راهبرد معاصر |
4 ماه پیش

عمران خان با شیعیان ائتلاف می کند راهبرد معاصر

نخست وزیر برکنار شده پاکستان که نامزد‌های حزبش در انتخابات ۹۱ کرسی مجلس را بهدست آورده‌اند هرگونه ائتلاف با احزاب «مسلم لیگ نواز» و «مردم» را رد کرد و گفت: جنبش عدالت تحت ائتلاف با مجلس وحدت مسلمین (حزب شیعیان) دولت‌های آتی در مرکز و ایالت پنجاب را تشکیل خواهد داد.

به گزارش راهبرد معاصر؛عمران خان امروز طی گفتگو با خبرنگاران در زندان اعلام کرد که حزب وی هرگز تن به ائتلاف با مسلم لیگ نواز، حزب مردم و جنبش عدالت نخواهد داد.

وی هرگونه گمانه‌زنی‌ها درخصوص طرح نامزد‌های مستقل پیروز انتخابات (وابسته به حزب جنبش عدالت) برای پیوستن به حزب سنتی پاکستان را از پایه بی اساس دانست و اعلام کرد: جنبش عدالت تحت ائتلاف با حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان (MWM) در مرکز (فدرال) و ایالت پنجاب دولت تشکیل خواهد داد.

دوازدهمین دوره انتخابات عمومی پاکستان پنجشنبه گذشته برگزار و پس از آن شمارش آرا آغاز شد. تازه‌ترین نتایج شمارش آرای انتخابات عمومی در پاکستان، تکلیف ۲۵۶ کرسی مجلس ملی را مشخص کرد. برخی احزاب از جمله حزب عمران خان تاخیر در اعلام رسمی نتایج انتخابات را به مثابه تقلب و سوء استفاده دیگر رقبای سیاسی برای کسب غیرقانونی کرسی‌های مجلس می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پاکستان، نامزد‌های وابسته به حزب عمران خان نخست وزیر سابق تا کنون ۹۲ کرسی، مسلم لیگ نواز ۷۵، حزب مردم ۵۴ کرسی و جنبش متحده قومی نیز ۱۷ کرسی کسب کرده‌اند. حزب مجلس وحدت مسلمین وابسته به شیعیان پاکستان نیز توانست کرسی مجلس ملی از منطقه «پاراچنار» را بدست آورد.

حزب شیعیان پاکستان به رهبری علامه ناصر عباس جعفری از جمله نیرو‌های سیاسی مطرح هستند که متحد قوی حزب عمران خان بوده و پس از برکناری عمران از قدرت پیمان همکاری و حمایت دوجانبه در جبهه‌های سیاسی را امضا کردند.

طرح مشارکت حزب مجلس وحدت مسلمین به عنوان حزب پیشرو شیعیان پاکستان در کنار حزب عمران خان برای تعیین سرنوشت دولت آینده این کشور با بازتاب چشمگیری در پاکستان همراه شده است.

علامه جعفری، رئیس حزب مجلس وحدت مسلمین با حمایت از مواضع عمران خان درخصوص انتخابات پاکستان اعلام که مجلس وحدت مسلمین بی قید و شرط آماده همکاری و کمک به حزب عمران خان در تمامی شرایط از جمله تشکیل دولت است.

اواخر خرداد سال گذشته حزب جنبش عدالت به ریاست عمران خان و مجلس وحدت مسلمین به عنوان حزب پیشروی شیعیان در پاکستان با امضای پیمان سیاسی مشترک، به پیروی از سیاست مستقل خارجی، وحدت اسلامی، مخالفت با هرگونه سازش با رژیم اسرائیل و جلوگیری از نفوذ خارجی در پاکستان متعهد شدند.

آنان با اعلام تعهد بر پایبند ماندن به پیمان سیاسی مشترک، افزودند که پرچمدار استقلال کشور و پیروی از سیاست خارجی مستقل هستند. /ایرنا#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مربی ایتالیایی تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد ایتالیا تیم خوبی دارد و در دیدار با اسپانیا در مسابقات یورو ۲۰۲۴ دنبال گرفتن نتیجه است.

12 دقیقه پیش

رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت لرستان از ثبت رکورد جهانی عمل جراحی شکاف لب در استان خبر داد.

یک ربع پیش

به‌ادعای منابع آگاه، اپل فعلاً روی ویژن پرو ۲ کار نمی‌کند و با تمام توان پروژه‌ی مدل ارزان ویژن پرو را پیش می‌برد.

یک ربع پیش

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات امروز ظریف گفت: شنیدم امروز فردی گفته است بایدن خودش اجازه داد تا ما نفت بفروشیم، پس چرا در آن ۹ ماهی که دولت بایدن با شما همزمان شد کاری نکردید؟

نیم ساعت پیش

علیرضا زاکانی، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز به تبریز رفت؛ وی پس از ورود به تبریز، به گلزار شهدای وادی رحمت تبریز و مزار امام‌ جمعه شهید، آیت‌الله آل هاشم رفت.

نیم ساعت پیش

ترکیه توانست در بازی نخست خود در یورو پیروز شود.

یک ربع پیش

مستند «هم رزم» تولید شبکه مستند سیما، به نحوه شکل‌گیری ستاد جنگ‌ های نامنظم می‌پردازد.

نیم ساعت پیش

تیم‌های ملی پرتغال و جمهوری چک در دیداری از گروه F یورو ۲۰۲۴ به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

یک ربع پیش

تیم ملی ترکیه موفق شد در آغاز کارش در رقابت‌های یورو ۲۰۲۴ مقابل گرجستان پیروز شود.

یک ربع پیش

بیشتر...