راز خروج واحدهای رزمی ارتش آمریکا از عراق hd2 all tv logo

گروهوبگردیوب‌گردی
تاریخ انتشار۲۰ فروردين ۱۴۰۰۰۰:۰۳
کد خبر۷۷۲۰۱۰۸
دانلود PDF
نظر دادن

پس از سومین دور از گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، ارتش آمریکا که توان درگیر شدن در یک جنگ فرسایشی با گروه‌های مقاومت در عراق را نداشت، سرانجام به خروج نظامیانش از عراق تن داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۷ آوریل) از برگزاری یک ویدئو کنفرانس بین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و فواد حسین همتای عراقی وی خبر داد.

آمریکا و عراق در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که طرفین اتفاق نظر دارند که نیرو‌های عراقی برای «بر عهده گرفتن مسئولیت بیشتر آماده‌اند.»

این بیانیه می‌افزاید: طرفین تأیید کردند که مأموریت نیرو‌های آمریکا و ائتلاف در حال حاضر به یک مأموریت متمرکز بر آموزش و مشاوره تغییر کرده است و بدین ترتیب این اجازه را می‌دهد که نیرو‌های رزمی باقی مانده بنا بر یک زمان بندی که در مذاکرات فنی آینده مشخص خواهد شد، از عراق خارج شوند.

بیانیه مشترک پس از دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با آمریکا

در پایان دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با ایالات متحده آمریکا بیانیه مشترکی صادر شد که بر اساس آن همکاری همه جانبه در تمام مسائل بحث شده طرفین مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست که شامگاه چهارشنبه برگزار شد و نمایندگان دولت محلی اقلیم کردستان عراق نیز در آن حضور داشتند؛ موارد امنیتی و مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و محیط زیست، مسائل سیاسی و روابط فرهنگی با طرف آمریکایی تبادل نظر شد.

در بیانیه مشترک صادر شده طرفین آمده است؛ دو کشور اهمیت اصول توافق نامه چارچوب استراتژیک را تأیید کردند و ایالات متحده احترام خود را برای حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تصمیمات مربوطه صادر شده توسط مقامات قانونی و اجرایی کشور تأیید کرد.

دو کشور بر تقویت همکاری گسترده اقتصادی تاکید کردند و هیأت آمریکایی از سرمایه گذاری شرکت‌های آمریکایی در پروژه‌های توسعه دهنده منابع انرژی عراق به منظور تنوع بخشیدن اقتصاد این کشور خبر داد.

همچنین دولت آمریکا به عراق در تأمین بودجه برای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی کمک خواهد کرد و تجهیزات پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا به عراق ارسال خواهد کرد.

بر پایه این گزارش؛ انرژی ارزان و تنوع بخشی به منابع انرژی عراق از طریق ایجاد و تقویت رابطه با کشور‌های همسایه مانند اردن و کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و پیشبرد پروژه‌های اتصال شبکه برق و نیز اجرای پروژه‌های توسعه انرژی پاک، بهبود روش‌های تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه بهره وری تولید انرژی و تصفیه گاز مرتبط با استخراج نفت از دیگر مسائل مطروحه بحث بود.

تمدید مدت روادید هیأت‌های دیپلماتیک دو کشور تا دو سال از سوی طرفین مساله موافقت شده بعدی در این گفتگو بود که به منظور کاهش زمان روند اداری و سهولت سفر و ارتباط مستقیم بین دو دولت عراق و آمریکا انجام گرفت.

دو طرف درباره تروریسم و مبارزه با داعش توافق و اعلام کردند: اکنون و با افزایش توانمندی نیرو‌های عراقی؛ نقش نیرو‌های آمریکایی به سطح آموزش و حضور مستشاری کاهش یابد تا امکان انتقال باقی‌مانده نیرو‌های نظامی به خارج از عراق را ممکن سازد و طرفین در این باره زمان‌بندی خروج نیرو‌های مزبور را پس از مذاکرات تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که مالکیت پایگاه‌های محل استقرار نیرو‌های ائتلاف آمریکایی، متعلق به عراق بوده و نیرو‌های ائتلاف مزبور صرفاً برای کمک به نیرو‌های عراقی در آنچه که مبارزه با داعش عنوان شده در این پایگاه‌ها حضور دارند.

همچنین دولت عراق تعهد خود را برای محافظت از پرسنل و کاروان‌های ائتلاف بین المللی و نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورش اعلام کرد.

