اقتصاد آنلاین |
۱ هفته پیش

ثبات قیمت فلزات گرانبها طلا به داده های جدید اقتصادی واکنش نداشت اقتصاد آنلاین

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ معاملات در بازار فلزات گرانبها روز گذشته بدون تغییر قابل توجهی پایان یافت. بر این اساس روز گذشته طلای آتی دسامبر با ۰.۵۰ دلار افزایش به قیمت ۱۷۸۴.۳۰ دلار در هر اونس و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با ۰.۰۴ دلار افزایش به قیمت ۲۳.۴۷۵ دلار در هر اونس معامله شد.

گزارش جدید منتشر شده از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو FOMC و نشست کمیته تنظیم سیاست‌های پولی نشان داد که اعضای FOMC بیش از پیش نگران افزایش فشارهای تورمی هستند و اکنون معتقدند که تورم بیش از آنچه که تصور می‌شد باقی خواهد ماند. با این وجود اعضای کمیته بر این باورند که تورم در سال ۲۰۲۲ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. در همین راستا برخی از مقامات فدرال رزرو خواهان به کارگیری سرعت بیشتر در کاهش برنامه خرید اوراق قرضه فدرال رزرو هستند. این در حالی است که دیگر اعضای فدرال رزرو نگران افزایش ارزش گذاری دارایی‌ها هستند. اعضا بر این باورند که مشارکت کارگری در ماه‌های آینده به دلیل بازنشستگی‌های پیش از موعد کاهش خواهد یافت. با این وجود واکنش اولیه بازارها به جلسه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بسیار کم بوده است.

روز چهارشنبه داده‌های اقتصادی زیادی در ایالات متحده منتشر شد که بخش بزرگی از داده‌ها خوش بینانه بوده و تاثیر کمی بر بازار فلزات گرانبها و یا سایر بازارها بر جای گذاشت. به نظر می‌رسد آرامش بازارها ناشی از فرارسیدن موعد عید پاک و تعطیلات روز پنجشنبه باشد. 

بازارهای جهانی سهام روز گذشته روند ترکیبی داشتند. همین روند ترکیبی در معاملات بازارهای سهام ایالات متحده نیز تکرار شد.

افزایش موارد ابتلا به کووید – ۱۹ در اروپا و بخش‌هایی از آسیا افزایش ریسک گریزی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته است. اتریش تقریبا در قرنطینه کامل قرار گرفته و مقامات آلمانی هشدار داده‌اند که موارد ابتلا به ویروس با سرعت هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است.

معامله‌گران در هفته جاری معاملاتی به دقت لیر ترکیه را زیر نظر دارند که به روند نزولی خود در برابر دلار آمریکا به سرعت ادامه می‌دهد. رییس‌جمهوری ترکیه اخیرا علیرغم افزایش نگرانی‌های تورمی، بانک مرکزی را مجبور به کاهش نرخ بهره کرد و همین مساله لیر را به سمت مارپیچ نزولی سوق داد.

در بازارهای کلیدی خارجی شاخص دلار آمریکا بار دیگر افزایش یافت و به بالاترین سطح ۱۵ ماه گذشته رسید. قیمت نفت خام نیمکس تقریبا ثابت ماند و در حدود ۷۸.۵۰ دلار در هر بشکه معامله شد. همچنین بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز در محدوده ۱.۶۵۷ درصدی قرار گرفت.

123333333

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

ازدیدگاه تکنیکال، قیمت‌های آتی طلای دسامبردر معاملات روز گذشته در پایین‌ترین سطح خود در سه هفته گذشته باقی ماند. اگرچه روند صعودی همچنان از مزیت فنی اندکی برخوردار است اما در طول هفته جاری این مزیت به شدت کمرنگ شده است. روند صعودی هفت هفته‌ای در نمودارهای میله‌ای روزانه متوقف شده است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت و بالاترین سطح قیمت معاملات هفته جاری یعنی۱۸۵۰.۴۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به پایین‌ترین سطح قیمت معاملات ماه نوامبر یعنی ۱۷۵۸.۵۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۹۶.۲۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۸۰۰ دلار در هر اونس است. سطح حمایتی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۷۷.۴۰ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم ۱۷۵۸.۵۰ دلار در هر اونس عنوان شده است.

4566

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند نزولی معاملات آتی نقره از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار هستند. روند صعودی هفت هفته‌ای در نمودارهای میله‌ای روزانه متوقف شده است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی و بالاترین سطح قیمت معاملات ماه نوامبر یعنی ۲۵.۴۹ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی و پایین‌ترین سطح قیمت معاملات ماه نوامبر یعنی ۲۳.۰۴۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره ۲۴ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین سطح قیمت معاملات روز سه شنبه یعنی ۲۴.۳۴ دلار در هر اونس مشاهده شده است در حالی که سطح حمایتی نخست نقره بر روی پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته جاری یعنی ۲۳.۲۸ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم بر روی ۲۳.۰۴۵ دلار در هر اونس قرار گرفته است. 

کاهش تقاضا در بازار فلزات گرانبها با نوسان قیمتی/ ثبات بازار در شرایط توقف معاملات


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...