تیتر برتر |
۱ هفته پیش

تبعات لغو همه تحریم های ترامپی برای دولت بایدن سایت تیتربرتر TitreBartar com

بررسی آخرین تحولات مذاکرات وین

به گزارشتیتربرتر؛دور سوممذاکرات وینبا سخنان نویدبخش عباس عراقچی مبنی بر «رو به جلو بودن مذاکرات»، «پخته‌تر‌شدن و روشن‌تر‌شدن مباحث مربوط به تحریم‌ها»، «ورود به نگارش متن در برخی حوزه‌ها» و توافق درباره برداشتن تحریم‌های بخشی به پایان رسید.

عراقچی البته توجه داد که «طرف مقابل نیز مواضع خود را دارد و نزدیک‌کردن مواضع کار آسانی نیست» و نیز اینکه «در مرحله نگارش کار آهسته‌تر پیش می‌رود».

آخرین تحولات مذاکرات وین

جمع‌بندی آمریکا نیز از سوی سولیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، در جمعه گذشته ابراز شد. او ضمن تأکید بر وجود«اراده جدی» در طرفین، اضافه کرد که «هنوز مشخص نیست آیا این اراده جدی به توافقی منجر خواهد شد یا خیر».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با «تفکربرانگیز، عمل‌گرا و سازنده» دانستن مذاکرات، گفت: «طرفین هنوز در آستانه هیچ‌گونه گشایشی نیستند» و «هنوز راه درازی در پیش است» و «راهی که در پیش است، طولانی‌تر از راه طی‌شده است». لحن سه کشور اروپایی نیز کم‌و‌بیش شبیه لحن آمریکا بود. آنها نیز از اینکه «انتظار داشتند در دور اخیر پیشرفت بیشتری صورت گیرد» و اینکه تفاهم ‌روی «اکثر نکات حساس» هنوز حاصل نشده است، سخن گفتند.

لحن عراقچی اگرچه قدریخوش‌بینانه‌تراز لحن دو مقام آمریکایی بود، اما محتوای سخن طرفین یکی است و گویای این است که درباره آسان‌ترین بخش‌ها توافق شده و مذاکره بر سر بخش‌های سخت‌تر همچنان ادامه دارد.

این اتفاقی طبیعی است که در همه مذاکرات این‌چنینی ممکن است بیفتد. به این معنا که طرفین معمولا درباره کلیات و بخشی از جزئیات آسان و به‌سرعت پیش می‌روند، اما کار جدی‌تر بر سر موارد دشواری را که به آن برمی‌خورند، به بعد از ارزیابی داده‌ها و ستاده‌ها در مراحل پایانی موکول می‌کنند. البته سنت غربی‌ها نیز این است که معمولا از ابراز خوش‌بینی زود‌هنگام اجتناب می‌کنند.

لیست احتمالی لغو تحریم‌ها

نکات آسانی که درباره آنها قاعدتا باید توافق شده باشد، می‌تواند شاملرفعتحریمبانک مرکزی، شرکت نفت و شرکت‌های نفتکش و نیز بخش‌هایی مانند فولاد، آلومینیوم، خودروسازی، کشتیرانی، بیمه و مانند اینها باشد.

تحریم این حوزه‌ها مطابقبرجامدر 1394 رفع شد و مطابق بند 26 برجام آمریکا مجاز بهتحریممجدد آنها تحت عناوین دیگر مانند تروریسم و... نیست و اساسابازگشت به برجامبدونرفع تحریمعلیه این بخش‌ها غیرقابل‌تصور است.

اختلاف ایران و آمریکا بر سر لغو کدام تحریم‌ها است؟

اختلاف اصلی قاعدتا باید رویتحریم‌های جدیدیباشد که دردوره ترامپبه بهانهتروریسم، موشک، منطقه، حقوق بشر و ادعاهای سایبری اعمال شده‌اند.

مثلا اگر‌چه ذیل قانون CISADA (2010)، شرکت‌ها و اشخاص مرتبط باسپاه پاسدارانبا ادعای «حمایت از تروریسم» تحت تحریم اقتصادی ثانویه قرار دارند و برجام موجب لغو آن نشد، اما تحریم سپاه پاسداران به‌عنوان «سازمان تروریستی» در آوریل 2019 و برخی از دیگر نهادها و مسئولان و 9 مقام منصوب بیت با طیفی از ادعاها در زمره اقدامات خصمانه‌ای است که ازسویدولت ترامپانجام شد.

بر‌اساس برخی گزارش‌های رسانه‌ای که درستی و نادرستی آنها مشخص نیست، با این حساب ممکن استنظر آمریکا بر لغو تنها حدود 800 تحریم از حدود هزارو 500 تحریم باشدکه بعید است برای طرف ایرانی قابل قبول باشد.

دلایل عدم تمایل آمریکا برای لغو تحریم‌های ترامپی

بی‌میلی آمریکا برایرفع تمام تحریم هایترامپی، دلایل متعددی ممکن است داشته باشد؛ یکی اینکه بایدن و نزدیکان او حداقل از سپتامبر 2020 شعارها و لفاظی‌هایی درباره «تقویت و طولانی‌تر‌کردن» برجام و پرداختن به برنامه‌های موشکی و منطقه‌ای ایران داشته‌اند.

