3 روز پیش
2 بازدید

ابراهیم بی‌عصا معجزه می‌کند؟

ابراهیم بی‌عصا معجزه می‌کند؟
موسی (ع) سریالی که پس از ساخت دنیا را تکان خواهد داد. داستانی که به حتم جریان ساز می‌شود و برگی متفاوت از قوم یهود و تورات موسی را به تصویر می‌کشد.

به گزارشسراج24،فاطمه قربانی رضوان؛ موسی (ع) سریالی که پس از ساخت دنیا را تکان خواهد داد. داستانی که به حتم جریان ساز می‌شود و برگی متفاوت از قوم یهود و تورات موسی را به تصویر می‌کشد. این بار داستان حضرت موسی با قرائتی ایرانی روایت خواهد شد.

مرحوم فرج‌الله سلحشور، کارگردانی که با ساخت داستان قرآنی یوسف پیامبر بیشتر شناخته شد، سال‌ها پیش به سراغ ساخت سریالی از زندگی حضرت موسی (ع) رفت، اما در پروسه تحقیق و نگارش سریال بود که در پی یک دوره بیماری سخت درگذشت و پروژه ساخت سریال نیمه تمام باقی ماند.

جمال شورجه از دوستان نزدیک مرحوم سلحشور گزینه‌ی بعدی ساخت سریال بود. او به سرعت مراحل پایانی نگارش و تحقیق و پیش تولید را آغاز کرد، اما چندی بعد خبر رسید که کارگردان این مجموعه تاریخی مذهبی دچار سکته مغزی شده و ادامه همکاری برایش دشواراست.

با بستری شدن جمال شورجه یک بار دیگر موضوع ترور بیولوژیکی فیلمسازان ایرانی مطرح شد؛ عده‌ای این مسئله را رد می‌کنند و منکر این نوع حذف رسانه‌ای می‌شوند و عده‌ای با بیان سابقه تاریخی صهیونیست‌ها در موضوع ترور، این مسئله را جدی می‌دانند.

مرحوم سلحشور با ساخت سریال یوسف پیامبر باعث شد موضوعی قرآنی روایت و به جهان عرضه شود. داستانی که از پیامبری بنی اسرائیلی می‌گوید و ساخته شدندش نوعی ورود به حریم یهودیان محسوب می‌شود. با دقت به تجربه موفق تولید و جهانی شدن این سریال گمان می‌رود که این بار صهیونیست‌ها بیدارتر شده اند و مانع از روایت داستانی دیگر با نگاهی ایرانی می‌شوند.


با توجه به نوع بیماری هر دو کارگردان و درگیری هر دو به بیماری سرطان، گمان می‌رود که جنگ بیولوژیکی در حوزه رسانه کلید خورده است. البته این موضوع سابقه‌ای قدیمی‌تر دارد. از نمونه‌ای دیگر می‌توان به مرحوم سیف‌الله داد اشاره داشت. او نیز به علت عارضه سرطان از دنیا رفت. سیف‌الله داد سازنده مهم‌ترین فیلم افشاگرانه تاریخ سینمای جهان درباره اشغال فلسطین توسط صهیونیست‌هاست؛ فیلمی با کیفیت و خوش ساخت که بازتاب زیادی در کشور‌های عربی و مسلمان داشت. سینمای استراتژیک ایران سیف‌الله داد را در سن ۵۴ سالگی از دست داد.

 

این‌بار موسی به حاتمی‌کیا رسید/ ابراهیم بی‌عصا معجزه می‌کند؟


مرگ علی حاتمی در میانه‌های ساخت فیلم جهان پهلوان تختی از نمونه‌ای دیگر است. او ریشه‌هایی از روحیه‌ی وطن پرستی و ضد استعماری را نشان می‌داد و حتی آرزوی ساخت فیلمی برای پیامبر اسلام را داشت.

