خبرآنلاین |
6 ماه پیش

سردترین نقطه زمین کجاست استخوان های تان در این شهر یخ می زند خبرآنلاین

سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟/ استخوان‌های‌تان در این شهر یخ می‌زند

همشهری آنلاین نوشت: سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟ یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه سردترین شهر جهان است.

میانگین دمای هوا در سطح کره زمین بین منهای ۲۵ تا ۴۵ درجه سانتیگراد در نوسان است. دامنه تغییر دمای هوا در سیاره عطارد بسیار بیشتر از زمین گزارش شده است و دمای هوا در طول روز در این سیاره تا ۴۳۰ درجه، و در طول شب تا منهای ۱۸۰ درجه هم می‌رسد. اما در سطح زمین هم مکان‌هایی با سرمای استخوان‌سوز یافت می‌شود که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

سردترین منطقه روی زمین کجاست؟

به گزارش لایوساینس، در فلات جنوبگان (قطب جنوب) دمای هوا تا منهای ۹۸ درجه سانتیگراد هم می‌رسد و این منطقه با مساحت بیش از هزار کیلومتر،سردترین مکان روی زمینشناخته شده است.

پیش‌تر، محققان پایین‌ترین دمای این منطقه را منهای ۹۳ درجه سانتیگراد ثبت کرده بودند، اما یافته‌های تازه نشان می‌دهد که دمای هوا در این منطقه حتی از این هم می‌تواند پایین‌تر رود و چنانچه چند روز آسمان منطقه صاف و هوا خشک باشد، دمای هوا ممکن است بهمنهای ۹۸ درجه سانتیگرادهم برسد.

سردترین منطقه مسکونی دائم کجاست؟

اویمیاکن، روستایی در سیبری خاوری در روسیه،سردترین منطقه مسکونیاست که دمای هوا در آن تامنهای ۷۱ درجه سانتیگرادهم رسیده است. این روستا در امتداد رودخانه ایندیگیرکا در شمال باختری جمهوری یاقوتستان (یاکوتستان) واقع شده و حدود ۸۰۰ نفر جمعیت دارد. میانگین دمای هوا در این ناحیه در طول فصل زمستان، منهای ۵۰ درجه سانتیگراد گزارش شده است. این روستا در بدو امر مقصد گله‌داران گوزن شمالی بود که رمه‌های خود را برای سیراب شدن به چشمه‌ آب گرمی می‌سپردند که نام این روستا از آن‌ها گرفته شده است. اویمیاکن در زبان محلی به معنای آبی است که یخ نمی‌زند.

سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟/ استخوان‌های‌تان در این شهر یخ می‌زند

کمترین دمای ثبت‌شده در نیم‌کره شمالی چقدر است؟

ایستگاه هواشناسی کلینک در گرینلند دمای منهای ۶۹ درجه سانتیگراد را ثبت کرده است. ایستگاه هواشناسی کلینک در قلب مدار شمالگان (قطب شمال) در کانون یخسار گرینلد قرار دارد که پهنه وسیعی از یخ گرداگرد آن را فرا گرفته است، و در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۱ پایین‌ترین دما (منهای ۶۹.۶ درجه سانتیگراد) را در نیم‌کره شمالی ثبت کرد.

سردترین شهر دنیا کجاست؟

یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیهاست. دمای هوا در این شهر ۲۵۰ هزار نفری در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۳ بهمنهای ۶۲.۲ درجه سانتیگرادهم رسید و عنوان «سردترین شهر در دو دهه اخیر » را از آن خود کرد. با این حال، سردترین دمای ثبت‌شده در یاکوتسک در ۲۵ فوریه ۱۸۹۱ بود که دمای هوا در آن روز به منهای ۶۴.۴ درجه سانتیگراد رسید. این شهر در کرانه باختری رودخانه لنا، و در ارتفاع ۹۵ متری از سطح دریا واقع شده است و در طول زمستان در مه غلیظی فرو می‌رود.

کمترین دما در آمریکا

اقامتگاه پرسپکت کریک در آلاسکا سردترین نقطه در آمریکا گزارش شده است. دمای هوای این نقطه در ۲۳ ژانویه ۱۹۷۱ به منهای ۶۲.۲ درجه سانتیگراد رسید. در مجموع میانگین دمای هوای این منطقه در فصل سرما منهای ۳۱.۷ درجه سانتیگراد ثبت شده است. افزون بر این، فوریه ۱۹۹۹ دمای هوا در پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده دنالی در آلاسکا به منهای ۴۷ درجه سانتیگراد رسید.

سرمای شدید و مطالعه تغییرات آب‌ و هوایی

دانشمندان برای درک بهتر سازوکار دمایی زمین، به مطالعات خود در مناطقی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین ادامه می‌دهند. مشخصا، هوای بسیار سرد می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا درک کنند که گرمایش زمین چه روندی را طی می‌کند و آینده آن برای بشر چه در بساط دارد.

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زلزله تهران و وضعیت ایمنی این شهر مقابل زمین‌لرزه همواره مورد توجه بوده است، مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، با حضور در کافه خبر خبرآنلاین اظهار نظر جالبی درباره ایمنی تهران دارد، صحبت‌های او را ببینید.

8 ساعت پیش

تسنیم نوشت: سازمان هواشناسی، انتظار فعالیت پدیده ال‌نینو و وقوع بارش های فرانرمالی در فصل پاییز را داشت که آبان ماه نیز با کاهش قابل توجه بارندگی، به پایان رسید.

8 ساعت پیش

فارس نوشت: توماج صالحی به دلیل ادعای بدون سند و کذب با تشکیل پرونده جدید قضائی بازداشت شد.

12 ساعت پیش

سوپاترا، به عنوان پرموترین دختر جهان شناخته شده می‌شد.

9 ساعت پیش

ایسنا به نقل از مدیکال دیالوگز نوشت: محققان دریافتند که رژیم گیاه‌خواری کم چرب ممکن است به کنترل گرگرفتگی مرتبط با یائسگی کمک کند.

14 ساعت پیش

همشهری آنلاین نوشت: حدود ۶۰ درصد مردم ایران دچار اختلالات روانی هستند و خیلی از آنها از بیماری خود خبر ندارند. یکی از این اختلالات، اضطراب است که افراد زیادی روزانه درگیر آن هستند اما اغلب آنها به دلایل مختلف مانند گران بودن جلسات تراپی و ناآگاهی از خطرات و اثرات ثانویه‌ی اضطراب، آن را جدی نمی‌گیرند.

15 ساعت پیش

ایسنا نوشت: دبیر کل سازمان ملل متحد امروز در دوبی هشدار داد که امسال گرمترین سال تاریخ بشر خواهد بود.

12 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بسیاری از افراد با بیماری رفلاکس معده (GERD) دست و پنجه نرم می‌کنند که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف برای آن‌ها آزاردهنده باشد.

8 ساعت پیش

فیلی که فعالان حقوق حیوانات آن را "غمگین ترین دنیا" می‌نامند، در مانیل، جایی که او تنها فیل در باغ وحش و کشور بود، مرد.

14 ساعت پیش

بیشتر...