خبرآنلاین |
1 روز پیش

سردترین نقطه زمین کجاست استخوان های تان در این شهر یخ می زند خبرآنلاین

سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟/ استخوان‌های‌تان در این شهر یخ می‌زند

همشهری آنلاین نوشت: سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟ یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه سردترین شهر جهان است.

میانگین دمای هوا در سطح کره زمین بین منهای ۲۵ تا ۴۵ درجه سانتیگراد در نوسان است. دامنه تغییر دمای هوا در سیاره عطارد بسیار بیشتر از زمین گزارش شده است و دمای هوا در طول روز در این سیاره تا ۴۳۰ درجه، و در طول شب تا منهای ۱۸۰ درجه هم می‌رسد. اما در سطح زمین هم مکان‌هایی با سرمای استخوان‌سوز یافت می‌شود که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

سردترین منطقه روی زمین کجاست؟

به گزارش لایوساینس، در فلات جنوبگان (قطب جنوب) دمای هوا تا منهای ۹۸ درجه سانتیگراد هم می‌رسد و این منطقه با مساحت بیش از هزار کیلومتر،سردترین مکان روی زمینشناخته شده است.

پیش‌تر، محققان پایین‌ترین دمای این منطقه را منهای ۹۳ درجه سانتیگراد ثبت کرده بودند، اما یافته‌های تازه نشان می‌دهد که دمای هوا در این منطقه حتی از این هم می‌تواند پایین‌تر رود و چنانچه چند روز آسمان منطقه صاف و هوا خشک باشد، دمای هوا ممکن است بهمنهای ۹۸ درجه سانتیگرادهم برسد.

سردترین منطقه مسکونی دائم کجاست؟

اویمیاکن، روستایی در سیبری خاوری در روسیه،سردترین منطقه مسکونیاست که دمای هوا در آن تامنهای ۷۱ درجه سانتیگرادهم رسیده است. این روستا در امتداد رودخانه ایندیگیرکا در شمال باختری جمهوری یاقوتستان (یاکوتستان) واقع شده و حدود ۸۰۰ نفر جمعیت دارد. میانگین دمای هوا در این ناحیه در طول فصل زمستان، منهای ۵۰ درجه سانتیگراد گزارش شده است. این روستا در بدو امر مقصد گله‌داران گوزن شمالی بود که رمه‌های خود را برای سیراب شدن به چشمه‌ آب گرمی می‌سپردند که نام این روستا از آن‌ها گرفته شده است. اویمیاکن در زبان محلی به معنای آبی است که یخ نمی‌زند.

سردترین نقطه‌ زمین کجاست؟/ استخوان‌های‌تان در این شهر یخ می‌زند

کمترین دمای ثبت‌شده در نیم‌کره شمالی چقدر است؟

ایستگاه هواشناسی کلینک در گرینلند دمای منهای ۶۹ درجه سانتیگراد را ثبت کرده است. ایستگاه هواشناسی کلینک در قلب مدار شمالگان (قطب شمال) در کانون یخسار گرینلد قرار دارد که پهنه وسیعی از یخ گرداگرد آن را فرا گرفته است، و در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۱ پایین‌ترین دما (منهای ۶۹.۶ درجه سانتیگراد) را در نیم‌کره شمالی ثبت کرد.

سردترین شهر دنیا کجاست؟

یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیهاست. دمای هوا در این شهر ۲۵۰ هزار نفری در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۳ بهمنهای ۶۲.۲ درجه سانتیگرادهم رسید و عنوان «سردترین شهر در دو دهه اخیر » را از آن خود کرد. با این حال، سردترین دمای ثبت‌شده در یاکوتسک در ۲۵ فوریه ۱۸۹۱ بود که دمای هوا در آن روز به منهای ۶۴.۴ درجه سانتیگراد رسید. این شهر در کرانه باختری رودخانه لنا، و در ارتفاع ۹۵ متری از سطح دریا واقع شده است و در طول زمستان در مه غلیظی فرو می‌رود.

کمترین دما در آمریکا

اقامتگاه پرسپکت کریک در آلاسکا سردترین نقطه در آمریکا گزارش شده است. دمای هوای این نقطه در ۲۳ ژانویه ۱۹۷۱ به منهای ۶۲.۲ درجه سانتیگراد رسید. در مجموع میانگین دمای هوای این منطقه در فصل سرما منهای ۳۱.۷ درجه سانتیگراد ثبت شده است. افزون بر این، فوریه ۱۹۹۹ دمای هوا در پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده دنالی در آلاسکا به منهای ۴۷ درجه سانتیگراد رسید.

سرمای شدید و مطالعه تغییرات آب‌ و هوایی

دانشمندان برای درک بهتر سازوکار دمایی زمین، به مطالعات خود در مناطقی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین ادامه می‌دهند. مشخصا، هوای بسیار سرد می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا درک کنند که گرمایش زمین چه روندی را طی می‌کند و آینده آن برای بشر چه در بساط دارد.

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از اقدامات این سازمان به‌ منظور تسهیل تهیه داروهای تک‌نسخه‌ای خبر داد و در عین حال تاکید کرد که پزشکان جهت جلوگیری از تحمیل مشکلات تامین و هزینه‌های سنگین به بیماران، داروهای فهرست رسمی کشور را تجویز کنند.

2 ساعت پیش

ایلنا نوشت: عضو شورای شهر تهران از وضعیت متعفن نهرهای خیابان مولوی انتقاد کرد.

1 ساعت پیش

ایران نوشت:اواسط فروردین‌ ماه سال‌جاری، زنی هراسان به اداره چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و عنوان کرد همراه دختر جوانم در خیابان‌های شمال تهران مشغول پیاده‌روی بودیم که ناگهان دخترم ناپدید شد و همه جا را سر زدم اما هیچ ردی از دخترم نبود و حتی با همه آشنایان تماس گرفتم اما کسی از او خبری نداشت و نگران بودم بلایی سر او آمده باشد.

5 ساعت پیش

 ایرنا نوشت: زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۳ درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) صبح امروز یکشنبه و دقایقی پیش مناطق وسیعی از پاکستان از جمله شهر اسلام آباد پایتخت این کشور را لرزاند.

3 ساعت پیش

همشهری نوشت: ظهر جمعه پنجم خرداد به قاضی محمدمهدی براعه، بازپرس جنایی تهران خبر رسید که یک کودک یک سال و نیمه به قتل رسیده است.

4 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌ احمر با اشاره به امدادرسانی به ۲۴۱ نفر در سیل و آبگرفتگی ۲۴ ساعت گذشته، گفت: امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر ۱۵۵ نفر را اسکان اضطراری دادند.

3 ساعت پیش

ایسنا نوشت: نایب رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که شهرداری با وجود پس گرفتن ۱۱۰ ملک همچنان مطالبه بازپس‌گیری املاک را در دستور کار خود قرار دهند.

2 ساعت پیش

برترین‌ها نوشت: همه ما در طی زندگی ممکن است بعضی از شب ها دچار بی خوابی شویم، اگر این بی خوابی های شبانه مداوم شود قطعا در زندگی روزمره ما اختلالاتی به وجود می آید،

1 ساعت پیش

بهداشت‌نیوز نوشت: شوره سر یکی از معضلاتی است که هرکس با آن مواجه می‌شود به سرعت دنبال راهکار برای خلاصی از آن می‌گردد. این مشکل علاوه بر اینکه جلوه بدی به موها می‌دهد در صورت تشدید می‌تواند حتی موجب ریزش موی سر شود.

2 ساعت پیش

بیشتر...