خودروتک |
3 روز پیش

پژو پارس خودرویی تا دم مرگ رفت برگشت

پژو پارس؛ خودرویی تا دم مرگ رفت‌ و برگشت
مانی حدادی

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

به گزارشخودروتک، 24 دی‌ماه سال 1402 بود که اسلام‌پناه -رئیس سازمان ملی استانداردایران- ضمن تأکید بر اینکهقانونمربوط به استانداردهای اجباری درصنعتخودرو، قطعاً اجرا می‌شود و تولیدکنندگان نیز بایستی خود را با قوانیناستانداردانطباق دهند، اعلام کرد که ایران‌خودرو تنها تا نیمه اسفندماه سال 1402 برای خودرویپژو پارسمجوز تولید خواهد داشت.

پس از آن برابر قانون عمل خواهد شد و سازمان استاندارد مسئولیتی در قبال پیش‌فروش‌های پس از مهلت قانون توقف تولید، ندارد. تولیدکنندگانخودروبایستی بن‌سازه‌های تولیدات خود را منطبق بر استانداردهای ملی کشور قرار داده و بر اساس مجوزهای لازم ازجمله رعایت استانداردهای ۸۵ گانه اقدام به ‌پیش‌فروش خودروهای خود کنند؛ اما کمی بعد در هشتم بهمن‌ماه مدیرعامل ایران‌خودرو از رایزنی صورت گرفته با سازمان ملی استاندارد برای تمدید این مهلت و توافق بر تمدید این مهلت تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد.

استاندارد بی‌اطلاع است

15 اسفندماه ایران‌خودرو ضمن اشاره بهمصاحبهاخیر رئیس سازمان ملی استاندارد، در خصوص موافقت با ادامه تولید محصول پژو پارس، از مساعدت ایشان مبنی بر مجوز تداوم تولیدپژوپارس، تشکر و اعلام کرده است که بر مبنای مجوز کتبی سازمان ملی استاندارد، متقاضیان به ترتیب اولویت جهت واریز وجه فراخوان شده و در نوبت تحویل خودرو پارس قرار خواهند گرفت.

البته اسلام‌پناه در رابطه با تعیین تکلیف تولید پژو پارس و پاسخ به درخواست ایران‌خودرو از این سازمان در قالب نامه‌ای مبنی بر صدور مجوزی شفاف (کتبی) برای ادامه روند تولید پژو پارس، اظهار کرد: در رابطه با این نامه اطلاعی ندارم؛ بایستی در نامه‌ای واصل شده به سازمان استاندارد این موضوع را پیگیری کنم؛ اما اگر ایران‌خودرو به ما نامه‌ای ارسال کرده است، پاسخ خود را خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص چگونگی ادامه روند تولید پژو پارس، پیش از این مطالبی عنوان کرده‌ام و آن، مطالب فصل‌الخطاب است. استاندارد خودرو برای ما مهم است، مردم نیز برای ما مهم هستند.

فرار به جلو یا شیطنت؟

ایران‌خودرو ۲ روز پس از انتشار مصاحبه رئیس سازمان ملی استاندارد مبنی بر ادامه تولید خودروی پژو پارس در سال آینده تا مشخص شدن نتایج آزمون بین‌المللی این خودرو، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: خودروی پژو پارس با مساعدت سازمان ملی استاندارد همچنان تولید خواهد شد و ثبت‌نام‌کنندگان به نوبت خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: پیرو مصاحبه تلویزیونی مورخ نهم اسفندماه آقای دکتر اسلام‌پناه، رئیس محترم سازمان استاندارد، ضمن تشکر از مساعدت ایشان مبنی بر مجوز استمرار تولید پژو پارس، به اطلاع متقاضیان فراخوان نشده این خودرو می‌رساند، برمبنای مجوز کتبی سازمان ملی استاندارد، متقاضیان به ترتیب اولویت جهت واریز وجه فراخوان شده و در نوبت تحویل خودرو پارس قرار خواهند گرفت.

سازمان ملی استاندارد بر اجرای قوانین و لزوم رعایت استانداردهای ۸۵ گانه برای خودروها تأکید فراوان دارد خروج برخی خودروها از خطوط تولیدخودروسازانهم یکی از دلایلش سختگیری‌های سازمان استاندارد است. توقف تولید پراید، سمند، پژو ۲۰۶ و تیبا در همین راستا انجام شد. چندی پیش هم ماجرای استاندارد خودروی وانتنیسانخبرساز شد.

