خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

امیر دژاکام: تئاتر در پسا کرونا به شور حال قبل خود باز خواهد گشت resize

امیردژاکام در گفت‌وگو با میزان پیرامون تله تئاتر ها گفت: کاربرد واژه‌های سبک و ژانر برای عرصه تئاتر چندان پسندیده نیست و در حیطه بیرونی کارکردی ندارد و از این رو بهتر است به جای استفاده از آن‌ها از عناوینی، چون نمایش‌های غم گرایانه یا شاد، تراژدی و یاکمدی بهره گیریم و در شرایط کنونی جامعه و استرس ناشی از بیماری کرونا تنها نمایش‌های کمدی با ایجاد فضایی شاد و لبخندی هرچند کم در مخاطبان می‌توانند تا حدی این وضعیت جامعه را التیام بخشد و البته فقط و قطعاً تزریق همگانی واکسن کرونا است که می‌تواند پایان بخش تردید‌ها و استرس‌های همه مردم باشد.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مشاهده آخرین اخبار تئاتراینجا کلیک کنید

«دژاکام» که کارگردانی نمایش هایی، چون پسر کارون، لیلی و مجنون و ملکه جنیان را برعهده داشته بیان کرد: تئاتر هنری است که به عنوان مادر همه هنر‌های نمایشی از آن یاد می‌شود بنابراین اگرچه در این شرایط محجور شده، اما هیچ بلایی نمی‌تواند این عرصه از هنر را به دست فراموشی بسپارد و قطعاً تئاتر در پسا کرونا به شور و حال قبل خود باز خواهد گشت البته در این راستا تا حدی توجه، همراهی و نگاه متولیان را می‌طلبد.

بازیگر نمایش هایی، چون منصور حلاج، فرزند و بحرالغرائب ادامه داد: با وجود اینکه تله تئاتر‌ها در این روز‌ها می‌توانند به عنوان تنفس مصنوعی برای جان بخشیدن دوباره به نمایش‌های صحنه‌ای محسوب شوند و نقش موثری در یادآوری هنر تئاتر در اذهان ایفا کنند، اما به دلیل هزینه‌های هنگفتی که تولید آن‌ها نیازدارد، معمولاً توجه به این سمت و سو کمتر شده بنابراین شاید یکی از علل فراموشی و کمرنگی تولید تله‌تئاتر‌ها مسئله اقتصاد و به صرفه نبودن هزینه‌های مختص به این عرصه نسبت به نمایش‌های صحنه‌ای زنده بوده که این مورد هم نیازمند بررسی وکنکاش است.

دژاکام که نگارش نمایشنامه هایی، چون هیاهوی بسیار برای هیچ، غزل کفر و میر عشق را برعهده داشته افزود: در این شرایط بیشترین خسارت متوجه تئاتر و اهالی آن شده چراکه سینما بعد از رویارویی با مسائل مربوط به کرونا و تعطیلی سالن‌ها بلافاصله به سمت و سوی تولید اثر برای پخش از پلتفرم‌ها هجرت کرد که گویی این رسانه‌ها دستمزد‌های خوبی را هم به سازندگان آثار و هنرمندان ارائه دادند که روزبروز گرایش به سمت آن‌ها بیشتر شده و می‌شود.

وی که در سریال‌هایی، چون آوای باران، تبریز در مه و سال‌های مشروطه به ایفای نقش پرداخته گفت: تئاتر بستری برای تربیت بازیگران مستعد و خوب است بنابراین نیاز است در راستای اعتلای هر چه بیشتر و همه جانبه این عرصه بکوشیم تا بتوانیم در زمینه هنر‌های نمایشی به عنوان هنری اصیل موفق ظاهر شویم.

 انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...