همکاری در بخش آموزش و پرورش، تفاهم نامه‌هایی در زمینه میراث فرهنگی و بازگشت آثار باستانی که به آمریکا قاچاق شده‌اند بخش دیگر توافقات فیمابین بود.

در خاتمه دو کشور عراق و آمریکا بر اهمیت روابط استراتژیک و عزم طرفین برای تقویت روابط و دستیابی به امنیت، ثبات و رفاه در منطقه تأکید کردند.

برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق به گفتگو‌های راهبردی میان عراق و آمریکا واکنش نشان داد و از برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق خبر داد.

وی تاکید کرد: در جریان گفتگو با طرف آمریکایی توافق شد که هیچ پایگاهی نظامی آمریکایی در داخل عراق باقی نماند. سومین دور از مذاکرات موفق بود. طرف آمریکایی متعهد شد که شماری مهم و قابل توجه از نیروهایش را از عراق خارج کند و دولت عراق در مقابل، از تعهد خود برای محافظت ازکادر‌ها و هیأت‌های دیپلماتیک سخن گفت. ما در گفتگو با طرف آمریکایی درباره پیشرفت‌هایی که نیرو‌های عراقی در مبارزه با تروریسم به دست آورده‌اند، گفتگو کردیم.

الاعرجی تاکید کرد: ما توافق کردیم که نیرو‌های امنیتی ما مأموریت مبارزه با تروریسم را برعهده بگیرند. طرفین بر عدم پایگاه‌های نظامی خارجی در عراق توافق کردند. عراق بر پایبندی به حمایت از افراد و دیپلمات‌ها تاکید کرد و اینکه عراق بر عدم حضور پایگاه نظامی خارجی در داخل اراضی خود اصرار دارد.

تشکیل کارگروه فنی برای اجرای نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

سخنگوی فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق با انتشار یک توییت نوشت که مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیرو‌های مسلح و نخست وزیر عراق دستور تشکیل کارگروهی را صادر کرد تا نتایج توافقات فیمابین با آمریکا در گفتگوی راهبردی که سومین دور آن برگزار شد را بررسی و آن‌ها را اجرا کنند که این کارگروه به ریاست رئیس ستاد ارتش فعالیت خواهد کرد.

راز خروج واحدهای رزمی ارتش آمریکا از عراق

رسول در ادامه نوشت: به منظور تصویب سازوکار‌ها و زمان بندی مربوط به اجرای نتایج گفتگوی میان آمریکا و عراق در زمینه‌های امنیتی و نظامی، با طرف آمریکایی مذاکرات فنی انجام خواهد گرفت.

واکنش الکاظمی به نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با انتشار توییتی، نتایج دور سوم از گفتگوی استراتژیک با آمریکا را دروازه‌ای برای بازگشت به وضعیت عادی در عراق و آنچه عراق مستحق آن است، دانست و نوشت: شایسته است که این دستاورد را به ملت دوستدار صلح عراق تبریک بگوییم. گفتگو راه حل صحیح برای حل بحران‌ها است و ملت ما حق دارد که در صلح و امنیت وکامیابی زندگی کند، نه درگیری و جنگ و ماجراجویی.

راز خروج واحدهای رزمی ارتش آمریکا از عراق

همزمان احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که پس از سومین دور از مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن، نقش نیرو‌های آمریکایی فقط مشورتی و آموزشی است. بغداد و واشنگتن درباره عدم حضور نیرو‌های رزمی در عراق توافق کردند و این نیرو‌ها طبق جدول زمانی از عراق خارج می‌شوند و نیرو‌های باقیمانده آمریکایی فقط در داخل پایگاه‌های نظامی عراقی می‌مانند.

آنچه درباره سومین دور از مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق می‌توان گفت این است که آمریکا تلاش زیادی انجام داد تا خروج نیروهایش از عراق را به تعویق بیاندازد و مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج این نیرو‌ها را نادیده بگیرد، اما تلاش آمریکا و گروه‌های وابسته به آن در عراق راه به جایی نبرد و مجبور به اتخاذ تصمیم درباره خروج نیرو‌های رزمی خود از عراق گرفت.

نکته قابل توجه، اما این است که هنوز جدول زمانی برای خروج تهیه نشده است و نیز نیرو‌های آمریکایی به طور کامل خارج نمی‌شوند و بخشی از آن‌ها به بهانه آموزش نیرو‌های عراقی، در قالب مستشار می‌مانند.

