مجله دلتا |
7 ماه پیش

کال جنی در شهر طبس کال جنی کجاست آدرس کال جنی دره جنی در طبس مجله دلتا

کال جنی یا دره جنیان منطقه‌ای رمزآلود در شهر طبس در استان خراسان جنوبی است؛ دره‌ای زیبا، وهم‌ناک و پر از شگفتی که یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم ایران به شمار می‌آید.
کال جنی در شهر طبس

کال جنی، به گفته بومیان، محل زندگی جن‌ها و ارواح است. در این مقصد مرموز و جذاب می‌توانید به تماشای طبیعت بی‌نظیر یا تمدنی باستانی بنشینید و تجربه‌ای متفاوت در دل کویر به دست بیاورید. با ما درمجله دلتاهمراه باشید تا باکال جنی در شهر طبسآشنا شوید.

کال جنی در شهر طبس

در مسیر رسیدن به دره جنیان که یکی از دیدنیهای طبس است، در همان ابتدای راه، چشمه‌ها، درختان نخل و نیزارهای زیبا شما را جادو می‌کنند و به‌سمت داخل دره می‌کشانند. این دره زیبا  با نام کال جنی در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ثبت شده است و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به‌سمت خود جذب می‌کند.

کال جنی کجاست

کال جنی کجاست؟

دره کال جنی در استان خراسان جنوبی در ۳۲ کیلومتری شمال شهر طبس، در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی در نزدیکی آن قرار دارد. جالب است بدانید که شهرطبسدر گذشته بخشی از استان یزد بود؛ اما در تقسیم‌بندی‌های جدید در استان خراسان جنوبی قرار گرفت.

تاریخچه کال جنی

شکل‌گیری دره کال جنی متاثر از عوامل بسیاری بوده است؛ عواملی چون شیب زیاد طولی رودخانه و باران‌های فصلی این پدیده زیبا را به وجود آورده‌اند.

آدرس کال جنی

علت نامگذاری کال جنی

نام رمزآلود دره کال جنی از دو بخش «کال» و «جنی» تشکیل شده است. کال به‌معنای دره یا مسیر ایجاد شده به‌‌وسیله سیلاب‌ها و جریان آب است. به گفته بومیان این منطقه دره کال جنی در گذشته بسیار ترسناک و محل زندگی ارواح و جنیان بوده. به همین دلیل بخش دوم به نام این دره اضافه شده است. شکل و ساختار دره به‌گونه‌ای است که وزش باد (به‌ویژه در هنگام شب که شدت بیشتری می‌گیرد) و عبور آن از میان شکاف‌های دره، باعث به وجود آمدن صداهایعجیبو غریبی می‌شود. اهالی این منطقه در گذشته در واقع صدای وزش باد را در میان سنگ‌ها می‌شنیدند. صداهایی عجیب و غریب و رعب‌انگیز که آن‌ها را از حضور جن‌ها در این دره مطمئن می‌‌کرد.

دره جنی در طبس

پیشنهاد مطالعه:شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمنددر این دره شگفت‌انگیز عاشق می‌شوید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمک زیاد ترفند برخی از نانوایی ها برای کم فروشی آرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

قیمت برنج ایرانی ۶۴ هزار ۹۰۰ تومان است نرخ های دیگر صحت ندارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

کشت قراردادی گندم برنج مهم ترین اولویت جهاد کشاورزی است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

ورود نیم میلیون تن کالای اساسی به بندر امام پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

مبارزه علیه ملخ بومی از ۲۸ هزار هکتار گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

دریاچه لزور یکی از جذاب‌ترین مقصدها برای سفرهای یک‌روزه و کوتاه اطراف تهران است. این دریاچه در مکان خوش‌ آب‌وهوایی قرار گرفته است.

3 ماه پیش

حداقل حداکثر قیمت هر مثقال زعفران اعلام شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

اعزام نیروی متخصص کشاورزی به ارمنستان همکاری درکشت فراسرزمینی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

خرید تضمینی گندم ۳۰ درصد افزایش می یابد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 ماه پیش

بیشتر...