6 روز پیش
3 بازدید

با کودکی که از دیوار راست بالا می‌رود، چه کنیم؟ | خبر24

با کودکی که از دیوار راست بالا می‌رود، چه کنیم؟
به گزارشخبر24به نقل از ایسنا، دکتری روانشناسی و مدرس دانشگاه فرهنگیان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اینکه کودکان بیش‌فعال جنب و جوش بالایی دارند، گفت: بیش‌فعالی خفیف نیاز به درمان خاصی ندارد و والدین می‌تواند این مسئله را مدیریت کنند.
پروین فرج‌زاده در خصوص علائم بیش‌فعالی در کودکان، اظهار کرد: معمولا برای اینکه کودکی را بیش‌فعال بنامیم، باید این کودک دارای حداقل 6 علامت از این اختلال باشد و این علائم بیش از 6 ماه در کودک و یا حتی فرد بزرگسال وجود داشته باشد، والدین اختلال بیش‌فعالی را با شیطنت، بازیگوشی و لجبازی در کودکان اشتباه نگیرند.
دکتری روانشناسی و مدرس دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: معمولا کودکان بیش‌فعال در انجام فعالیت‌های روزمره از جمله انجام تکالیف درسی تمرکز کافی ندارند و با کوچکترین محرک ملایم در محیط تمرکز خود را از دست می‌دهند و دچار حواس‌پرتی می‌شوند، این علائم ممکن است در فرد بزرگسال در محیط کار و تحصیل نیز وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه کودکان بیش‌فعال به‌شدت فراموشکار هستند، گفت: به طور مثال اگر دستورالعملی را برای انجام کار به فرد بیش‌فعال بدهید، آن فرد فقط مرحله اول را به خاطر می‌سپارد و در انجام مابقی مراحل دستورالعمل خواسته شده ناتوان است، اغلب کودکان بیش‌فعال وسایل خود را گم می‌کنند و این مسئله والدین را آزرده‌خاطر می‌کند.
فرج‌زاده اضافه کرد: زمانی‌که با کودکان بیش‌فعال صحبت می‌کنید، این افراد نمی‌توانند با دقت به حرف‌های شما گوش کنند، این مسائل در روند تحصیل کودک تاثیرات مخربی دارد.
این روانشناس با اشاره به اینکه کودکان بیش‌فعال جنب و جوش بالایی دارند، عنوان کرد: انتظار کشیدن برای کودک و بزرگسال بیش‌فعال بسیار سخت است، این افراد اگر مجبور شوند برای مدتی در صف منتظر بمانند، قطعا نوبت را به هم می‌ریزند، همچنین این کودکان معمولا دست به کارهایی می‌زنند که تا حدودی عجیب است، به طور مثال از دیوار بالا می‌روند، به اثاثیه آسیب وارد می‌کنند و وسایل را به هم می‌ریزند.
وی افزود: زمانی‌که از فرد یا کودک بیش‌فعالی سوال پرسیده شود، قبلا از اتمام سوال به شما پاسخی بی‌ربط می‌دهد و اجازه نمی‌دهد سوال خود را به طور کامل از وی بپرسید، اصولا کودکان بیش‌فعال حاضرجواب هستند و بیش از اندازه صحبت می‌کنند، این کودکان گاهی کلاس درس را نیز به هم می‌ریزند.
فرج‌زاده با بیان اینکه علل اصلی شکل‌گیری اختلال بیش‌فعالی ناشناخته است، یادآور شد: اما مسائل ژنتیکی و دوران بارداری مادر در بیش‌فعالی کودک تاثیرگذار است، مادرانی که تجربه تنش، اضطراب و افسردگی را در دوران بارداری خود دارد، کودکان آن‌ها معمولا دچار این اختلال هستند، همچنین پس از تولد فرزند آشفتگی محیط، نابسامانی خانواده و ... نیز در شکل‌گیری این اختلال در کودک موثر است.
مدرس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه بیش‌فعالی خفیف نیاز به درمان خاصی ندارد و والدین می‌تواند این مسئله را مدیریت کنند، خاطرنشان کرد: والدین در مواجه با رفتار این علائم در کودک باید صبور باشند و کودک به مرور زمان درمان می‌شود.
وی تاکید کرد: اما اگر این علائم در کودک شدید باشد و نسبت به درمان کودک بیش‌فعال بی‌توجهی صورت بگیرد، قطعا کودک در آینده دچار آسیب می‌شود، اولین تهدید برای کودک بیش‌فعال ترک تحصیل است، اگر بیش‌فعالی در کودک درمان نشود، ممکن است کودک در آینده برای دست‌یابی به آرامش موقتی به سوی اعتیاد کشیده شود.
فرج‌زاده با اشاره به اینکه در موارد حاد بیش‌فعالی در کودکان تجویز دارو توصیه می‌شود، توضیح داد: داروی ریتالین برای بسیاری از کودکان بیش‌فعال تاثیرگذار است، اما در برخی از موارد این کودکان نیاز به مصرف داروهای متفاوت‌تر دارند، برخی از کودکان پس از مصرف مدت کوتاهی دارو، اختلالشان درمان می‌شود، اما درصد کمی از این  کودکان باید تا بزرگسالی درمان دارویی را ادامه دهند.
این روانشناس اضافه کرد: برای درمان اختلال بیش‌فعالی خانواده درمانی، دارو درمانی، مداخله روانشناسی، مشاوره و ... توصیه می‌شود، اگر کودک بیش‌فعال درمان نشود، در بزرگسالی مستعد افسردگی و ناسازگاری در جامعه می‌شود.
وی با بیان اینکه والدین از برچسب زدن به کودک بازیگوش خود خودداری کنند، تصریح کرد: در حال حاضر تحمل والدین بسیار پایین آمده است و با کوچکترین شیطنت، والدین به فرزند خود برچسب بیش‌فعالی می‌زنند، والدین باید در محیط خانواده فرزند خود را کنترل کنند.
فرج‌زاده همچنین بیان کرد: کودکان بیش‌فعال به عواقب کارهای خود فکر نمی‌کنند و ممکن است به خود و سایر افراد خانواده آسیب بزنند، والدین می‌توانند با برخی تمرین‌های روانشناسی تمرکز فرزند بیش‌فعال خود را بالا ببرند و با ثبت‌نام کودک خود در کلاس‌های رزمی و نیازمند جنب و جوش انرژی کودک را تخلیه کنند.
مدرس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: دستور دادن و امر و نهی کردن کودک بیش‌فعال موجب لجبازی در کودک می‌شود، والدین در مرحله اول این اختلال را به درستی تشخیص و سپس برای درمان اقدام کنند.منبع: خبر 24


مطالب پیشنهادی

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

مطالب مرتبط