خبرداغ |
3 ماه پیش

دستور صدورمجوز ترخیص کنندگان کالا

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

دستور صدورمجوز ترخیص‌کنندگان کالابه گزارشخبرداغبه نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، با دستور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، با استناد به ماده ۱۵ مقررات صادرات و واردات، برای صدورمجوز فعالیت واردکننده‌ها و ترخیص‌کننده‌ها دستورات لازم را صادر کرد و این افراد پس از نزدیک به سه سال، صبح روز یکشنبه سوم بهمن نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام کردند.

محمد پازوکی، سرپرست مدیریت توسعه تجارت کیش، با اشاره به قانون مقررات صادرات و وارادات مناطق آزاد و آیین‌نامه اخذ عوارض ورود کالا، اظهار داشت: حداقل قیمت عوارض کالا برای بیشتر محصولات ۵ درصد می‌باشد که در سنوات گذشته به خاطر افزایش نرخ ارز، تصمیم به دریافت عوارض به قیمت پایین‌تر و با نرخ ۱.۵درصد شده بود اما دستگاه‌های نظارتی نسبت به این تصمیم، ایراد وارد کردند وعلی‌رغم اینکه این تصمیم برای حمایت از سرمایه‌گذاران گرفته شده بود، رعایت حداقل مبلغ را الزامی دانستند و بر این اساس میانگینی را محاسبه و مبلغ مابه‌التفاوت را به واردکننده‌ها و ترخیص‌کننده‌ها تحمیل کردند.

وی با بیان این مطلب که مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان به خاطر بدهی‌، صادر نمی‌شد گفت: پس از ارایه‌ی گزارشی به سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، دستور بررسی به مدیر حقوقی سازمان صادر شد و این کوتاهی، به استناد ماده ۱۵ مقررات صادرات و واردات متوجه واردکننده‌ها و ترخیص‌کننده‌ها نیست؛ لذا دستور صدور مجوز فعالیت آنان صادر شد.

پازوکی این معضل را طی دو سال گذشته باعث اختلال در روند واردات کالاهای ترخیص‌کننده‌ها عنوان کرد و افزود: این افراد مشمول مالیات فعالیت بدون مجوز می‌شدند که پس از دو سال پیگیری؛ دستور صدور مجوز فعالیت واردکننده‌ها و صادرکننده‌هایی  که مشمول این بدهی‌ها شده بودند، ابلاغ کردند.

وی با بیان این مطلب که افراد مذکور فاقد مجوز بودند، از اجبار آنها به واگذاری ترخیص تمام کالاها به افراد دارای مجوز جدید و بدون بدهی، اشاره کرد و گفت: این امر، هم هزینه‌هایی مضاعف را به آنها تحمیل می‌کرد و هم روند واردات و ترخیص کالا را کند کرده بود که خوشبختانه اکنون ترخیص‌ها در حال انجام است و این افراد با مجوز فعالیت نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام  کردند.

پازوکی تعداد این افراد را ۱۷ نفر عنوان کرد و ادامه داد: برخی از این افراد شخصی و برخی دیگر نیز شامل شرکت‌های نفتی می‌شوند.

وی نرخ ترخیص را همچنان پنج درصد عنوان کرد و اظهار داشت: به استناد ماده ۱۵ و گزارش معاونت حقوقی سازمان این مابه‌التفاوت متوجه واردکنندگان و ترخیص‌کنندگان نمی‌شود.

سرپرست مدیریت توسعه تجارت کیش، با ابراز خرسندی از حل مشکلات مذکور، این طرح‌ها را عاملی برای ترغیب تجار عمده برای ترخیص کالاهایشان از کیش دانست و تاکید کرد: این مشکلات نزدیک به سه سال و در هر دوره‌ی مدیریت قبلی سازمان بارها ارائه و مطرح شده بود اما متاسفانه لاینحل مانده و مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده بود.

طاهری یکی از واردکنندگان کالا در کیش که با دستور سرپرست سازمان، به ترخیص کالای خود مشغول بود، آسیب‌های این گروه را در چند حوزه عنوان کرد و افزود: وقتی بار به صورت قطعی ترخیص می‌شود مشمول 5درصد می‌گردد اما سازمان در طرحی تشویقی برای کسانی که بار تبصره‌ای جهت سرزمین اصلی وارد می‌کردند، به میزان ۲۵درصد آن،‌ معافیت از عوارض برای واردات کالا جهت کیش در نظر گرفته بود؛ که آن تخفیف‌ها نیز همه در قالب بدهی به ترخیص‌کاران تحمیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت جدید سازمان با قاطعیت، اجرای قانون را پیگیری کرد، گفت: این افراد را نماینده‌ی بیش از ۲۰۰ بهره‌بردار بودند و مشکلات بینابینی آنها از دیگر مشکلات پیش‌آمده است.

زمانی یکی دیگر از واردکننده‌های کالا به کیش نیز به مشکلات مالیاتی این گروه اشاره کرد و با بیان این مطلب که معافیت‌های تشویقی خود را از نیز دست داده‌بودند از رفع این مشکل بعد از بیش از دو سال با دستور مدیرعامل ابراز خرسندی کرد.#‌اخبار منبع: خبرداغ

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با معاون نخست‌وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا دیدار کرد و طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توافق کردند.

3 ساعت پیش

مهم‌ترین اخبار برای بورس امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت کدام است؟

3 ساعت پیش

یکی از ابعاد پرورش فرزند بالنده و متعادل، پرورش فردی است که به والد بودن تمایل دارد و مهارتهای کافی برای انجام این کار را هم آموخته است. این ویژگی، علاوه بر اهمیت داشتن از منظر فردی، نقش بسزایی در تعادل، ثبات و رشدیافتگی اجتماع دارد. حال سوال اینجاست که برای ایجاد و تثبیت هویت پدری و هویت مادری در فرزندانمان، به چه لوازمی نیازمندیم؟ با آغاز اجرایی شدن سیاست اصلاح ارز ترجیحی طی روزهای اخیر، این موضوع به اصلی‌ترین بحث درمحافل علمی تبدیل شده است. از ماه‌های قبل گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی درباره انحراف شدید اختصاص ارز ترجیحی و تأثیر بسیار اندک آن منتشر شده است.

3 ساعت پیش

بندرعباس-عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: برخی مدیران شهرداری هنوز جایگاه شورا را درک نکرده یا به دنبال دهن‌کجی به نمایندگان مردم هستند.

3 ساعت پیش

خطیب‌زاده درباره روابط ایران و روسیه گفت: «روابط میان تهران و مسکو یک رابطه راهبردی است و اجازه نمی‌دهیم هیچ‌چیز در این روابط خلل ایجاد کند».

3 ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید و فوت ۴ بیمار کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

4 ساعت پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با معاون نخست‌وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا دیدار کرد و طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توافق کردند.

4 ساعت پیش

بندرعباس-استاندار و رئیس کل دادگستری هرمزگان به صورت شبانه از زندان مرکزی بندرعباس بازدید کردند.

3 ساعت پیش

ارزش سهام عدالت، ۱٫۶درصد افزایش یافت.

3 ساعت پیش

بیشتر...