سلامت نیوز |
1 ماه پیش

توقف موقت جاده سازی برای تخریب جنگل حرا جنگل ها و گیاهان محیط زیست سلامت نیوز

توقف موقت جاده‌سازی برای تخریب جنگل حرا

سلامت نیوز:جاده‌سازی در خور بردستان که به خشک شدن «جنگل‌‌های حرا»ی دیر منجر می‌شد، متوقف شد. این جاده قرار بود سایت در دست احداث برای پرورش لارو‌ میگو توسط یک سرمایه‌گذار را به شهر دیر برساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، پیش از جاده سازی، خاکریزی برای ساخت این سایت پرورش میگو بخشی از ساحل جزر و مدی و شنی دیر را از بین برد. آن زمان فعالان محیط زیست در خواستار جلوگیری از ایجاد این سایت شدند. از ساحل دیر به دلیل تجمیع صنایع تنها ۷۰ کیلومتر باقی مانده است. سرمایه‌گذار هم دست روی محدوده شنی ساحل دیر گذاشته بود که هم تالاب خور بردستان را ‌زخم‌ می‌زند و هم ریشه جنگل حرا را می‌خشکاند.

جنگل‌های حرا محل زیست ۹۰ گونه ماهی و چهار گونه میگو است. مردم دیر بارها اعلام کردند که مخالف توسعه شهر و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران نیستند اما یک سؤال مهم آنها را آزار می‌دهد. آنها می‌پرسند چرا باید ساحل جزر و مدی و محل طبیعی تخم‌ریزی ماهی‌ها و میگوها از بین برود تا یک سایت مصنوعی پرورش لارو میگو ایجاد شود؟ این جنگل‌های حرا فقط محل زندگی پرندگان مهاجر نیست. این جنگل به عنوان یک دیواره دفاعی از شهر دیر در مقابل طغیان‌های خلیج فارس عمل می‌کند.

این مسأله بویژه در طغیان سال ۹۵ که خلیج فارس به دیر سرازیر شد، اهمیت پیدا کرد.آن اتفاق بسیاری از قایق‌های پهلو گرفته در ساحل را غرق کرد. از ساحل‌سازی شهرداری گذشت و وارد خانه‌ها شد. همین موضوع باعث شد تا مردم دیر از سال ۹۵ تا ۹۷ ، ۲۵ هزار اصله‌ درخت به حرا اضافه کردند. وقتی سرمایه‌گذار توانست پس از سال‌ها و مخالفت‌های پرتکرار، مجوز ایجاد سایت پرورش‌ لارو میگو را بگیرد، دیری‌ها پویشی برای دفاع از این سبزینه‌ اعجاب‌انگیز آغاز کردند. دیری‌ها جنگل‌های حرا را معجزه محیط شور خلیج فارس می‌دانند؛ درختی که در چند مرحله آب شور خلیج فارس را می‌گیرد و کام خود را شیرین می‌کند. جنگل‌ حرا بخشی از آب شیرین خود را از روان‌آب‌ها و سیلاب می‌گیرد.

ساخت جاده مانع ورود آب‌های سطحی می‌شود، در نتیجه هم نفس خور بردستان را می‌گیرد و هم ریشه حرا را می‌زند. جاده‌سازی در تالاب خور بردستان در حالی تشویش‌ را به جان مردم دیر انداخت که مسئولان شهری دیر و استانی بوشهر از جمله محیط زیست و شورای شهر از مخالفت با طرح خبر دادند‌. امام جمعه دیر نیز در سخنانی اعلام کرد که سؤالات مردم دیر درباره حفاظت از محیط زیست‌شان‌ نباید بی پاسخ بماند.

فرماندار دیر اما موافق انجام طرح است. او در سخنانش از صدور مجوز برای ساخت سایت و جاده از سوی دستگاه‌های مرتبط خبر داد. اما مدارک ارسال شده خبر از مخالفت سازمان دریانوردی، حفاظت‌محیط زیست، شورای شهر و شهرداری می‌دهد. آب‌منطقه‌ای استان هم از مخالفت با ساخت جاده دسترسی خبر داد.با وجود این جاده‌سازی ادامه یافت.

احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون دریایی سازمان حفاظت‌محیط زیست کشور نیز در سکوت خبری به دیر سفر کرد تا شاید از رهگذر این سفر، راهی برای نجات تالاب خور بردستان و جنگل حرا پیدا شود. مردم دیر نیز چند بار در ساحل خلیج فارس تجمع کردند و خواستار حفاظت از حرا شدند. تمام سطح شهر پر از پوسترهایی شد که اهمیت حفاظت از حرا را گوشزد می‌کرد.

پوسترهایی که تنها به تابلوهای بزرگ شهر محدود نشد و پشت تمام ماشین‌های سطح شهر و مغازه‌های دیر نصب شد تا یکصدایی دیر را برای حفاظت از تنها تالاب شهری به گوش همگان برساند.حالا فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست از توقف‌ ساخت سایت و ایجاد جاده دسترسی خبر می‌دهد.او می‌گوید: «اکنون با توقف در اجرای پروژه جاده برای کل پروژه به دستگاه‌های متولی از جمله شیلات، آب منطقه‌ای، منابع طبیعی، راه و محیط زیست اعلام شد تا در مدت یک ماه نظر کارشناسی خود را اعلام کنند.»

