مطهرنیا: مسائل میان ایران آمریکا چیزی نیست که یک شبه به حل آن امید ایسنا

مطهرنیا: مسائل میان ایران و آمریکا چیزی نیست که یک شبه به حل آن امید

یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: آنچه اکنون در در وین در حال انجام است، مانوری برای سنجش دو طرف ایران و آمریکا و اثر گذاری آنها بر محیط بازی در هر کشور است، از این رو باید منتظر ماند دید چه می شود.

مهدی مطهرنیا، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جدی شدن مذاکرات ایران و 1+4 گفت: ماهیت پرونده ایران و آمریکا با محوریت پرونده هسته ای نشان می دهد که این پرونده کاری کوتاه مدت نیست. به علاوه رفتار حکومت ایران و دولت فدرال در واشنگتن نشان می دهد که آنها در پی ایجاد فضایی هستند تا در پرتو پرونده هسته ای، زمینه های موفقیت خود را نه به عنوان مذاکرات عادی بلکه به عنوان یک نبرد حیثیتی دنبال کنند. 

وی ادامه داد: پرونده هسته ای نقطه کانونی مسایل میان ایران و آمریکاست و خود پرونده اکنون حدود دو دهه است که از ابعاد متفاوت بین المللی در شاخه های گوناگون برخوردار شده است و آنچه ماهیت پرونده نشان می دهد این است که این پرونده در بستر روابط ایران و آمریکا اهمیت دارد. اگر یک پرونده  20 سال طول کشیده است، پس مسایل دیگر به زعم آمریکا می تواند در چارچوب استمرار مذاکرات با ایران در پرونده هسته ای مطرح شود در حالی که ایران موضوع مذاکرات در مسائل دیگر از نقطه نظر آمریکا را قبول ندارد.

وی اظهار کرد در این وضعیت آمریکا به کمیسیون مشترک برجام امید دارد که در وین برگزار می شود و بعد از خروج آمریکا از برجام با بازگشت آمریکا به ساز و کار 1+5 این نشست تخصصی زمینه ساز گرایش به مذاکرات است. 

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: نفس بازگشت ایران پای میز مذاکرات با آمریکا گامی به جلو است. حضور همزمان نمایندگان دو طرف و احتمال مذکرات غیرمستقیم هم که مورد توجه محافل سیاسی است با وجود اینکه یک گام مثبت است، مبین این است که دوباره ایران و آمریکا به سرخط اول پیشابرجام برگشته اند.

مطهرنیا ادامه داد: در نتیجه مذاکرات 15 ساله توافقی تحت عنوان برجام به دست آمد اما در نهایت آمریکا از آن خارج شد و بی اعتمادی بین دو طرف بیشتر و بیشتر شد و اکنون مشخص نیست که اگر بر سر بازگشت به برجام به نتیجه برسند می توان اعتماد کرد یا نه. در هر حال دیوار بی اعتمادی با برجام بلندتر شده است و مخالفان حرکت بایدن و روحانی به سمت اجرای برجام، تجربه برجام را به بالا رفتن دیوار بی اعتمادی افزودند از این رو معتقدم این بار کار پردغدغه تر و سخت تر است.

مطهرنیا گفت: هدف آمریکا و اروپا تدوین ساز و کاری برای بازگشت دو طرف به تعهداتشان است در  همین راستا دولت ایران در پی آن است که در ماه های آخر دولت حاکم بتواند هرچه سریعتر طی روزهای اتی به دستاوردی برای لغو تحریم ها در قالب برجام دست یابد و میراث روحانی یعنی برجام احیا شود.

این استاد دانشگاه گفت اگر برجام احیا شود، می تواند بر انتخابات ریاست جمهوری خردادماه تاثیر بگذارد، در حالی که نیروهای رقیب حسن روحانی تمایلی به احیای برجام در این مدت نیستند. 

وی درباره مذاکرات با آمریکا در چارچوب برجام گفت: رهبری نظام دستور دادند در هیچ سطحی هیچ مسوولی حق ندارد مذاکره کند و این معنا دربرگیرنده این است که مذاکرات مستقیم و غیرمستفیم لغو شده است. 

وی در پاسخ به این که فکر می کنید این مذاکرات برای احیای برجام به نتیجه برسد؟ گفت: تا حدود زیادی بعید است و آنچه اکنون در حال انجام است مانوری برای سنجش دو طرف و اثر گذاری آنها بر محیط بازی در هر کشور است، از این رو باید منتظر ماند دید چه می شود. معتقدم موضوع ایران و آمریکا چیزی نیست که یک شبه به حل آن امید داشت. 

انتهای پیام #‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شهردار منطقه2 از آغاز مرحله نخست واکسیناسیون پاکبانان و کارگران خدمات شهری منطقه همزمان با هفته جهانی بهداشت و سلامت خبرداد

6 دقیقه پیش

شرکت بوئینگ در مورد شناسایی نقص فنی تازه در برخی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس هشدار داده، البته این نقص مربوط به سیستم برقی این هواپیماست.

7 دقیقه پیش

رئیس کلانتری 154 چیتگر از دستگیری یک سارق منزل خبر داد و گفت: متهم به 5 فقره سرقت در ویلا شهر اعتراف کرد.

9 دقیقه پیش

کتاب «حوض خون؛ روایت زنان اندیمشک از رخت‌شویی در دفاع مقدس» با تدوین و نگارش فاطمه‌سادات میرعالی به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

یک ربع پیش

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران از برگزاری پویش 21 به صورت مجازی و با هدف ارتقاء سلامت دهان و دندان شهروندان این منطقه خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور در پانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته‌ای به شکل حضوری و ویدئوکنفرانس دستور آغاز بهره‌برداری و رونمایی از ۱۳۳ دستاورد و پروژه ملی هسته‌ای را صادر کرد.

نیم ساعت پیش

با عدم صدور مجوز فرود در گوا، پرواز تیم فوتبال پرسپولیس به هندوستان لغو شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه سوءمدیریت عامل اصلی افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور است، گفت: پیش از نوروز در زمینه شیوع گسترده کرونا در صورت رهاسازی سفرهای نوروزی هشدارهای لازم را به رئیس جمهور دادیم.

نیم ساعت پیش

معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از صدور ۶۷هزار فقره جریمه کرونایی خودروها در استان از ابتدای شروع طرح خبر داد.

نیم ساعت پیش

طرح پنجشنبه های نگهداشت شهر با هدف ارتقاء سطح خدمات رسانی شهری و افزایش رضایتمندی شهروندان در منطقه 3 اجرایی شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها - رئیس ستاد انتخابات استان اردبیل گفت: بیش از 3 هزار نفر در انتخابات شورای روستاها ثبت‌نام کردند.

نیم ساعت پیش

مسابقات جهانی فوتبال هفت نفره که قرار بود مهرماه امسال در اسپانیا برگزار شود، به دلیل تشدید بیماری کرونا از سوی فدراسیون جهانی لغو شد.

نیم ساعت پیش

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۱۹۹مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروزی توسط گشت های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی در سطح استان از ۲۹ اسفند ۹۹ تا ۱۴ فروردین ماه سال جاری خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس دفتر ارتباطاتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که «یونان از سازمان تروریستی پ.ک.ک حمایت می‌کند».

نیم ساعت پیش

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: درخواست بازنشستگی یک هزار و ۷۸۳ کارگر این استان در مشاغل سخت و زیان‌آور سال گذشته تایید شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...