آنگونه که مقامات عراقی اعلام کرده‌اند، نیرو‌های رزمی آمریکا در عراق نمی‌مانند، پایگاه‌های نظامی امریکایی وجود نخواهد داشت و مستشاران در پایگاه‌هایی که صرفاً عراقی هستند می‌مانند.

در واقع تصمیم آمریکا برای خروج نیرو‌های رزمی اش از عراق به خواست و اراده آمریکا نبوده است بلکه این عملکرد گروه‌های مقاومت عراق بوده است که واشنگتن را در مخمصه قرار داد و آن‌ها را مجبور به تن دادن به خروج این نیرو‌های رزمی کرده است.

در واقع آمریکا در قبال حملات متوالی مقاومت عراق، آمریکا یا باید تصمیم به خروج نیروهایش می‌گرفت یا تن به جنگ فرسایشی می‌داد. این تصمیم آمریکا در خروج نیروهایش در راستای جلوگیری از ورود به جنگ فرسایشی است.

از سویی آمریکا می‌خواهد که نیرو‌های باقیمانده خود در عراق را به بهانه آموزش و مقابله با تروریسم به طوری که از تیررس مقاومت عراق دور باشند، نگه دارد.

اما درباره حضور نیرو‌های آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم هم باید گفت که نیرو‌های عراقی به توان لازم برای حمایت از عراق رسیده‌اند و نیازی به این نیرو‌ها ندارند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

پس از سومین دور از گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، ارتش آمریکا که توان درگیر شدن در یک جنگ فرسایشی با گروه‌های مقاومت در عراق را نداشت، سرانجام به خروج نظامیانش از عراق تن داد.#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سمنان - سرپرست اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان سمنان گفت: وضعیت کاروانسراهای شهرستان میامی برای حضور ارزیاب سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بررسی شد.

1 دقیقه پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۹۵ بیمار کووید۱۹ در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

1 دقیقه پیش

رییس کمیته ملی المپیک درباره پاداش این نهاد به مدال‌آوران توکیو گفت: پاداش پای سکو که از سوی کمیته ملی المپیک پرداخت می‌شود، مستقل از پاداش وزارت ورزش است.

2 دقیقه پیش

کنفدراسیون فوتبال آسیا قضاوت دیدار پرسپولیس و گوا را به داور سوریه‌ای سپرد.

9 دقیقه پیش

معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرد که جنبش متبوعش به رژیم صهیونیستی پیام داده که ممانعت از برگزاری انتخابات شورای قانونگذاری فلسطین را نخواهد پذیرفت.

10 دقیقه پیش

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان را با صدای « توحید منفرد» بشنوید.

11 دقیقه پیش

مرد حیوان‌آزار که سه قلاده سگ خانگی را با شلیک گلوله کشته بود دستگیر شد.

یک ربع پیش

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر افت ارزش دلار و انتظارات برای کاهش سطح ذخایر نفت آمریکا، افزایش یافت.

یک ربع پیش

شهردار منطقه 15 گفت: 146 هزار خانوار منطقه 15 در درب منازلشان با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی غربالگری شدند.

یک ربع پیش

رئیس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران معتقد است سیر تحول در مطالعات ایران شناسی و اسلام شناسی در سده اخیر حکایت از توجه محققان و اندیشمندان غربی و شرقی به حوزه زبان و ادبیات فارسی به ویژه آثار سعدی است و براساس گنجینه و منابع موجود در کتابخانه ملی آثار این شاعر بزرگ ایرانی به زبان هایی چون اروپای غربی، اروپای شرقی، هلندی، روسی، ترکی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، سوئدی ترجمه شده است.

نیم ساعت پیش

تهران- وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه به مردم هشدار داد به بهانه دریافت واکسن کرونا و ثبت پرونده سلامت به هیچ سایتی مراجعه نکنند.

نیم ساعت پیش

ژوزه مورینیو می‌گوید بعد از جدایی از باشگاه تاتنهام، خیلی برای بازگشتش به فوتبال نباید صبر کرد.

1 ساعت پیش

سخنگوی دولت گفت: ویروس جهش یافته جدید با قدرت سرایت بالا و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از عوامل شکل‌گیری موج جدید کروناست.

1 ساعت پیش

نماینده روسیه در وین جزئیاتی را درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد.

1 ساعت پیش

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا درباره نگهداری مقادیر غیرمتعارف وجوه نقد و اشیای گرانقیمت در برخی منازل هشدار داد و از هموطنان خواست از خالی گذاشتن محل سکونت خود بدون رعایت اصول ایمنی خودداری کنند.

1 ساعت پیش

بیشتر...