3 روز پیش
2 بازدید

زائران حریم قدسی رضوی مرثیه خوان شهادت امام محمد باقر(ع) شدند | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

مراسم شب شهادت امام محمد باقر(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، در شب هفتم از ماه ذی‌ الحجه که مصادف با شب شهادت مظلومانه پنجمین ستاره فروزان منظومه ولایت و امامت حضرت محمد باقر(ع) بود، زائران حریم ملکوتی رضوی برای عرض تسلیت و تعزیت این مصیبت بزرگ به محضر ولی نعمتشان امام رضا(ع) به این بارگاه منور و نورانی مشرف شدند و آستان قدس رضوی نیز با برپایی مراسمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی که در صحن جامع رضوی حرم مطهر برگزار شد، میزبان این عزیزان بود.
حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی در این مراسم به ایراد سخنرانی با محوریت سیره علمی و عملی امام باقر(ع) پرداخت و بیان کرد: این امام همام در طول 57 سال عمر شریف و 19 سال امامت خود، جلوه ای از مجاهدت در راه خدا و مهاجرت به سوی او بود.
وی تصریح کرد: امام محمد باقر(ع) در مقام امامت و پیشوایی امت اسلامی جهاد بی امانی را در عرصه های جهاد اکبر و جهاد اصغر به منصه ظهور رساند و زیارت امین الله که یکی از پرفضیلت ترین زیارت نامه ها است، از این امام بزرگوار به یادگار مانده.
وی با اشاره به فرازهایی از زیارت امین الله ابراز کرد: در این زیارت نامه شهادت می دهیم که امام معصوم حق جهاد در راه خدا را به جا آورده است و این موضوع در مورد همه ائمه معصومین(ع) صدق می کند.
حیدری کاشانی خاطرنشان کرد: هر چند ائمه معصومین(ع) هر کدام در زمان خاصی هدایت و رهبری مردم را بر عهده داشتند ولی همه آنها نور واحد بودند و یک هدف واحد داشتند و آن هم هدایت انسان ها به سوی حق و حقیقت بود.
وی اظهار کرد: رهبر انقلاب اسلامی؛ ائمه اطهار(ع) را به انسان دویست و پنجاه ساله تعبیر کرده اند؛ چرا که آنها در هدف گذاری زندگی و بندگی خود هیچ تفاوتی با هم نداشتند و فقط قالب های زمانی و مکانی آنها متفاوت بوده است.
سخنران حرم مطهر رضوی بیان کرد: ائمه معصومین(ع) همه یک آرمان و یک سیره واحد دارند و جامعه انسانی را بر اساس آن در مسیر حق حرکت می دهند و بنیان این مسیر بر اساس بندگی خدای رحمان و ترک معصیت است.
وی بیان کرد: امام محمد باقر(ع) داری القاب مختلفی بودند که از جمله این القاب «صبور» و «شکور» است. این القاب در کنار «باقر العلوم» «ابوجعفر» و «هادی» از مهمترین القاب امام پنجم شیعیان است.
خطیب حرم مطهر رضوی افزود: شیعه امام محمد باقر(ع) در روز شهادت این امام عطوف باید شخصیت و ویژگی های اخلاقی ایشان را مدنظر قرار دهد و سعی کند این خصوصیات را در وجود خود نهادینه کند.
گفتنی است؛ مرثیه سرایی و ذکر مصیبت، توسط ذاکران و مرثیه سرایان اهل بیت(ع)؛ حاج احمد واعظی، محمود صفاتی و کاظم ذوقیان و همچنین قرائت زیارت پرفیض امین الله توسط مرتضی اسلامی نژاد از دیگر برنامه های شب شهادت امام محمد باقر(ع) در حرم مطهر رضوی بود.#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط