی دلیل این حزب فراگیر به جنگ داخلی و در نهایت پایان دموکراسی نهادینه شده در تونس منجر خواهد شد.

راشد الغنوشی رهبر حزب النهضه اخیرا در گفتگویی با روزنامه تایمز لندن، امارات متحده را به بحران سازی در تونس متهم کرد و تاکید کرد که امارات از دموکراسی دینی در کشورهای عربی به شدت وحشت دارد.

الغنوشی اعتقاد دارد که اگر نهادهای مدنی از سوی رئیس جمهوری تونس تعطیل شوند هواداران جنبش النهضه اسلامی دست به تظاهرات خواهند زد و این امر به سود دولت وملت تونس نخواهد بود و این کشور را به سمت دیکتاتوری دوران زین العابدین بن علی سوق خواهد داد.

۳۱۰۳۱۱#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست در حکم شهید تلقی شدن علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای موافقت کردند.

1 دقیقه پیش

زمانی که سهام عدالت توزیع شد، عده‌ای حواله‌های اولیه را دریافت کردند، اما در نهایت به آن‌ها سهامی نرسید و از سوی دیگر عده‌ای همان شرایط دریافت سهام عدالت در آن مقطع زمانی گذشته را دارند و ممکن است با تخصیص دوباره سهام عدالت مشمول شوند،

9 دقیقه پیش

تیم ملی فوتبال بانوان کشورمان موفق شد با برتری مقابل اردن به جام ملت‌های آسیا صعود کرد.

13 دقیقه پیش

تهران- سرمربی تیم فوتبال استقلال با حضور در ساختمان این باشگاه با مدیرعامل جدید آبی‌های پایتخت دیدار و گفت‌وگو کرد.

یک ربع پیش

تحرکات اخیر نیروهای آذربایجان در مناطق مرزی فیما بین ایران و ارمنستان و متوقف کردن کامیون ها و توقیف راننده های ایرانی موجبات خشم بسیاری از ایرانی ها گشته.

یک ربع پیش

اهواز- فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان گفت: بر اساس توافق با دولت عراق صبح امروز پنج هزار نفر از طریق مرزهای زمینی وارد مرزهای عراق شدند و مرز مجدد بسته شد.

نیم ساعت پیش

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس باید در حوزه ترویج کتاب و توسعه نشر پیشتاز باشد.

نیم ساعت پیش

اهواز- به منظور آشنایی با آخرین فناوری‌ها، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان بازدید کرد.

نیم ساعت پیش

دنیای جنگزده‌ها؛ از آوارگی تا ریشه دواندن در شهری جدید/بمباران، گرد وغبار، موشک، ویرانه‌های به جای مانده از خانه‌ها/همه آرزوهایشان محدود به خوزستان بود/خانواده خود ما با سه بار مهاجرت کل ساختارش به هم خورد

نیم ساعت پیش

بنا بر اعلام سخنگوی سازمان سنجش نتیجه نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۰ همین هفته و نتایج آزمون ارشد هفته آخر مهر ماه اعلام می‌شود.

نیم ساعت پیش

با جمع‌بندی ارزیابی متقاضیان عضویت در ساختار حمایتی همگرا در نهایت ۶۶ استودیوی بازی‌سازی، اعضای جدید ساختار حمایتی همگرا در سال ۱۴۰۰ خواهند بود.

نیم ساعت پیش

با وجود اینکه تنها چند ماه از برکناری غلامرضا تاجگردون از مدیرعاملی بیمه سرمد به دلیل دریافت حقوق نجومی میگذرد، ظاهرا وی قصد ندارد تا به سادگی دست از این شرکت بکشد.

نیم ساعت پیش

حیدر محمدی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت:‌ واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می شود اما زمان مشخصی برای ورود آن وجود ندارد.

نیم ساعت پیش

جسد زنی که در پی کشتن 3 دخترش تحت تعقیب ماموران پلیس بود پیدا شد.

1 ساعت پیش

«ویلکرسن» سرهنگ بازنشسته آمریکایی گفت: رژیم صهیونیستی ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت زیرا در حال مشروعیت‌زدایی از خود و مطرح شدن به عنوان یک رژیم آپارتاید است.

1 ساعت پیش

بیشتر...