او در آخرین روز‌های عمرش در این باره گفته بود: «من یک آرزوی بسیار مهم دارم و آن این است که اگر عمر ناقابلم یاری کند و اگر مهر خداوند شامل زندگی هنری‌ام شود، یک بار به ساخت یک شخصیت بدون نقطه ضعف بپردازم و آن ساخت فیلم عظیمی از زندگی حضرت رسول خدا (ص) است. من از روزی که فیلم محمد (ص) یا «الرساله» آثار مصطفی عقاد را دیدم، همواره این آرزو را داشته و دارم و از خداوند می‌خواهم که قبل از مرگم این توفیق نصیبم شود.»

نادر طالبی کارگردان دیگری است که پس از ساخت فیلمی قرآنی و دقیق درباره حضرت مسیح (ع) براساس زمینه‌های مشترک بین دین اسلام و مسیحیت، در لیست فیلمسازان قرآنی قرار گرفت. او که جزء فعالان مهم ضد صهیونیستی در ایران است پس از سفر به کشور عراق توسط عده‌ای دستگیر و سپس آزاد شد. پس از این سفر بود که او نیز دچار یک بیماری مشکوک شد.

این‌ها نمونه‌هایی از درگیری نخبگان فرهنگی ایرانی است که در حوزه دین و ایدئولوژی صاحب آثار قابل توجهی بودند. با از دست دادن هر کدام از آن‌ها احساس حضور در جبهه جنگ فرهنگی واضح‌تر می‌شود. جبهه‌ای که هر دم فرماندهان آن مورد حمله قرار می‌گیرند.

با شدت پیدا کردن بیماری جمال شورجه، ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان گزینه بعدی کارگردانی برای ادامه‌ی ساخت مجموعه‌ی حضرت موسی معرفی شد. او که تجربه‌ای ساخت فیلم‌هایی با کیفیت بالای فنی و محتوایی از جمله «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «آژانس شیشه‌ای»، «به رنگ ارغوان»، «به نام پدر»، «بادیگارد»، «به وقت شام» و «خروج» را در کارنامه‌ای کاری خود دارد، پذیرفت که کار نیمه تمام مرحوم سلحشور را ادامه دهد.

او کارگردانی این سریال را نوعی ادای دین به مرحوم سلحشور بیان کرد و گفت: «در میان آثار متعددی که ساخته‌ام جای یک کار قرآنی را خالی می‌بینم و به همین علت باانگیزه و علاقه این مسئولیت سنگین را می‌پذیرم.»

این روز‌ها حاتمی کیا مشغول بازنویسی فیلمنامه‌ای است که نسخه‌ی اولیه آن توسط مرحوم فرج الله سلحشور نوشته شده بود. این سریال در لیست سریال‌های الف ویژه رسانه ملی جای می‌گیرد و قرار است بازیگران خارجی هم در کنار بازیگران ایرانی در این سریال جلوی دوربین بروند.

این‌بار موسی به حاتمی‌کیا رسید/ ابراهیم بی‌عصا معجزه می‌کند؟


چندی قبل بصیر سلحشور فرزند مرحوم سلحشور در مورد پروژه حضرت موسی (ع) در گفتگو با جهان‌نیوز گفت: «واقعیت این است که محتوای این سریال قصه‌هایی دارد که می‌تواند دنیا را تکان بدهد و من معتقدم سریال حضرت موسی (ع) می‌تواند از صد‌ها موشک شهاب ۳ اثرگذارتر باشد و علت آن هم این است که امروزه می‌توان با تولید یک اثر سینمایی نگرش و طرز فکر جوامع مختلف را تغییر داد یا اصلاح کرد.»

ساخت این فیلم به عنوان مهم‌ترین اقدام استراتژیک فرهنگی ایران در سطح بین المللی محسوب می‌شود. داستانی که اتفاقاتی کمتر شنیده شده را با روایتی متفاوت به تصویر خواهد کشید؛ واقعیات تازه‌ای از دین یهود که حتما از ماهیت یهودیت التقاطی و تحریف شده پرده برمی دارد.
منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی


مطالب پیشنهادی

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

مطالب مرتبط