خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

آمادگی ایران برای مذاکره با محتوای پیچیده غربی ها باید از خواسته های حداکثری عدول کنند resize

ابوالقاسم دلفیدر گفت‌وگو با میزان، با اشاره به آینده مذاکرات احیای برجام با توجه به دیدگاه‌های دولت جدید نسبت به مذاکرات، اظهار داشت: آنچه روشن است اینکه در وضعیت جدید، دولت و وزارت خارجه در تلاش هستند تدابیر و روش جدیدی را برای ادامه گفت‌وگوها با اروپایی‌ها و مجموعه برجام باقی‌مانده بدون آمریکا و یا احتمالاً ورود آمریکا به گفت‌وگوها را فراهم کنند.

سفیر پیشین ایران در اتحادیه اروپا اضافه کرد: البته چارچوب‌ها و خط قرمز را، هم آقای رئیسی و هم وزیر امور خارجه اعلام کردند که باید هدفمند باشد و منتج به نتیجه ملموس برای جمهوری اسلامی ایران شود.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها انتظار داشتند که بعد از تشکیل دولت جدید و تعیین تیم مذاکره‌کننده، مذاکرات از جایی که قطع شده بود آغاز شود، افزود: اما این اتفاق نیفتاد و همانطور که آقای امیرعبداللهیان اشاره کردند، دولت جدید فرصتی را لازم داشت برای اینکه روی سوابق و پرونده‌ها مطالعه بیشتری داشته باشد تا بتواند نتیجه‌گیری کند.

سفیر پیشین ایران در فرانسه با تاکید بر اینکه آنچه که مذاکرات را دشوار می‌کند دو نکته است، تصریح کرد: یکی مواضع دولت جدید و دوم مواضع متقابل طرف مقابل و آمریکا است که می‌خواهد به برجام بازگردد.

وی اضافه کرد: این مرحله تقریباً مرحله سختی است؛ به این معنی که ما شروطی را تعیین کردیم که این شروط از نظر آمریکایی‌ها مشکل خواهد بود. اینکه تضیمن بدهند این مذاکرات دیگر به شکل قبل برنمی‌گردد، یعنی آمریکایی‌ها مجدداً از آن خارج نمی‌شوند و تعهدات خود نقض نمی‌کنند. ضمن اینکه باید همه تحریم‌ها را بردارند تا بتوانند به مجموعه ۱+۵ برگردند.

دلفی تاکید کرد: اینکه هم اروپایی‌ها و هم آمریکایی‌ها می‌دانند که دولت جدید و وزیر امور خارجه دیدگاه‌های مشخصی نسبت به برجام دارند و این را از قبل زمانی که هنوز دولت شروع به کار نکرده بود اعلام کردند و برجام را مسیر مفیدی برای دستیابی به اهداف جمهوری اسلامی ایران نمی‌دانستند. وقتی وارد دولت شدند اعلام کردند که ما از مذاکراتی که سازنده و منتج به نتیجه باشد، فرار نمی‌کنیم.

سفیر پیشین ایران در فرانسه بیان داشت: آمریکایی‌ها در حال حاضر اگر بخواهند به سراغ تأمین خواسته‌های ما بروند، طبیعتاً خواسته‌هایی خواهند داشت که باید تأمین شوند و اینها دو طرفه است؛ یعنی اگر تحریم‌ها برداشته شود ادامه گفت‌وگوها باید منجر به اضافه شدن بخش‌های دیگری به آن و یا برجام دیگری که فقط موضوع هسته‌ای را شامل نمی‌شود، گردد.

وی اضافه کرد: طبیعی است که راضی به اینکه مسائل امنیتی و نظامی خودمان را با غربی‌ها و کشورهای دیگر بگذاریم نخواهیم بود. مسائل مربوط به منطقه هم در اختیار کشورهای منطقه است و فقط می‌توانیم درباره این موضوع با کشورهای منطقه مذاکره داشته باشیم. لذا شروطی که از طرف آنها اعلام شده است در دولت جدید و تا حدی در دولت قبل غیرقابل انجام خواهد بود.