بنابر نوشته شرق؛ آنها ممکن است بر این تصور باشند کهموافقت با لغو همه تحریم‌های ترامپی،اهرم فشاری برای پیگیری آن شعارها باقی نخواهد گذاشت و درسیاست داخلی آمریکابه‌عنوان عدول از یکی ازقول‌های انتخاباتی بایدنتلقی خواهد شد.

دوم اینکه کاخ سفید احتمالا نگران است که چنین امری مخالفاناحیای برجامدر سیاست داخلی آمریکا را تقویت کند و موجب شود دموکرات‌های بیشتری علیه رئیس‌جمهور دموکرات بشورند.

چنین دورنمایی هم ممکن است اجرای دستور کار داخلیبایدنرا دشوارتر کند و هم با توجه به در‌پیش‌بودن انتخابات کنگره در نوامبر 2022، از‌جمله بر سر کرسی‌های 15 سناتور دموکرات و 20 سناتور جمهوری‌خواه، حفظ کنترل دو مجلس کنگره از سوی دموکرات‌ها را به خطر اندازد.

این در حالی است که تلاش‌های مخالفان برجام در کنگره ادامه دارد و سه‌شنبه گذشته اعلام شد بانیان طرحی ضد‌ایرانی در مجلس نمایندگان که منافقین در تهیه آن نقش داشته‌اند، به 220 نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات رسیده است.

در حاشیه این تلاش‌ها، باید نیم‌نگاهی نیز بهسررسید توافق سه‌ماهه ایران با آژانسدر مورد تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در 31 اردیبهشت داشت. اگر تا آن زمان مذاکرات به خوبی پیشرفت کرده باشد، ممکن است ایران با پیشنهاد اخیر مدیر‌کل آژانس برای تمدید این ضرب‌الاجل موافقت کند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ثبت نام از داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ,زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری,مدارک لازم برای ثبت نام داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری, لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده,زمان اعلام لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده ,نظر آیت‌الله جنتی درباره رئیس جمهور آینده,نحوه احراز شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

2 روز پیش

استاندار اصفهان در نشستی که با حضورمدیران ادارات استان اصفهان در بعدازظهر 19 اردیبهشت برگزار شد به تشکیل کمیته ستاد ومدیریت بحران انرژی تاکید کرد

2 روز پیش

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: روال کنونی حاکم بر جامعه کارگری درست نیست و لازم که کارگران متناسب با مزد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

2 روز پیش

صعود اتریوم به قله 4 هزار دلاری, پیش‌بینی قیمت اتریوم, پیش‌بینی آینده اتریوم,رسیدن اتریوم به کانال 4 هزار دلار برای اولین بار,پیش بینی قیمت اتریوم تا پایان سال 2021,چرا اتریوم صعودی شد؟,آیا اتریوم از بیت کوین سبقت می‌گیرد؟,چرا اتریوم صعودی شد؟,آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال در بازار,افزایش تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی

2 روز پیش

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: قیمت غیرمنطقی و دستوری محصولات معدنی طی سال‌های اخیر علت اصلی فرار سرمایه از بخش معدن بوده است که با منطقی‌سازی قیمت‌ها با عرضه سنگ آهن و سایر محصولات در بورس کالا، می‌توان راه بازگشت سرمایه‌ها به حوزه معدن را مجدد باز کرد.

2 روز پیش

معاملات هفتگی بازار جهانی نه تنها برای فلزات بلکه برای طلا و نفت نیز با رشد قیمت به پایان رسید.

2 روز پیش

آتش زدن دیوار بیرونی کنسولگری ایران در کربلا ,جزییاتی از آتش زدن دیوار کنسولگری ایران در کربلا ,میزان خسارت وارد شده به کنسولگری ایران در شهر کربلا,پشت پرده ناآرامی در کنسولگری ایران در کربلا چیست؟,عامل ترور ایهاب الزونی فعال اجتماعی,,,,,,

2 روز پیش

شانس کدام اعضای هیئت‌ رئیسه مجلس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,نقطه ضعف همکاران قالیباف در انتخابات 1400,شانس پیروزی کدام همکاران قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,احتمال ردصلاحیت حاجی بابایی برای انتخابات ریاست جمهوری,,,,

2 روز پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، میزبان عرضه ۲۰ هزار تن ورق سرد، ۵ هزار تن ورق رنگی و ۲ هزار تن ورق گالوانیزه است.

2 روز پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز افزایش و ۱۹ ارز کاهش یافت. نرخ ۸ ارز نیز ثابت ماند.

2 روز پیش

در جلسه معاملاتی امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، ۵۲ هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت‌ تولید برق پرند مپنا و شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهدای پاکدشت برای دوره تحویل ماهانه خرداد ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد.

2 روز پیش

تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

2 روز پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

3 روز پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

3 روز پیش

ارز دیجیتال لایت کوین چه کاربردهایی دارد,آشنایی با ارز دیجیتال لایت کوین,کار لایت کوین چگونه است,لایت کوین کش چیستLCC,چرا لایت کوین ارزشمند است,خرید لایت کوین,مقایسه لایت کوین و بیت کوین, قیمت لایت کوین,سرعت در شبکه ی LTC,توسعه دهندگان Litecoin, حریم خصوصی در لایت کوین Litecoin و بیتکوین Bitcoin,لایت کوین یا اتریوم

3 روز پیش

بیشتر...