اقتصاد آنلاین |
1 ماه پیش

اسرار خانه داری آموزش تعمیر زیپ شکسته فیلم اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

  • قدم اول: آماده کردن وسایل مورد نیاز
  • قدم دوم: بست بالای زیپ را جدا کنید
  • قدم سوم: سر زیپ را جدا کنید
  • قدم چهارم: تنظیم سر زیپ جدید
  • قدم پنجم: سر زیپ را سرجای خود قرار بدهید
  • قدم ششم: بست جدا شده را سر جای خود برگردانید
  • قدم هفتم: زیپ شما آماده است!
  • جلوگیری از خراب شدن زیپ
  • رفع مشکل گیر کردن زیپ

به گزارش اقتصاد آنلاین؛تعمیر زیپ شکستهدر خانه امکان پذیر است؟ اگر زیپ لباستان گیر می‌کند و بسته نمی‌شود به وسیله روشی که در ادامه توضیح دادیم می‌توانید خیلی سریع آن را تعمیر کنید. تعویض زیپ هم زمان بیشتری لازم دارد و هم ممکن است نتیجه کار تمیز از آب درنیاید.

قدم اول: آماده کردن وسایل مورد نیاز

برایتعمیر زیپ شکستهفقط به یک دم باریک و زبانه (سر زیپ) نو نیاز دارید. در صورتی که سر زیپ آسیب زیادی دیده و یا از نوع پلاستیکی باشد باید یک سر زیپ نو هم اندازه زبانه قبلی بخرید. همچنین می‌توانید از زبانه زیپ‌های قدیمی دیگری که دارید استفاده کنید.

قدم دوم: بست بالای زیپ را جدا کنید

بست فلزی کوچک بالای زیپ را به وسیله دم باریک جدا کنید و در جایی نگه دارید. اگر بست از نوع پلاستیکی باشد ممکن است جدا کردن آن کمی سخت‌تر انجام بشود و نیاز به خرید بست جدا برای پایان کار پیدا کنید.


در این زمینه بخوانید؛

اسرار خانه داری؛ بهترین روش تمیز کردن و شستن تشک تخت خواب در خانه

اسرار خانه داری؛ ترمیم و رفوکاری سوختگی فرش با پیاز

اسرار خانه داری؛ ترفندهای خانگی رفو کردن موکت سوخته در خانه


قدم سوم: سر زیپ را جدا کنید

در این مرحله ازتعمیر زیپ شکسته؛ سر زیپ را جدا کنید. در این مرحله می‌توانید میزان خرابی سر زیپ را ببینید.

قدم چهارم: تنظیم سر زیپ جدید

به وسیله دم باریک دو طرف زیپ را گرفته و سعی کنید زبانه را براساس حالت بسته زیپ تنظیم کنید. برای زبانه پلاستیکی نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. بهترین کار این است که یک زبانه فلزی نو بخرید یا از زبانه فلزی زیپ‌های قدیمی‌تان استفاده کنید.

قدم پنجم: سر زیپ را سرجای خود قرار بدهید

سر زیپ را سرجای خودش قرار بدهید. این کار ممکن است کمی زمان ببرد.

قدم ششم: بست جدا شده را سر جای خود برگردانید

به کمک دم باریک بست فلزی را سرجای خودش قرار بدهید.

قدم هفتم: زیپ شما آماده است!

با این ۶ قدم ساده می‌توانید خودتان به راحتی تعمیر زیپ شکسته را انجام بدهید و نیازی به تعویض زیپ نخواهید داشت.

جلوگیری از خراب شدن زیپ

برای جلوگیری از خراب شدن زیپ، قبل از اقدام به شستشوی لباس، زیپ آن را کاملا ببندید. زیپ باز ممکن است به دیگر لباس‌های داخل ماشین لباسشویی گیر کرده و تحت فشار زیاد خراب شود. همچنین باز بودن زیپ هنگام شستشو می‌تواند به البسه دیگر داخل ماشین آسیب زده و باعث پاره شدن پارچه لباس‌ها بشود.

رفع مشکل گیر کردن زیپ

برای رفع مشکل گیر کردن زیپ می‌توانید از ۳ وسیله مختلف استفاده کنید: ۱)مداد سیاه ۲)صابون ۳)وازلین. جهت رفع مشکل با وسیله اول، نوک مداد را روی دندانه‌های زیپ بسته بکشید و سعی کنید آن را کم کم ببندید کنید.

برای حرکت روان‌تر زبانه روی دندانه‌های زیپ همچنین می‌توانید از صابون یا بالم لب استفاده کنید. روان‌کننده را روی هر دو طرف زیپ کشیده و آن را به آرامی چند بار باز و بسته کنید. در صورتی که با روش‌های دیگر موفق به رفع مشکل نشدید وازلین می‌تواند کمک کننده باشد. در استفاده از این ماده احتیاط کنید تا به پارچه برخورد نکند، چرا که باعث ماندن اثر چربی روی پارچه لباس می‌شود.

اگر سیستم قفل زیپ (در لباس‌های قدیمی و زیاد استفاده شده) خراب شده و زیپ لیاس دائما باز می‌شود، تنها راه رفع آن تعویض زیپ است. در صورتی که زیپ شلوار این مشکل را داشته باشد، می‌توانید به طور موقتی با استفاده از یک کش یا حلقه جاسوییچی زیپ را به دکمه شلوار وصل کنید تا مانع از باز شدن آن شود. برای لباس‌ها و وسایل دیگر می‌توانید از تافت مو با چسبندگی بالا استفاده کنید تا دندانه‌های زیپ در جای خودشان محکم شده و به راحتی از هم باز نشوند.

یکی از دلایل این مشکل، خرابی و گشاد شدن سر زیپ است که نمی‌تواند دندانه‌های زیپ را به هم وصل کند. برای رفع این مشکل می‌توانید قسمت باز شده سر زیپ را با دم باریک ببندید. گاهی علت این مشکل به خم شدگی یا به هم خوردن ترتیب دندانه‌های زیپ برمی‌گردد که باعث می‌شود سر زیپ از قسمتی از دندانه‌ها جدا شود. برای رفع مشکل، با استفاده از یک دم باریک دندانه‌های کج شده را صاف کنید.

اگر مشکل بسته نشدن زیپ با روش‌های دیگر حل نشد، می‌توانید از طریق روش تعمیر زیپ شکسته که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، سر زیپ را جدا کنید. سپس دندانه‌های زیپ را به طور یکنواخت و محکم به هم فشار بدهید. بعد از تراز و محکم کردن دندانه‌ها می‌توانید سر زیپ را سر جای خود برگردانید.

منبع:blog.achareh


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...