سرمایه‌گذار فرد ذینفوذی است. قلی‌نژاد پیشتر از انعطاف‌ محیط زیست برای ساخت جاده دسترسی خبر داده بود. او از موافقت ضمنی خود با ساخت جاده به شرط ساخت پل و راه آبی برای ورود آب شیرین به جنگل‌های حرا گفت. دیری‌ها حالا می‌پرسند آیا این توقف موقت، به نجات تنها تالاب شهری و جنگل حرا منجر می‌شود یا مثل ساحل مُقام در بندرلنگه، بعد از چند ماه دوباره از سر گرفته می‌شود؟ ساحل مسکر (مقام) هرمزگان یکی از بکرترین سواحل خلیج فارس است که از سوی سایت پرورش لارو میگو تهدید می‌شد.

اعتراض فعالان به تخریب این ساحل تا جایی پیش رفت که مسئولان استان اعلام کردند ساخت سایت پرورش لارو میگو در این ساحل برای همیشه تعطیل شد. کارگاه سایت هم تخریب شد، اما چند روز پیش پروژه بی سر و صدا دوباره شروع شد. همین اتفاق اجازه نمی‌دهد دیری‌ها با شنیدن خبر توقف‌ نفس راحتی بکشند؛ دیر همچنان دلنگران حراست.#‌اخبار_سلامتی

بیشتر...

منبع: سلامت نیوز

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸۰۱۷ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

پریروز

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تلاش‌های اخیر دولت و وزارت بهداشت برای تهیه واکسن مورد نیاز گفت: طبق توافق انجام شده با روسیه، خط تولید واکسن روسی در ایران راه‌اندازی می شود.

پریروز

عوامل مختلفی باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود بنابراین توجه به برخی از نشانه‌های اولیه، امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می‌کند.

2 روز پیش

مجوز قطعی برای سفرهای نوروزی صادر نشده و همه صحبت‌ها و سناریوها برپایه احتمالات و اما و اگر است.

2 روز پیش

معاون کل وزارت بهداشت درباره ایده نگاری بحران کرونا و چگونگی مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، بیا اینکه نگران روز رای گیری نیستیم بلکه نگران تجمع های قبل از رای گیری هستیم، برای برگزاری انتخابات الکترونیک به صورت کامل پیشنهاد داد.

2 روز پیش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: پیش بینی ما این است که از نیمه های اسفندماه شرایط سخت تری با موتاسیون جدید کرونا تجربه کنیم، مگر اینکه قوانین سخت گیرانه دنبال شود و همشهریان مراعات های لازم را به عمل آورند.

2 روز پیش

رئیس انجمن اورولوژی ایران توضیحاتی درباره برخی علل ناباروری مردان و راهکارهای درمانی آن ارائه داد.

3 روز پیش

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان کردستان معتقد است نهاد تامین اجتماعی باید برای شرکای اجتماعی خود و مطالبات قانونی آن‌ها، ارزش قائل شود و به درخواست‌هایشان در جهت همسان‌سازی، پاسخ درخوری دهد.

3 روز پیش

در ادامه گزارش‌هاي «كرونا، نيروي كار و حمايت اجتماعي» معاونت رفاه اجتماعي وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي گزارش ديگري به موضوع درآمد پايه همگاني و تضمين حداقل درآمد پرداخته است: «به گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس ۳۳ درصد مردم كشور زير خط فقرند؛ اين در حالي است كه با «تضمين حداقل درآمد» براي امحاي كامل فقر تنها به 9 هزار ميليارد تومان در ماه نياز داريم.»

3 روز پیش

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت با بیان اینکه فاز اول مطالعات بالینی یعنی مصون بودن واکسن را پشت سر گذاشتیم و دو نوبت تزریق روی ۵۶ انجام شد و عارضه مهمی نداشتیم گفت: حال همه داوطلبان خوب است.

3 روز پیش

«طرح رتبه‌بندی معلمان» از آن موضوعاتی است که 12سال تهیه دستورالعمل اجرایی و تامین منابع مالی آن در وزارت آموزش و پرورش و سپس دولت طول کشید؛ طرحی که مطالبه صنفی بخش بزرگی از جامعه معلمان است که می‌خواهند نظام ارزشیابی کاری و حقوقی خود را در بدنه مدارس سامان دهند و ‌شأن و جایگاه شغلی خود را هم‌تراز استادان دانشگاه افزایش دهند.

3 روز پیش

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر مسمومیت بر اثر مصرف مواد اعتیادآور به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند و بیشترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، سوءمصر متادون و ترامادول بوده است.

3 روز پیش

مطالعات محاسباتی نشان می دهد مجموعه ای از ژن ها که واکنش ایمنی را تنظیم می کنند به تعیین قدرت و دوام آنتی بادی های خنثی کننده کروناویروس کمک می کنند.

3 روز پیش

به‌دنبال اجرای مصوبه استقرار واحدهای صنعتی متقاضی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی بدون نیاز به استعلام از محیط زیست، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چنین مصوبه‌ای خلاف قانون هوای پاک است و ما در این زمینه نامه‌ای به وزیر اقتصاد نوشته‌ایم.

3 روز پیش

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، نسبت به نفوذ رشته های غیر پزشکی برای گرفتن مجوز تأسیس آزمایشگاه های تشخیص طبی در کشور هشدار داد و گفت: وزارت بهداشت، بنگاه کاریابی نیست.

3 روز پیش

بیشتر...