خودروتک |
4 روز پیش

دنیای عجیب خدمات پس از فروش خودروهای برقی

دنیای عجیب خدمات پس از فروش خودروهای برقی

برای آن که گسترش خودروهای برقی با موفقیت انجام شود، باید همه بخش های کسب و کار از جمله ارائه خدمات پس از فروش پا به پای تولید و فروش پیشرفت داشته باشند.

به گزارشخودروتکبه نقل از سایپانیوز، گرایش به خودروهای برقی در بازار آمریکا وجهانرو به افزایش است وافزایش قیمتبنزین هم به متداول شدن این خودروها دامن می زند ودولتاین کشور هم اهتمام می ورزد تا پایان این دهه یعنی کمتر از 8 سال، حداقل نیمی از خودروهای تولیدی، برقی باشند.

اما آیا با گسترش تولید و فروش خودروهای برقی، زیرساخت هایخدمات پس از فروشو سرویس های دوره ای هم پا به پای این گسترش پیشرفت می کنند یا نه؟

نمایندگی های خدمات پس از فروشخودروسازاندر آمریکا، زنگ خطر را به صدا در آورده اند و می گویند توان ارائه خدمات به این حجم از خودروهای برقی ندارند.

شان کلی Sean Kelley‌ بنیانگذار کارموتیویترز CarMotivators، ارائه دهنده خدمات آموزش فنی به نمایندگی های خدمات پس از فروش در آمریکا می گوید: «دولت عجله زیادی برای گذر از دوران گذار از بنزینی به برقی دارد اما نگرانی هایی در عرصه خدمات پس از فروش وجود دارد.» کِلی می گوید همین حالا هم که نیمی از خودروهای تولیدی برقی نیستند، تعداد تکنیسین ها و مسئولان فنی ومکانیکهای ماهر وجود ندارند، چه رسد به متخصصان واجد شرایط. نمایندگی های خدمات پس از فروش و تعمیرگاه ها باید از همین حالا کارکنان فنی خود را به آموزشگاه های تخصصی بفرستند تا مدارک لازم را برای تعمیر خودروهای برقی کسب کنند. همین زمانی که کارکنان فنی باید در آموزشگاه ها بگذرانند، دست نمایندگی ها را درست زمانی خالی گذاشته است که تقاضا بالا رفته و به دلیلگرانیخودروهای نو، مردم خودروهای خود را به مدت طولانی تر حفظ می کنند و نیاز به تعمیرات بیشتر شده است.

موضوع مهم دیگر این است که تعمیرات خودروهای برقی نیاز به «ابزار و تجهیزات خاص» دارد که «ارزان نیستند». ضمن آن که نمایندگی های خدمات پس از فروش در کنار خودروهای بنزینی فعلی خود باید به فضایی جدید برای خدمات خودروهای برقی بیندیشند. این خودروهای برقی، علاوه بر ابزار ویژه، نیاز به جایگاه شارژ خودروی برقی هم دارند و نمایندگی های خدمات پس از فروش مجبور به «جرح و تعدیل در فضای تعمیرگاهی» خود می شوند که هزینه های سنگینی دارد.

نمایندگی های خدمات پس از فروش انواعی مختلفی دارند، برخی از آنها مستقل از خودروسازان عمل می کنند و هیچ لینکی هم با سازندگان ابزار اوریجنال یا OEMها ندارند در نتیجه در این دوران گذار بنزینی به برقی، بامشکلاتبیشتری رو به رو هستند.

این دوران گذار، بیشترین هزینه های سنگین را برای نمایندگی های خدمات پس از فروش کوچکتر با ظرفیت های پایین تر دارد.

سال گذشته دیترویت نیوز خبری را منتشر کرد که جنرال موتورز در آمریکا نمایندگی های خدمات پس از فروش خود را ملزم کرده است که برای ارائه خدمات به خودروی کادیلاک برقی باید حداقل 200 هزاردلاردر نمایندگی خودسرمایهگذاری کنند. از 880 نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش جنرال موتورز در آمریکا بین 180 تا 200 نمایندگی و تعمیرگاه کوچکتر ترجیح داده اند از شبکه نمایندگی هایجنرال موتورزخارج شوند تا آن که اینسرمایه گذاریسنگین را بپذیرند.

اما هر چقدر تقاضا برای خودروهای برقی در دنیا بیشتر می شود، نمایندگی های خدمات پس از فروش هم ناچار می شوند خودشان را با این وضعیت وفق دهند.

البته ذکر این نکته هم لازم است که به طور کلی خودروهای برقی نسبت به خودروهای بنزینی نیاز کمتری به نگهداری و تعمیر پیدا می کنند. خودروهای برقی به تعویض روغن و فیلتر روغن نیاز ندارند اما به هر حال همه خودروها گاه گاهی نیاز به بازبینی و تعمیر پیدا می کنند. همین حالا هم پیدا کردن یک نمایندگی خدمات پس از فروش واجد شرایط تعمیر خودروهای برقی برای اکثر مردم یک چالش است.

