حمایت از سهامداران خرد الگوی رفتاری نهاد ناظر است برتری بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی سنا

همایون دارابی

تجربه حمایت از سهامداران حقیقی در برهه های زمانی تأثیرگذار یکی از الگوهای رفتاری نهاد ناظر است.

همایون دارابی، مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص مصوبات شب گذشته شورای عالی بورس بیان داشت: بر اساس این مصوبه، افراد حقیقی همچنان مانند گذشته مورد حمایت نهاد ناظر قرار گرفته اند. در گذشته نیز، این حمایت ها به شکل های مختلفی صورت می پذیرفت مانند روزهایی که صف های فروش به حمایت بازارگردان ها متعادل می شد یا مثلا در مواردی که بازار منفی بود و اجازه انتشار اوراق تبعی صادر می شد.

وی در این خصوص ادامه داد: سهامداران حقیقی به عنوان قشر وسیعی از دارندگان اوراق بهادار در بازار سرمایه، به دلیل ترس های به وجود آمده نقدینگی خود را جا به جای می کنند و به بازارهای موازی تمایل پیدا می کنند که بازدهی مناسبی نخواهند داشت و این روند حمایتی می تواند انگیزه برای ثبات آنها در بازار سرمایه شود.

 دارابی افزود: دو هفته دیگر فصل مجامع آغاز می شود و متوسط تقسیم سود شرکت های بورسی که در سال گذشته ۸ درصد بوده نشان دهنده این است شرکت هایی که در بازار داریم بیش از بازدهی بازار ما تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سود تقسیم خواهند کرد. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که اگر امروز، سهامداران، اقدام به فروش سهم خود در بازار کنند و نقدینگی خود را در بانک به منظور کسب سود منتقل کنند، نسبت به سهامداری که در بازار باقی خواهد ماند، سود کمتری دریافت می کند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش در ادامه متذکر شد: مصوبه شب گذشته شورای عالی بورس در خصوص حمایت از سهامداران حقیقی، مصوبه بسیار خوبی است. این تصمیم می تواند بازدهی را برای سرمایه گذاران تثبیت کند و آنها را از نگرانی های فعلی رها کند. این روند حمایتی در واقع ریسک چندانی نیز برای ناشر اوراق نخواهد داشت به این دلیل که بازار در نهایت تا سال ۱۴۰۱ بازدهی بیشتری از ۲۰ درصد خواهد داشت و به همین دلیل سهامداران می توانند بااطمینان از این مصوبه استفاده کنند.

وی در ادامه بیان داشت: سهامداران باید حتما این موضوع را مد نظر داشته باشند که بازار سرمایه حتی با شرایط فعلی، نسبت به دیگر بازارهای موازی در طولانی مدت، سود بیشتری خواهد داشت .

زمینه کاهش نرخ بهره فراهم شده است

دارابی در ادامه در خصوص تأثیر نرخ سود بین بانکی بر بازار سرمایه بیان داشت: نرخ سود بین بانکی از شب گذشته به ۱۹.۸ درصد رسیده است که البته بررسی تأثیر آن بر بازار سرمایه در حال حاضر کمی زود به نظر می رسد. اما بر اساس اصول باید گفت، بعد از فشاری که به بازار نرخ بهره به دلیل فروش اوراق دولتی برای کسری بودجه اخر سال وارد شد، کم کم زمینه برای کاهش نرخ بهره فراهم می شود .

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در حالی است که، انتظار داشتیم که نرخ بهره صعودی نشود ولی به نظر می رسد بخشی از این افزایش نرخ بهره به این دلیل بود که مذاکرات سیاسی برجام بر ریلی که همه انتظار داشتند رخ ندهد. یعنی به طور طبیعی با حل مشکلات تحریم ها، نرخ بهره باید در اقتصاد ایران کاهش پیدا کند اما به نظر می رسد که در این چند ماهه به این دلیل که مذاکرات برجام در ریل انتظاری و با سرعت مطلوب پیش نرفت، نرخ بهره نیز در روند صعودی باقی ماند .

وی ادامه داد: این در حالی است که، فروش اوراق دولتی هم مزید بر علت شد . اما هم اکنون روند کاهش نرخ بهره در اقتصاد قابل مشاهده شده است و به همین دلیل به نظر می رسد  اگر اوضاع سیاسی کمی آرام تر شود و فروش نفت در روند فعلی باقی بماند، فصل بهار با کاهش نرخ بهره مجدد رو به رو خواهیم بود.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مشهد- شاعر و ترانه سرا آیینی گفت: هنجار گریزی توانسته باعث پديد آمدن شعرهای آیینی زیبا شود.

6 دقیقه پیش

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران اظهار داشت:‌ وقتی آقای شیوا اعلام کرد که شورای رقابت قیمت خودروها را افزایش خواهد داد، برای چند روزی روی بازار تاثیر روانی داشت. بطوریکه برخی خودروها بین 2 تا 3 میلیون تومان و برخی تا 4 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. اما بعد از عقب‌نشینی شورای رقابت بازار تقریبا آرام شده است.

8 دقیقه پیش

سید جلال حسینی دیروز نام خود را به عنوان مسن ترین بازیکن ایرانی که در لیگ قهرمانان آسیا گلزنی کرده است ثبت کرد.

8 دقیقه پیش

الریان قطر در حضور مدافع ایرانی‌اش برابر گوآ هند به تساوی بدون گل رضایت داد.

9 دقیقه پیش

سیدجلال حسینی با گلی که وارد دروازه الوحده امارات کرد، زننده اولین گل در رقابت های امسال لیگ قهرمانان آسیا لقب گرفت.

10 دقیقه پیش

مدافع رئال مادرید از عملکرد خود در این تیم بسیار راضی و خوشحال است.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- مدیرکل کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان 100 هزار بسته مواد غذایی توسط کمیته امداد بین نیازمندان توزیع شود.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها-رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: به دنبال ثبت نام متقاضیان شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس برای حوزه انتخابیه تفرش، فراهان و آشتیان، 95 درصد از داوطلبان که معادل 75 نفر می‌شود تایید صلاحیت شدند.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- مدیرکل مدیریت بحران گیلان رانش زمین در تعدادی از روستاهای شهرستان‌های شرقی و غربی گیلان را مخاطره‌ای جدی خواند و گفت: ایجاد استحکام در این مناطق نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری است.

1 ساعت پیش

گروه استان ها-دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: شورای آینده شورایی جوان توام با نیروهای باتجربه، انقلابی و کارآمد خواهد بود و بی‌شک در این مقطع زمانی، شهر و استان به این گونه شوراها نیازمند آن است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها‌- در طول سال گذشته بدون اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی قبلی برق نقاط مختلف استان زنجان همواره قطع می‌شد و این موضوع گلایه شدید مردم را در پی داشت اما آیا امسال نیز امکان تکرار این مسئله وجود دارد؟

1 ساعت پیش

باتوجه به اینکه میزان ترخیص روغن از گمرک افزایش یافته بازار چشم انتظار توزیع آن است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها – سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا استان یزد با تاکید بر اینکه والدین از کودکان خود در برابر کرونا به صورت ویژه مراقبت کنند گفت: همشهریان به منظور حفظ سلامت خود فعالیت‌ها و ارتباطات اجتماعی غیر ضرور خود را به حداقل برسانند.

1 ساعت پیش

وضعت جوی گیلان تا اوایل هفته آینده صاف و آفتابی است.

1 ساعت پیش

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های کشور درخصوص افزایش کرایه‌های تاکسی و تخلف رانندگان توضیحاتی داد.

1 ساعت پیش

بیشتر...