اقتصاد آنلاین |
۱ هفته پیش

تاثیر عوارض پلکانی بر صادرات محصولات معدنی اقتصاد آنلاین اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ سیف الله امیری در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه ظرف هفته­های گذشته، عوارض صادراتی بسیاری از کالاها بسیار کمتر از قبل شده است، گفت: در واقع وضع عوارض صادراتی پلکانی منجر به این شده تا صادرکنندگان عوارض کمتری را بپردازند؛ چراکه رقم ثابت نیست که در هر شرایطی از جمله کاهش قیمتهای جهانی، عوارض صادراتی ثابتی پرداخت شود.

وی افزود: بررسی ها نشان می­دهد که با کاهش قیمتهای جهانی برخی مواد معدنی، عوارض صادراتی بسیاری از اقلام هم کمتر شده است؛ حال آنکه اگر سیاست عوارض صادراتی ثابت اجرایی می­شد، به طور قطع در چنین زمان­هایی نیز همچنان باید یک رقم ثابت از سوی صادرکنندگان پرداخت می­شد.

امیری با بیان اینکه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت حرکت به سمت ایجاد ارزش افزوده بالاتر در زنجیره مواد معدنی صادراتی است و در عین حال تلاش دارد تا تنظیم بازار داخلی هم صورت دهد، گفت: اکنون صادرکنندگان صرفا با افزایش قیمتهای جهانی با رشد میزان عوارض نسبت به زمان­هایی مواجه می­شوند که قیمتهای جهانی پایین آمده است؛ بنابراین این یک گام اصلاحی در نحوه دریافت عوارض صادراتی از محصولات معدنی است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مناقشات روسیه و اوکراین بر بازار بسیاری از مواد معدنی اثرگذار بوده است، ادامه داد: در چنین شرایطی که وضعیت بازار پایدار نبوده و مشکلاتی در حوزه تامین کالا در بازار ممکن است رخ دهد، اعمال این عوارض سیاستی برای تنظیم بازار داخلی است؛ ضمن اینکه به موازات اجرای برخی سیاست­های دولت در برخی حوزه­های اقتصادی نیز مستلزم مدیریت بر روی خروجی برخی کالاهای معدنی و فولادی است.

امیری تصریح کرد: به هر حال در داخل کشور نیازهایی وجود دارد که باید آنها را تامین نمود و به طور قطع در چنین شرایطی که بازار داخلی نیازمند کالا است باید ابتدا تامین بازار داخلی را در دستور کار قرار داد که در این چنین شرایطی، عوارض صادراتی می­تواند به عنوان یک رگولاتور عمل کند.

امیری یادآور شد: تعیین عوارض پلکانی بر مبنای هفته نخست دی‌ماه 1400 تعیین و تصویب ‌شده است و با توجه به پلکانی بودن این عوارض، شرایط به گونه ای پیش خواهد رفت که این عوارض صادراتی ماهانه قابل‌تغییر باشد، به این معنا که اگر رشد نسبت به مبنا یعنی اول دیماه 5 درصد باشد، عوارض صادراتی چیزی حدود 2 درصد،  در زمانهایی که رشد پنج تا 10 درصدی را شاهد هستیم عوارض 5 درصد، رشد 10 تا 15 درصدی عوارض 8 درصدی، رشد 15 تا 20 درصدی عوارض 11 درصدی، رشد 20 تا 25 درصدی عوارض 14 درصدی، رشد 25 تا 30 درصدی عوارض 17 درصدی، رشد 30 تا 35 درصدی عوارض 20 درصدی و رشد 35 تا 40 درصدی عوارض 22 درصدی خواهند داشت و بالاترین عوارض هم 22 درصد است.#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بوتاکس یا سم بوتالینیوم در حقیقت نوعی سم محصول باکتری کلستریدیوم بوتولونیوم است که با هدف فلج موقت عضلات به کار می‌رود.

5 ساعت پیش

وزیر کشور به‌دنبال حادثه ریزش ساختمان متروپل در شهرستان آبادان، در تماس تلفنی با استاندار خوزستان خواستار به کارگیری همه امکانات برای رسیدگی فوری به حادثه‌دیدگان و نجات محبوسان احتمالی زیر آوار شد.

5 ساعت پیش

مشهد- قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: موزه های این آستان مقدس و گنجینه عظیم نهفته در آن یکی از بهترین راه ها و کانال ارتباطی برای انتقال معارف ناب رضوی به مردم جهان‌ است‌.

5 ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ روایت شاهد عینی از ترور شهید صیاد خدایی : :

5 ساعت پیش

رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکل خصوصی سازی در کشور پیشنهاد داد با تشکیل شورای عالی سیاست‌های اصل ۴۴ این معظل برای همیشه رفع شود.

5 ساعت پیش

معاون رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه فرایند بررسی اعتراض به دهک بندی‌ها از هفته آینده آغاز می‌شود، به سوالات یارانه‌ای مردم پاسخ داد.

5 ساعت پیش

ساعتی پیش برج در حال ساخت «متروپل» در خیابان امیری آبادان فروریخت، آخرین گزارش‌ها از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 4 تن دیگر خبر می‌دهد. چند کارگر نیز زیر آوار محبوس شدند.

5 ساعت پیش

«فیث بیرول» مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت: بحران امنیت انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین نباید به وابستگی بیشتر به سوخت های فسیلی منجر شود.

5 ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ صحبت های مسئولان در پی حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان : :

5 ساعت پیش

بیشتر...