تسلا که پرفروش ترین خودروساز برقی دنیا است در آمریکا 150 مرکز خدمات پس از فروش دائر کرده است. خوشبختانه بسیاری از مشکلات خودروهای برقی با روزآمدی نرم افزاری به روش اینترنتی و بدون مراجعه به نمایندگی امکان پذیر شده است. اما همین ارائه خدمات اینترنتی و نرم افزاری هم نیاز به متخصصان جدید در این زمینه دارد و بازار خدمات پس از فروش خودروهای برقی در آمریکا با کمبود چنین متخصصانی رو به رو است.

سایر خودروسازان سنتی در آمریکا مثلفوردو جنرال موتورز به تدریج نمایندگی های خود را به ابزار ویژه و فضای مناسب برای تعمیر و نگهداری خودروهای برقی با مشارکت خود نمایندگی مجهز می کنند و هر چه تعداد خودروی برقی بیشتری فروخته و مدل های جدیدتری عرضه می شوند، امکانات نمایندگی ها هم رو به گسترش خواهد بود.

سخنگوی جنرال موتورز به فاکس بیزینس گفته است که در حال حاضر 70 مهندس فنی از این خودروساز انتخاب شده اند که شغل آنها پشتیبانی و ارائه دانش فنی به نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش این خودروساز است و وظیفه دارند این پشتیبانی را در محل نمایندگی ارائه دهند. نمایندگی هایی اجازه ارائه خدمات به خودروهای برقی دارند که حداقل 2 تکنسین آموزش دیده دارنده گواهینامه داشته باشد. برای داشتن گواهینامه استادی GM Master Class Technician نیاز به گذراندن 60 دوره آموزش دارند.

خود جنرال موتورز هم کارگزارانی را به کار گمارده که وظیفه آنها ارتباط دوسویه با نمایندگی ها و مشتریان است.

شرکت خودروسازی فورد آمریکا هم 2300 نمایندگی خدمات پس از فروش و تعمیرگاه مجاز دارد که گواهینامه ارائه خدمات به خودروهای برقی را دارند و حداقل یک تکنسین دارنده گواهینامه در آنها مشغول به کار است. هر تکنسین واجد شرایط در نمایندگی ها فورد حداقل 147 ساعت آموزش ویژه دیده است. برخی از این نمایندگی ها هم بیش از یک تکنسین دارنده ی گواهینامه دارند.

مدیر پشتیبانی فنی فورد می گوید از 40 هزار تکنسین مشغول به کار در شبکه نمایندگی های این خودروساز 4252 نفر تاکنون گواهینامه ارائه خدمات به خودروهای برقی را کسب کرده اند.

با این حال ارائه خدمات به خودروهای برقی پا به پای تولید و فروش این خودروها پیش نمی رود و مردم برای دریافت خدمات مجبورند نزدیک ترین نمایندگی ها را انتخاب کنند که گاهی حداقل 2 ساعت با منزل یا محل کار آنها فاصله دارد.  

به تدریج برای نمایندگی خدمات پس از فروش، داشتن امکان ارائه خدمات به خودروهای برقی به یک مزیت رقابتی تبدیل خواهد شد.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.

3 ساعت پیش

کارگردان «کاپرا کجاست؟» می‌گوید مستند آینه جامعه است به گونه‌ای که اتفاقات مثبت و منفی که در جامعه رخ می‌دهد و وضع موجودی که در آن به سر می‌برد، انعکاس می‌دهد.

3 ساعت پیش

در جریان مسابقات شنای قهرمانی آلمان سامیار عبدلی شناگر ایرانی ساکن آلمان موفق به جابه‌جایی رکورد ماده 100 متر آزاد مسافت بلند شد.

3 ساعت پیش

در طول ۲۴ ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست نداد.

4 ساعت پیش

مدافع فصل گذشته تیم فوتبال استقلال از مدیران این باشگاه برای تمدید قرارداد مهلت خواسته است.

3 ساعت پیش

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری 2 نوجوان 9 و 11 ساله جیب‌بر در متروی تهران حین سرقت خبر داد و گفت: از متهمان یک دستگاه تلفن همراه سرقتی کشف شد.

3 ساعت پیش

انتخابات هیئت رئیسه جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت برگزارشد.

4 ساعت پیش

جلسه بررسی ساختمان‌های ناایمن سطح منطقه 5 با حضور شهردار منطقه، امیرزاده جانشین دادستانی ناحیه 5 تهران و سایر اعضای تخصصی کمیته برگزار شد و در این جلسه بر برخورد قاطع با مالکان ساختمان‌های ناایمن تأکید شد.

3 ساعت پیش

معاون اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پیش‌بینی ورود 200 هزار زائر پاکستانی اربعین حسینی از مرز "ریمدان" به کشور، 70 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های پایانه به استان ابلاغ شده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...