خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

استفاده از داروهای سرطان پستان برای دوپینگ ایسنا

استفاده از داروهای سرطان پستان برای دوپینگ؟

حتی مواد موجود در داروهای تجویزی که برای مبارزه با سرطان پستان استفاده می شوند ممکن است برای افزایش عملکرد مورد سوء استفاده قرار گیرند؛ لتروزول به طور خاص به عنوان ماده ممنوعه در همه زمان ها (چه در مسابقه و چه در خارج از مسابقه) در فهرست ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ قرار دارد.

به گزارش ایسنا، در حالی که بسیاری از افراد در مورد تاکتیک های رایج افزایش عملکرد مانند عوامل آنابولیک و دوپینگ خون اطلاعات ناقصی دارند، ممکن است تعجب آور باشد که حتی مواد موجود در داروهای تجویزی که برای مبارزه با سرطان پستان استفاده می شوند مانند لتروزول، ممکن است برای افزایش عملکرد مورد سوء استفاده قرار گیرند.

آنچه ورزشکاران مشمول قوانین ضد دوپینگ باید در مورد لتروزول و رقابت پاک بدانند این است که جعبه داروی لتروزول با قرص‌های زرد رنگ به طور خاص، آنزیم آروماتاز ‌مسئول تبدیل آندروژن ها (به عنوان مثال، تستوسترون) به استروژن است و لتروزول این فرآیند را مهار می کند که باعث کاهش میزان استروژن در بدن می شود.

لتروزول در داروهایی است که برای مبارزه با سرطان پستان وابسته به استروژن در زنان استفاده می شود و با کاهش میزان استروژن در بدن، لتروزول می تواند رشد برخی از انواع سلول های سرطان سینه را که برای رشد به استروژن نیاز دارند، کند یا متوقف کند.

بر اساس این مطلب که از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: از نظر قانونی، لتروزول فقط با نسخه پزشک در دسترس است، با این حال راه هایی نیز وجود دارند که به طور غیرقانونی لتروزول و سایر داروهای تقویت کننده عملکرد را می فروشند.

عملکرد لتروزول چگونه است؟

ورزشکارانی که از استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می کنند ممکن است از یک مهارکننده آروماتاز ‌مانند لتروزول برای جلوگیری از تشکیل استروژن استفاده کنند، بنابراین اثرات ناخواسته و زنانه استفاده از استروئید آنابولیک را کاهش داده یا از آن ها جلوگیری می کنند. این عوارض جانبی شامل رشد سینه مردانه (ژنیکوماستی)، احتباس آب و چربی شکم است و علاوه بر این، ورزشکاران مرد ممکن است از مهارکننده‌های آروماتاز ‌مانند لتروزول برای افزایش سطح طبیعی تستوسترون خود با جلوگیری از تجزیه آن استفاده کنند.

مصرف لتروزول چه عوارضی دارد؟

استفاده از لتروزول با عوارض جانبی زیادی از جمله افزایش سطح کلسترول، کاهش تراکم استخوان، گرگرفتگی، تعریق شبانه، حالت تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست، اسهال و سوزش سر دل، درد عضلات و مفاصل، خستگی، سرگیجه، تورم دست ها، پاها، مچ پا و ساق پا و مشکل در خوابیدن همراه است.

آیا لتروزول در ورزش ممنوع است؟

بله، لتروزول به طور خاص به عنوان ممنوعه در همه زمان ها (چه در مسابقه و چه در خارج از مسابقه) در دسته تعدیل کننده های هورمونی و متابولیک در لیست ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ ذکر شده است.

آیا می توان برای لتروزول معافیت استفاده درمانی (TUE) دریافت کرد؟

بله! برای ورزشکارانی که نیاز درمانی با توجه به شرایط خاص پزشکی دارند، مانند سرطان سینه، امکان گرفتن TUE وجود دارد.

آیا مکمل های غذایی حاوی لتروزول هستند؟

Letrozole یک داروی قدرتمند است که نمی‌توان آن را به صورت قانونی و به عنوان یک ماده در مکمل‌های غذایی به بازار عرضه کرد و در حال حاضر هیچ اخبار یا اطلاعاتی در خصوص یک مکمل غذایی آلوده به لتروزول وجود ندارد اما با این حال مسئولیت حقوقی استفاده از مکمل های غذایی همیشه به عهده خود ورزشکار است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...