خودروتک |
2 سال پیش

فناوری هوش مصنوعی MBUX مرسدس بنز فراتر از هوشمندی

فناوری هوش مصنوعی MBUX مرسدس بنز /  فراتر از هوشمندی

مرسدس بنز دست هوش مصنوعی داخل خودرو را بازتر می گذارد که پیشدستانه عمل کند اما بر اساس خواست و اراده مشتری.

به گزارشخودروتکسایپانیوز، یکی از نوآوری های مرسدس بنز در بخش روی داشبورد و امکانات صوتی، تصویری اینترنتی، موسوم به MBUX قابلیت استفاده از فرمان صوتی به کمک هوش مصنوعی و دستیار مجازی است.

نرم افزار هوش مصنوعی بنز به راننده اجازه می دهد فرامین متنوعی را به اجرا بگذارد. برای مثال راننده میتواند به شکل گفتاری به دنبال مقصد روی نقشه بگردد و بسیاری از کارکردهای الکترونیکی خودرو مثل بالا یا پایین کشیدن شیشه را انجام دهد. هر چقدر این هوش مصنوعی پیشرفته تر می شود، رابطه بین انسان وخودروبا کمک زبان انسانی تقویت می شود که برای کمپانی بنز خیلی اهمیت دارد.

نلز شانز Nils Schanz رئیس تحقیقات رابطه دوسویه کاربر با خودرو در مرسدس بنز می گوید: «هدف اصلی این است که این سیستم طبیعی تر شود. سیستمی که بتواند پیش دستی کند و حس همدردی القا کند. برای مثال بتواند تون صدا را در داخل خودرو تشخیص دهد و به راحتی تمیز دهد که راننده صحبت می کند یا سرنشینان. چون مهم است که این سیستم از چه کسی فرمانبری دارد.»

خبر خوب این که به زودی با کامل شدن این ویژگی جدید دیگر لازم نیست برای گوش به فرمان شدن این سیستم از واژه های مضحکی مثل «هی مرسدس» یا «هی ام باکس» استفاده شود. هر چند که ممکن است خیلی از مردم حذف شدن این ویژگی را نپسندند.

شانز می گوید: «برخی [ از رانندگان] ترجیح می دهند که هوش مصنوعی پیشدستی کند و برخی نمی پسندند. اگر واژه گوش به فرمان نیاز نباشد، در آن صورت معنی آن این است که این هوش مصنوعی در تمام لحظات گوش به فرمان است نه زمانی که احضار می شود. برای همین مرسدس بنز این امکان را انتخابی تعبیه کرده تا مشتری به سلیقه خودش تصمیم بگیرد.

مرسدس بنز می گوید که اکثریت کاربرانش از فرمان صوتی برای رابطه با هوش مصنوعی و MBUX استفاده می کنند. بر اساس داده ها و تحقیقات این کمپانی خودروساز، 80 درصد مشتریان، پذیرش فرمان گفتاری از عناصر مهم این سیستم به حساب می آید. شانز می گوید: « به طور متوسط در اروپا مشتریان از واژه «هی مرسدس» حداقل 40 بار در ماه استفاده می کنند.»

البته ویژگی ها و کارایی های زیادی برای این هوش مصنوعی در حال بهبود است. برای مثال حتی این هوش مصنوعی را می توان با هوش مصنوعی در منزل هم سازگار کرد طوری که وسایل خانگی هم از داخل خودرو فرمان پذیر شوند. برای مثال شما به خاطر نمی آورد که برای مثال کولر منزل را خاموش کرده اید یا نه، حالا این هوش مصنوعی داخل خودرو فرمان گفتاری شما را حتی در منزل به اجرا می گذارد.

شاید ارزش یادآوری داشته باشد که مرسدس بنز علاوه بر این که خودش در حال توسعه و گسترش قابلیت های هوش مصنوعی خود روی MBUX است در عین حال در محصولاتش امکان استفاده از CarPlay اَپل و اندروید اتو را هم می دهد و مشتریان می توانند به انتخاب خودشان هر یک را که بیشتر دوست دارند و با آن عادت کرده اند داشته باشند. با این حال بر اساس تحقیقات مرسدس بنز، مشتریان بیشتر همان MBUX اختصاصی بنز را می پسندند و فقط 10 درصد کارپلی اَپل را انتخاب می کنند.

شانز می گوید: «ما روی کنترل تمامی تجربه در خودرو سرمایه گذاری می کنیم و هدف مشخص ما ایجاد یک سیستم بهتر است.»

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جمع نمی بندیم ، اما هر جنسیتی دارای ویژگی‌هایی است که جنس دیگر از آنها خوشش نمی‌آید. ما نمی توانیم این واقعیت را کتمان کنیم که زنان پیچیده تر از مردان هستند.

7 ساعت پیش

چهره یحیی گل محمدی کاملا نسبت به قبل متفاوت به نظر می رسد.

6 ساعت پیش

از آنجا که بدن به شکل پیچیده‌ای کار می‌کند همه رفتارها و عادت‌های ما، روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. یکی از این رفتارها، آداب حمام کردن است. کارشناسان در این مورد، رعایت چند نکته ساده را برای بهبود سلامت کلی بدن توصیه می‌کنند.

5 ساعت پیش

سخنگوی صنعت آب گفت: میزان بارندگی از ابتدای سال آبی تا کنون به ۲۸ میلیمتر رسیده که با اندکی اختلاف، مشابه سال گذشته، کشور با ۱۶ درصد کاهش بارندگی مواجه است.

8 ساعت پیش

تبریک به دولت قطر برای برگزاری خوب جام جهانی/تأکید بر توسعه روابط و اجرایی شدن توافقات

7 ساعت پیش

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ بسیجی در بسیاری از امور راهگشا است، گفت: هرگاه در کشور دچار مشکل شدیم، به دلیل این است که از فرهنگ بسیج دور شده‌ایم.

6 ساعت پیش

در حالی که تیم‌های ملی برزیل و سوییس در چارچوب هفته دوم جام جهانی ۲۰۲۲ به مصاف هم رفتند، اتفاقی عجیب حواس مخاطبان را به خود جلب کرد. با وجود تلاش‌های فراوان قطری‌ها برای برگزاری منظم مسابقات، حین بازی سلسائو برق ورزشگاه ۹۷۴ برای دقایقی قطع شد، تا این موضوع مورد توجه رسانه‌ها قرار بگیرد.

6 ساعت پیش

چه به خاطر عشق ازدواج کرده باشید و چه به شکل سنتی، ممکن است زمان‌هایی در ازدواج شما وجود داشته باشد که زندگی مشترک شما تحت فشارهای زندگی روزمره، قرار بگیرد. در مطلب هشت راه به شما توصیه میکنیم چه چطور یکنواختی را از زندگی مشترک خود دور کنید و حتی یک زندگی رمانتیک داشته باشید.

5 ساعت پیش

گاف بامره پیمان یوسفی گزارشگر برزیل سوئیس در پایان نیمه اول را ببینید.

6 ساعت پیش

بیشتر...