عقب‌نشینی ملایم

بعد از همه این پیگیری‌ها و رایزنی‌ها، درنهایت سازمان ملی استاندارد ضمن ارائه شروطی، با ادامه تولید خودروی پژو پارس ضمن رعایت نکات ایمنی و استانداردها موافقت کرد. اسلام‌پناه در گفت‌وگویی در این رابطه اظهار کرد: ضمن اخذ تعهدات اصلاح، بهبود و ارتقاء کیفیت و ایمنی خودروهایی که عیوب فنی، مقرره‌ای و بعضاً کیفیت دارند (ازجمله همین خودروی پژو پارس)، ما منتظر نتایج مرکز آزمون بین‌المللی هستیم تا در جهت رفع دغدغه ثبت‌نام‌کنندگان، تولیدکنندهٔ خودرو در چند شیفت و در تیراژ بالا، به امر تولید بپردازد تا بتواند تعهدات خود را ایفا کند. وی تصریح کرد: طبیعتاً پس از اخذ نتایج آزمون بین‌المللی استاندارد، مطابق نتایج اقدام خواهد شد؛ همیشه شورای عالی استاندارد، تلاش کرده است که با در نظر گرفتنحقوقمصرف‌کننده و همچنین ایمنی،سلامتو ارتقاء کیفیت، بتواند رفتار کیفی تولید را ارتقا بدهد.

پایان خوش

درنهایت 27 فروردین محمدعلی اسفنانی سخنگوی سازمانتعزیراتحکومتی امروز به یک سال بلاتکلیفی تولید پژو پارس خاتمه داد؛ اسفنانی در نشست خبری گفته است «قرار بر این بود که پژو پارس به دلیل اینکه استانداردها را رعایت نکرده بود تولید آن متوقف شود که با رفع مشکلاتی که اعلام کردند و با دستور رئیس‌جمهور به تولید ادامه می‌دهد.»#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حکم نهایی پرونده شرکت «مدیران خودرو» درباره غیر استاندارد بودن قطعه اکسل عقب خودروی ایکس ۵۵ تولیدی این شرکت ۳۱ اردیبهشت اعلام می‌شود.

6 ساعت پیش

در روزهای اخیر نام خودروهای وارداتی به صورت غیررسمی در محافل خودرویی مطرح می شود. خودرو سئات یکی از این خودروها است که قرار است در دور جدید واردات خودرو چرخ هایش خیابان های ما را لمس کند. مدلی از سئات که برای عرضه در ایران در نظر گرفته شده خودرو سئات ایبیزا است. یک خودرو هاچبک که با همکاری فولکس واگن ساخته شده است.

6 ساعت پیش

فشار افکار عمومی در هفته های اخیر برای تمدید قرارداد مهدی قایدی باشگاه را به تکاپو واداشت.

6 ساعت پیش

وزیر صمت بیان کرد: آنچه که وزارت صمت دنبال می‌کند این است که زمینه را برای تامین نیاز فراهم کند؛ حال نیاز چه بخواهد از داخل تأمین شود، چه از خارج.

6 ساعت پیش

گران‌ترین خودروی جهان از سوی شرکت انگلیسی رولزرویس به ارزش بیش از ۲۸ میلیون دلار رونمایی شد. این خودرو رولزرویس Boat Tail یا دم قایقی نام دارد.

6 ساعت پیش

برای داشتن یک سفر عالی و بی دردسر در ایام نوروز، بهتر است قبل از شروع مسافرت، خودروی خود را چک کنید.

6 ساعت پیش

در نمای روبرو، وفاداری سازنده به نسخه‌ی مشهور ۱۹۵۷ دیده می‌شود و با این هدف، چراغ‌های نسبتا کوچک دایره‌ای همراه با جلوپنجره‌ی دوگانه که فضای باریکی برای عبور هوا دارد، در آخرین مدل فیات 500 دیده می‌شود.

6 ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی یک روز قبل از بازی فولاد و الفیصلی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان به حمایت از نکونام و تیمش پرداخت.

6 ساعت پیش

جدیدترین محصول ایران خودرو، یک هاچبک چهاردر با کد مدل TF21 است. ظاهرا طراحی این خودرو، برگرفته از تولیدات چینی نیست و توسط مهندسان داخلی به اتمام رسید است. براساس اطلاعات موجود، TF21 در تابستان سال آینده تولید انبوه خواهد شد.

6 ساعت پیش

بیشتر...