شهرآرانیوز |
1 ماه پیش

آویزان از بال های مرگ شهرآرانیوز

آویزان از بال‌های مرگ
«بال بازی» یا راه رفتن در امتداد بال‌های هواپیما در حین پرواز، یک بدل کاری جسورانه بود که در نمایش‌های هوایی دهه ۱۹۲۰ اجرا می‌شد. این کار در ابتدا برای نشان دادن تعادل و ثبات هواپیما‌ها صورت می‌گرفت، سپس به منظور انجام تنظیمات مکانیکی هنگام پرواز رواج یافت و درنهایت به یک بدل کاری نمایشی تبدیل شد.
 عاطفه همایونی | شهرآرانیوز؛«بال بازی» یا راه رفتن در امتداد بال‌های هواپیما در حین پرواز، یک بدل کاری جسورانه بود که در نمایش‌های هوایی دهه ۱۹۲۰ اجرا می‌شد. این کار در ابتدا برای نشان دادن تعادل و ثبات هواپیما‌ها صورت می‌گرفت، سپس به منظور انجام تنظیمات مکانیکی هنگام پرواز رواج یافت و درنهایت به یک بدل کاری نمایشی تبدیل شد.
 
بدل کاران تلاش می‌کردند با انجام کار‌هایی مانند بالانس زدن، آویزان شدن از دندان‌ها و پریدن از روی یک هواپیما به هواپیمای دیگر، نمایش‌های پیچیده تری را اجرا کنند. این بدل کاران با افتخار می‌گفتند که هدفشان از این اجرا‌های پرخطر، کسب درآمد از طریق مخاطبانی است که احتمالا برای دیدن مرگ یک نفر آمده بودند.
برای بال باز‌ها این کار یک تجربه وحشتناک و وسوسه انگیز بود. اگر قصد راه رفتن روی بال یک هواپیما را داشته باشید، باید مطمئن شوید که به وسیله مطمئنی چنگ زده اید که می‌تواند وزن شما را در برابر وزش بادی به سرعت حدود ۱۰۰ مایل در ساعت تحمل کند.
 
به گفته ناظران و مورخان، راه رفتن روی بال‌ها یک قانون حیاتی داشت؛ تا زمانی که چیز بهتری برای آویزان شدن به آن پیدا نکرده اید، آنچه را در دست دارید، رها نکنید.
یکی از این بال باز‌های جسور، اورمر لاکلیر ۲۶ ساله بود. این جوان آمریکایی ابتدا برای رفع مشکلات مکانیکی هواپیما در حین پرواز روی بال‌ها می‌رفت و بعد‌ها در نمایش‌های هوایی دهه ۱۹۲۰، مردم را با بدل کاری‌های جسورانه اش شگفت زده کرد. متأسفانه یکی از همین نمایش‌ها جان او را گرفت. در میان بال بازها، ۸ نفر در اولین تجربه شان جان خود را از دست دادند. این پیشگامان بدون استفاده از هر وسیله ایمنی و چتر نجات روی بال‌ها راه می‌رفتند. پس از اتفاقات ناگوار بسیار، بال باز‌ها با سیم‌هایی مستحکم به هواپیما متصل می‌شدند و موظف بودند چتر نجات همراه داشته باشند.
 
میان بال باز‌های حرفه ای، چارلز لیندبرگ به شیرین کاری‌های جسورانه با چتر نجات شهرت داشت. بسی کلمن، اولین زن آفریقایی تبار که موفق به دریافت مجوز خلبانی بین المللی شده بود نیز با استفاده از چتر نجات بدل کاری می‌کرد. یکی دیگر از زنان موفق در این حرفه، لیلیان بویر بود که در صد‌ها نمایش بال بازی شرکت کرد.
دوران طلایی بال بازی با قانون اجباری بستن چتر نجات در سال ۱۹۳۸ کم رنگ شد و در دهه ۱۹۴۰ تقریبا پایان یافت، اما خلبانان باتجربه هنوز هم روی هواپیما‌های قدیمی ترمیم شده بر بال‌های مرگ قدم می‌گذارند.
 
آویزان از بال‌های مرگ
 
کارول لین بر بال هواپیمایی که شوهرش آن را بر فراز تورنتو به پرواز درآورده است؛ ۱۹۸۲.
 
 
آویزان از بال‌های مرگ
 
ایوان اونگر و گلدیس بالای، روی بال‌های هواپیما تنیس بازی می‌کنند؛ ۱۹۲۵.
 
