مجله دلتا |
۲ هفته پیش

کال جنی در شهر طبس کال جنی کجاست آدرس کال جنی دره جنی در طبس مجله دلتا

کال جنی یا دره جنیان منطقه‌ای رمزآلود در شهر طبس در استان خراسان جنوبی است؛ دره‌ای زیبا، وهم‌ناک و پر از شگفتی که یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم ایران به شمار می‌آید.
کال جنی در شهر طبس

کال جنی، به گفته بومیان، محل زندگی جن‌ها و ارواح است. در این مقصد مرموز و جذاب می‌توانید به تماشای طبیعت بی‌نظیر یا تمدنی باستانی بنشینید و تجربه‌ای متفاوت در دل کویر به دست بیاورید. با ما درمجله دلتاهمراه باشید تا باکال جنی در شهر طبسآشنا شوید.

کال جنی در شهر طبس

در مسیر رسیدن به دره جنیان که یکی از دیدنیهای طبس است، در همان ابتدای راه، چشمه‌ها، درختان نخل و نیزارهای زیبا شما را جادو می‌کنند و به‌سمت داخل دره می‌کشانند. این دره زیبا  با نام کال جنی در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ثبت شده است و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به‌سمت خود جذب می‌کند.

کال جنی کجاست

کال جنی کجاست؟

دره کال جنی در استان خراسان جنوبی در ۳۲ کیلومتری شمال شهر طبس، در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی در نزدیکی آن قرار دارد. جالب است بدانید که شهرطبسدر گذشته بخشی از استان یزد بود؛ اما در تقسیم‌بندی‌های جدید در استان خراسان جنوبی قرار گرفت.

تاریخچه کال جنی

شکل‌گیری دره کال جنی متاثر از عوامل بسیاری بوده است؛ عواملی چون شیب زیاد طولی رودخانه و باران‌های فصلی این پدیده زیبا را به وجود آورده‌اند.

آدرس کال جنی

علت نامگذاری کال جنی

نام رمزآلود دره کال جنی از دو بخش «کال» و «جنی» تشکیل شده است. کال به‌معنای دره یا مسیر ایجاد شده به‌‌وسیله سیلاب‌ها و جریان آب است. به گفته بومیان این منطقه دره کال جنی در گذشته بسیار ترسناک و محل زندگی ارواح و جنیان بوده. به همین دلیل بخش دوم به نام این دره اضافه شده است. شکل و ساختار دره به‌گونه‌ای است که وزش باد (به‌ویژه در هنگام شب که شدت بیشتری می‌گیرد) و عبور آن از میان شکاف‌های دره، باعث به وجود آمدن صداهایعجیبو غریبی می‌شود. اهالی این منطقه در گذشته در واقع صدای وزش باد را در میان سنگ‌ها می‌شنیدند. صداهایی عجیب و غریب و رعب‌انگیز که آن‌ها را از حضور جن‌ها در این دره مطمئن می‌‌کرد.

دره جنی در طبس

پیشنهاد مطالعه:شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمنددر این دره شگفت‌انگیز عاشق می‌شوید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی محصولات کشاورزی ادامه می یابد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

برنامه ریزی گسترده برای تامین کالا تنظیم بازار شب عید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

سطح زیر کشت گندم به میلیون هکتار می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

ارزآوری میلیارد دلاری محصولات کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

اگر قصد سفر به منطقه جنوبی کشور را در سر می‌گذرانید مجله دلتا همراه باشید، تا سری به جذاب ترین آبشار مصنوعی ایران بزنید.

3 روز پیش

برقراری ارتباط خوب با آدم‌های دیگر موجب شادیست. اما آدم‌های مغرور نمی‌گذارند به چنین نقطه‌ای برسیم. از برخورد با افراد مغرور برایتان می‌گوییم.

3 روز پیش

ارزآوری میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی غذایی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در میان بسیاری از جاذبه‌های ایران، به دیدن دریاچه سحرآمیز بروید. با مجله دلتا همراه باشید تا با دریاچه ای در آغوش آسمان بیشتر آشنا شوید.

3 روز پیش

بطری آب هوشمندی که سیاره را تمیز می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم فت قیمتی در سال جدید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

بخش عمده سموم آماده مصرف از کشورهای اروپایی وارد می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

مقاومت قیمت برنج مازندران در سقف ۶۰ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

با قدم زدن در کوچه‌های رنگی بهترین احساس به شما منتقل می‌شود و باعث می‌شود.با مجله دلتا همراه باشید تا با کوچه های رنگی تهران، آشنا شوید.

4 روز پیش

عقد مسیار یا ازدواج مسیار چیست و چه فرقی با ازدواج دائم یا صیقه ای دارد ؟در این بخش از سایت ایران ناز درباره احکام ازدواج مسیار و شرایط آن

4 روز پیش

ظروف مخصوص فریزر برای نگهداری غذا چه نوع ظروفی است   در این مطلب از سایت ایران ناز، اطلاعات بسیار مفیدی درباره ظروف مخصوص فریزر برای نگهداری غذا در فریزر را شرح داده ایم بیشتر وقتها غذاهایی که برای مهمانی استفاده می کنیم، بیش از اندازه است و اضافی آن را باید برای روزهای بعد نگه داریم؛ یا ب

4 روز پیش

بیشتر...