دلفی با اشاره به تضمین آمریکایی‌ها برای عمل به تعهدات خود و خارج نشدن  مجدد از برجام، گفت: اگر دولت بایدن بخواهد این تعهد را عملی کند مسلماً باید کنگره آن را تصویب کند. به همان دلیلی که اوباما برجام را به کنگره ارجاع نداد بایدن هم این کار را نمی‌کند؛ زیرا دموکرات‌ها رأی زیادی در کنگره ندارند.

سفیر پیشین ایران در بلژیک تصریح کرد: دولت جدید با دیدگاه‌ها و نظرگاه‌های سیاسی متفاوت‌تری نسبت به دولت قبلی کارش را شروع کرده است و موضوع نگاه به شرق و تعادل‌بخشی در سیاست‌‌های خارجی و روند دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، از اولویت‌های آن بوده است.

وی ادامه داد: همچنان که ما می‌بینیم، پیوستن به شانگهای، روابط گسترده‌تر با مسکو، تحولاتی که در روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس مخصوصا تحولاتی که قرار است در روابط ما با عربستان رخ دهد، همگی نشان‌دهنده آن است که این سیاست‌ها تفاوت‌های بَیّنی نسبت به سیاست‌های قبل دارد.

سفیر پیشین کشورمان در اتحادیه اروپا تاکید کرد: غربی‌ها هم با همین ذهنیت که این دولت با دولت قبل تفاوت دارد و نگاه به شرق بر آن پررنگ‌تر است، ممکن است دیدگاه‌هایشان نسبت به مذاکرات همچنان سفت و سخت باشد.

سفیر پیشین کشورمان در فرانسه با بیان اینکه منطقه غرب آسیا و کشورهای همسایه ما عموماً دچار تحولاتی شدند، تاکید کرد: این تحولات وضعیت جمهوری اسلامی ایران را در دنیا و منطقه به شکل دیگری تصویر می‌کند.

وی ادامه داد: آنچه در افغانستان اتفاق افتاده است مانند روی کار آمدن طالبان و ارتباطات طالبان با ایران، اخراج آمریکایی‌ها از افغانستان و همچنین ضعیف‌تر شدن موضوع حضور آمریکا در عراق و مذاکراتی که بین ایران و عربستان در جریان است و تحولات غرب آسیا به طور عام، نشان دهنده جایگاه برجسته‌ای است که جمهوری اسلامی ایران برای خود بازتعریف می‌کند و این بازتعریف مطالبی را نیاز دارد که اگر آمریکایی‌ها واروپایی‌ها خواستار مذاکرات برجام هسته‌ای هستند، باید شرایط جدید جمهوری اسلامی ایران را با دقت بیشتری مدنظر قرار دهند و با تصورات واهی سراغ مطالب غیرواقعی که تحقق آن سخت خواهد بود، نروند.

سفیر پیشین ایران در بلژیک با تاکید بر اینکه بهتر است که از غربی‌ها باید خواسته‌های حداکثری خود عدول کنند، گفت: آنها باید خواسته‌های خود رادر نقاطی که با دولت جدید و سیاست‌ خارجی ما هماهنگ باشد، تعدیل کنند؛ در غیر این صورت مذاکرات مذاکراتی است که بعید است با این وضعیت به سرانجام خوبی برسد.

دلفی در پایان خاطرنشان کرد: هرچند که ما (دولت جدید، وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده) آماده مذاکره هستیم ولی اینکه محتوای مذاکرات چه باشد، پیچیدگی‌هایی دارد که باید با سعه صدر و عبور از برخی از مطالبات غیرواقعی غربی‌ها، شکل و شرایطی واقعی انجام مذاکرات را فراهم کند.

 

  • بیشتر بخوانید:
  • امیرعبداللهیان: به زودی مذاکرات هسته‌ای با ۱+۴ از سر گرفته خواهد شد

 

انتهای پیام/#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...