آویزان از بال‌های مرگ
 
بال باز‌ها بالا و پایین بال یک هواپیما خودنمایی می‌کنند؛ ۱۹۲۰.
 
آویزان از بال‌های مرگ
 
ریچارد شیندلر درحال بدل کاری؛ ۱۹۱۹.
 
آویزان از بال‌های مرگ
 
لیلیان بویر، بال باز مشهور؛ ۱۹۲۲.


#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مراسم تشییع پیکر ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی دو خبرنگار جان باخته ایرنا و ایسنا در سانحه واژگونی اتوبوس در استان آذربایجان غربی، ۹ صبح امروز جمعه ۴ تیر در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز نوبت اول واکسن «کوو ایران برکت» را دریافت کردند.

5 ساعت پیش

پیکر مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار فقید ایسنا و ایرنا در قطعه نام‌آوران بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

5 ساعت پیش

مراسم تشییع پیکر ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران ایرنا و ایسنا که عصر چهارشنبه در سانحه واژگونی اتوبوس در استان آذربایجان‌غربی جان باختند، برگزار شد.

6 ساعت پیش

مراسم تشییع خبرنگاران «ریحانه یاسینی» و «مهشاد کریمی» سانحه‌ی واژگونی خودرو حامل خبرنگاران محیط زیست در سفر بازدید از آخرین وضعیت دریاچه‌ی ارومیه صبح امروز « ۴ تیرماه »برگزار شد.

7 ساعت پیش

گروه استان‌ها- در مراسمی از تلاش های محمود ضیایی‌فرد تکریم و علیرضا بابایی به عنوان مدیرکل جدید زندان‌های استان اصفهان معارفه شد.

8 ساعت پیش

مراسم تشییع پیکر خبرنگاران ایسنا و ایرنا که در سانحه واژگونی اتوبوس در استان آذربایجان‌غربی جان باخته‌اند، تا دقایقی دیگر صبح برگزار می‌شود.

9 ساعت پیش

بالاخره انتظارها به پایان رسید و مایکروسافت در مراسم امروزش از جدیدترین سیستم عاملش یعنی ویندوز ۱۱ رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ از ظاهر جدید و مدرنی بهره می‌برد و قابلیت‌های بیشتری هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

9 ساعت پیش

بالاخره انتظارها به پایان رسید و مایکروسافت در مراسم امروزش از جدیدترین سیستم عاملش یعنی ویندوز ۱۱ رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ از ظاهر جدید و مدرنی بهره می‌برد و قابلیت‌های بیشتری هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

9 ساعت پیش

انتخاب رییسی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم، کاهش ۱۱ درصدی آمار ورودی زندان‌ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ، تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری، واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست و ... و مهمترین اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.

11 ساعت پیش

آئین شکرانه حضور به مناسبت ایام ولادت علی‌بن موسی الرضا (ع) و به شکرانه مشارکت مردم عزیز ایران در انتخابات، با حضور علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و محمود عباس‌زاده مشگینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در محل پیاده‌راه شهیدگاه اردبیل برگزار شد.

12 ساعت پیش

روزگارما 1400 03 26

16 ساعت پیش

قیمت برخی خودروهای پرتیراژ داخلی مانند پراید111، پژو206 و کوئیک دنده‌ای نسبت به 3روز نخست هفته جاری، کاهش یک تا 2میلیون تومانی را تجربه کرد اما مقاومت اغلب پرایدها در برابر کاهش قیمت ادامه دارد. افت قیمت برخی پرتیراژها بررسی قیمت انواع خودروهای پرتیراژ داخلی...

17 ساعت پیش

اغلب مطالب آموزشی و مشاوره‌ای در حوزه معامله خودروها مربوط به راهنمایی برای خرید خودرو است. درواقع حساسیت موجود درمورد بحث هزینه‌ای که قرار است بشود، خرید خودرو را با وسواس بیشتری همراه می‌کند. اما از طرفی گهگاه از این نکته غافل می‌شویم که معامله فروش خودرو نیز می‌تواند به همان اندازه که سودآور است، مشمول ضرر و زیان نیز شود. در ادامه با توصیه‌های کارشناسان حرفه‌ای برای فروش خودرو آشنا می‌شوید.

19 ساعت پیش

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده با دو کشته و ۲۱ زخمی خبر تلخی بود که عصر دوم تیرماه ۱۴۰۰ موجی از اندوه را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر 'ریحانه یاسینی' خبرنگار ایرنا و 'مهشاد کریمی' خبرنگار ایسنا بود.

21 ساعت پیش

بیشتر...