اقتصاد آنلاین |
۱ هفته پیش

جنجال تلاش ها برای قانونی کردن تجاوز مستانه در کانادا اقتصاد آنلاین اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

اقتصادآنلاین- عاطفه حسینی؛به گزارش گاردین، این تصمیم دادگاه عالی کانادا حکم آن را دارد که متهمانی که به طور داوطلبانه مواد مسموم کننده و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و سپس مرتکب تجاوز وتعرض به دیگران می‌شوند اگر بتوانند ثابت کنند که برای کنترل اعمال خود بیش از حد مست بوده‌اند و کنترلی بر اعمال خود نداشته‌اند می‌توانند از محکومیت فرار کنند.

به گفته قاضی دادگاه عالی کانادا، محروم کردن یک فرد از آزادی خود به دلیل رفتار غیرارادی انجام شده در حالت مستی، برخلاف اصول اساسی عدالت است.

بر اساس قوانین کانادا، مسمومیت شدیدی که بر اثر مصرف نوشیدنی‌های الکلی بوجود می‌آید، نمی‌تواند به عنوان عاملی برای مصونیت متهمان پرونده‌های تجاوز جنسی در برابر محکومیت به حساب بیاید. این درحالی است که حکم روز گذشته دادگاه عالی، این قسمت مهم از قوانین جزای کانادا را نقض می‌کند.

دادگاه عالی در دفاع از این تصمیم خود با انتشار بیانیه‌ای توضیح داده است که علی‌رغم هدف قابل ستایش این ماده قانون جزا اما این ماده قانونی با منشور حقوق و آزادی‌های فردی مغایرت دارد.

این تصمیم دادگاه عالی کانادا واکنش گسترده شماری از حقوقدانان و همچنین فعالان حقوق زن را به دنبال داشته است. در یک استدلال کتبی ارائه شده به دادگاه، صندوق آموزش حقوقی زنان هشدار داده است که چنین تصمیمی حقوق گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله زنان و کودکان را پایمال خواهد کرد و آنها را در معرض خشونت بیشتر قرار خواهد داد.

این گروه همچنین در بیانیه خود استدلال کرده است: "آسیب وارد شده به زنان در نتیجه خشونت مستانه ویرانگر است و حق امنیت و برابری آنها را نقض می‌کند. پاسخگو نگه داشتن افراد در برابر جنایات خشونت‌آمیز ارتکابی در حالت مسمومیت و مستی بسیار مهم است و تصمیم جدید دادگاه عالی کانادا تلاش دارد تا چنین خشونتی را توجیه ‌کند و محکومیت متجاوزین را به عنوان آخرین راه باقی مانده برای قربانیان را به شدت محدود کند."

در قوانین کانادا اتوماتیسم به معنای وضعیت ناخودآگاهی است که سبب می‌شود شخص در کنترل آگاهانه رفتار خود در آن حالت ناتوان باشد.

با استناد به این تعریف قانونی، دادگاه عالی تصمیم گرفته است در موارد جنایی که متهم از نظر کیفری مسئول رفتار و اعمال خود نیست از مصونیت متهمان تجاوز جنسی در برابر محکومیت استفاده کند.

از طرفی دیگر باید به این نکته توجه داشت که دولت فدرال این کشور این ماده را در سال 1995 به طور خاص به دلیل این نگرانی اضافه کرده بود که برخی افراد ممکن است از مسمومیت ناشی از خود به صورت اجتماعی و قانونی برای توجیه خشونت، به ویژه خشونت علیه زنان و کودکان استفاده کنند.

با این وجود دادگاه عالی کانادا خاطرنشان کرده است که تصمیم دادگاه مبنی بر لغو این ماده قانونی هیچ تأثیری برافزایش خشونت بر علیه زنان و کودکان ندارد و قانونگذاران باید از روش‌های دیگری برای تدوین و اعمال مجازات‌هایی برعلیه خشونت، تعرض و آزار ناشی از مستی استفاده کنند.#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای جوش و آکنه یک چیز است و ماجرای جای آن‌ها برای خود داستان دیگری است. آکنه‌ و جوش صورت به مرور زمان بهبود می‌یابند و ناپدید می‌شوند. امـا جای جوش و آکنه به این سادگی‌ها محو نمی‌شود و برخورد با آن‌ها دشواری‌های خاص خودش را دارد. خوشبختانه روش‌های درمان و بهبود جای جوش و آکنه پیشرفت زیادی داشته و امروز راهکارهای بسیاری برای حل این مشکل وجود دارد.

7 ساعت پیش

اگرچه نمی‌توان درباره عدد دقیق فاصله سنی زوجین و نقش آن در موفقیت و شکست زندگی زناشویی قانون یکسانی برای همه افراد صادر کرد، اما یقینا تناسب سنی از جمله موازین زیربنایی و اساسی در ازدواج است که بی توجهی به آن، زمینه ساز بسیاری از کج خلقی‌ها و ناسازگاری‌ها در زندگی زناشویی خواهد شد.

7 ساعت پیش

تهران- رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به رییس جمهور، پیرامون نخستین پروژه تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت، روند نگهداری از توله یوز و برنامه‌های این سازمان برای حفظ ژنوم این گونه ارزشمند توضیحاتی ارائه کرد.

7 ساعت پیش

پرونده اولین فصل از رقابت‌های لیگ کنفرانس اروپا با قهرمانی تیم فوتبال رم با غلبه بر یاران علیرضا جهانبخش در دیدار پایانی این مسابقات بسته شد.

7 ساعت پیش

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته ۳۷ هزار و ۷۶۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

7 ساعت پیش

دبیرکل حزب الله لبنان در جریان سخنرانی خود به مناسبت سالروز پیروزی بر رژیم صهیونیستی در جریان جنگ سال ۲۰۰۰، گفت: نقش «شهید سلیمانی» در پیروزی سال ۲۰۰۰ بر کسی پوشیده نیست

7 ساعت پیش

تهران- دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: حکم اعدام یکی از اعضای باند سه نفره سارقان مسلح شرق تهران، صبح امروز چهارشنبه چهارم خرداد اجرا شد.

7 ساعت پیش

کاردار یونان در پی توقیف محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های یونان به وزارت امور خارجه کشورمان احضار شد.

7 ساعت پیش

بیشتر...