خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

تولید برنج اندونزی ریزشی شد ایسنا

تولید برنج اندونزی ریزشی شد

داده‌های اداره آمار اندونزی نشان داد انتظار می‌رود تولید برنج اندونزی در دوره برداشت از ژانویه تا آوریل ۱۷.۵۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد که تحت تأثیر آب‌وهوای خشک است که کاهش ۱.۳۹ درصدی را به همراه داشت.

به گزارش ایسنا، اداره آمار اندونزی اعلام کرد که کشور آسیای جنوب شرقی ۳۱.۱ میلیون تن غلات در سال ۲۰۲۳ تولید کرد و تولید را از ژانویه تا آوریل ۱۰.۷ میلیون تخمین زد که نسبت به ۱۳ میلیون تن در دوره قبل از آن کاهش داشت.

این دفتر اعلام کرد که پدیده آب‌وهوای ال‌نینو باعث کاهش کاشت برخی کشاورزان در دوره اکتبر تا دسامبر شد و انتظار می‌رود مناطق تولید برنج از ژانویه تا آوریل حدود ۱۶ درصد کاهش یابد. انتظارات کاهش تولید باعث افزایش قیمت‌های خرده‌فروشی غلات شده است و نرخ تورم ماه فوریه این کشور آسیای جنوب شرقی را فراتر از پیش‌بینی‌ها تقویت می‌کند.

بر اساس داده‌های اداره آمار این کشور نرخ تورم اندونزی در ماه فوریه به ۲.۷۵ درصد افزایش یافت که از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان فراتر رفت. تورم اصلی، بدون اقلامی مانند سوخت، بدون تغییر نسبت به ماه قبل، ۱.۶۸ درصد بود. در حالی که تورم در اندونزی نشانه هایی از کاهش را نشان می‌دهد، نوسان قیمت مواد غذایی بر بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا فشار وارد کرده است.

تورم در چند گروه در سبد غذایی فوریه با افزایش قابل‌توجهی همراه بود که منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت برنج به دلیل افزایش در بازار جهانی شد. شاخص قیمت خرده‌فروشی این سازمان آماری در ماه فوریه ۱۵۱۵۷ روپیه ( ۰.۹۶۶۳ دلار) به ازای هر کیلوگرم بود که بالاترین رقمی است که تاکنون ثبت کرده است.

اندونزی واردات مواد غذایی اصلی را افزایش می‌دهد تا قیمت‌ها را در بحبوحه پیش‌بینی افزایش تقاضا در آستانه ماه مبارک رمضان، کنترل کند. دولت اندونزی امسال ۱.۶ میلیون تن، علاوه بر دو میلیون تنی که قبلاً تصویب شده است به واردات برنج اضافه می‌کندتا بتواند قیمت‌ها را مهار کند.

دیوید سوموال، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی آسیا گفت که احتمالاً قیمت برنج در ماه‌های آینده بالا باقی خواهد ماند. وی گفت انتظار می‌رود این وضعیت در نیمه اول سال به دلیل ال نینو و اثرات ممنوعیت هند بر برخی صادرات برنج که به افزایش قیمت جهانی برنج کمک کرده است، ادامه یابد.

وی به مقامات هشدار داد که افزایش قیمت برنج را از اوایل سال ۲۰۲۴ منتهی به ماه رمضان و عید فطر که بین ۱۰ مارس تا ۹ آوریل است، پیش‌بینی کنند. این ماه‌ها به طور سنتی با افزایش تقاضا برای برنج همراه است که به نگرانی‌های تورم فصلی کمک می‌کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هیأت مدیره باشگاه تراکتور در واکنش به اتفاقات شب گذشته فرودگاه تبریز و همچنین بررسی برنامه گزینه‌های سرمربی‌گری این تیم بیانیه‌ای صادر کرد.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مسأله فلسطین، طرح شش ماده‌ای ایران به شورای امنیت برای مسأله فلسطین را پیشنهاد داد.

نیم ساعت پیش

سنگربان پرسپولیس مدت‌هاست از ترکیب اصلی این تیم دور است و شرایط او برای بازگشت او به ترکیب اصلی مشخص نیست.

یک ربع پیش

در اینجا شمارا برای راحتترین روش دریافت فیش حقوق راهنمایی میکنیم.

نیم ساعت پیش

یکی از مدیران پرسپولیس گفت: با توجه به درخواست بانک‌ها و ارسال مدارک و تایید شدن صلاحیت آنها به نظر می‌رسد واگذاری سهام باشگاه قطعی خواهد بود.

نیم ساعت پیش

سرپرست سازمان خصوصی سازی از تایید صلاحیت متقاضیان خرید سهام شرکت‌های پرسپولیس و استقلال خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به فراهم شدن تدابیر ورود کمک داور ویدئویی به لیگ برتر، گفت: لیگ ما تقریباً پیر است و باید به جوانگرایی آن فکر کرد. این آفتی است که وجود دارد و در تیم ملی نیز این مشکل را داشتیم که خوشبختانه جوانگرایی محسوسی انجام شد.

نیم ساعت پیش

مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی استانداری البرز از دستگیری اعضای خانواده رمال تبعه خارجی غیر مجاز در مشکین دشت فردیس خبر داد.

نیم ساعت پیش

«واشنگتن‌پست» گزارش داد که مقام‌های ایالات متحده در چندین ارگان دولتی به این روزنامه گفتند که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به آن‌ها دستور داده است که درباره ساقط شدن چند ریزپرنده توسط پدافند هوایی ایران در اصفهان، به طور علنی صحبت نکنند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...