خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

سفر رئیس جمهور تونس به ریاض برای جلب حمایت مالی از کشورش ایسنا

سفر رئیس جمهور تونس به ریاض برای جلب حمایت مالی از کشورش

یک سایت متخصص مسایل آفریقا اعلام کرد که رئیس جمهور تونس فردا (دوشنبه) به ریاض سفر خواهد کرد تا در اجلاس ابتکار عمل خاورمیانه سبز حضور یابد.

به گزارش ایسنا، سایت "افریکا اینتلیجنس"، متخصص مسایل آفریقا اعلام کرد: با اینکه در این کنفرانس راه‌های کاهش انتشار کربن و مسایل زیست محیطی مختلف خاورمیانه بررسی خواهند شد، اما قیس سعید، رئیس جمهور تونس امیدوار است در حاشیه این سفر بتواند در راستای حمایت از بودجه دچار مشکل کشورش، حمایت مالی بزرگی از طرف عربستان و امارات دریافت کند.

در اجلاس ریاض که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته برگزار خواهد شد، روسای کشورها، مقامات دولتی، روسای اجرایی شرکت‌های بزرگ کشورهای دعوت شده، تعدادی از روسای نهادهای بین‌المللی، چهره‌های آکادمیک، متخصصان حوزه محیط زیست و نهادهای جامعه مدنی به دعوت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حضور خواهند داشت.

این سایت در ادامه گزارش خود آورد، قیس سعید در این سفر به دنبال توقف مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول درباره وام تکمیلی که تونس برای پرداخت بدهی‌های داخلی و خارجی خود به آنها نیاز دارد، باید میلیاردها دلار را برای تامین کسری بودجه کشورش فراهم کند.

تونس مه گذشته با بدهی‌های سنگین برای چهارمین بار وارد مذاکره با صندوق بین‌المللی پول شد تا در مقابل اصلاحات اقتصادی که اجرای آنها نسبت به گذشته سخت‌تر شده، به توافقی سه ساله و مبلغ ۳.۸۴ میلیارد دلار در سال جاری میلادی دست یابد.

مذاکرات تونس و صندوق بین‌المللی پول به دلیل تصمیمات فوق‌العاده قیس سعید در تعلیق فعالیت‌های پارلمان و برکناری نخست وزیر در تاریخ ۲۵ ژوئیه متوقف شد.

همزمان با سفر قیس سعید به ریاض، عبد الکریم لسود، مدیرکل امور مالی و پرداخت‌های خارجی بانک مرکزی تونس تاکید کرد که این کشور مذاکراتی را با عربستان و امارات برای به‌کارگیری منابع کشور آغاز کرد.

طبق گزارش سایت یاد شده، اینکه قیس سعید با فعالیت‌های دیپلماتیک اندکش تصمیم گرفته شخصا این سفر را انجام دهد و شخصی را به نمایندگی خود نفرستاده، با تلاش او برای جذب حمایت مالی عربستان و امارات همسو است، این دو کشور عربی با وجود خودداری بیشتر کشورها از حمایت از کابینه سعید، حمایت خود را از او اعلام کردند.

طبق آمار رسمی، نرخ بیکاری در تونس ۱۷.۸ درصد بوده و کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۱ درصد رسیده است.

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد تونس ۸.۲ درصد نسبت به سال گذشته دچار رکود شده و بدهی‌های این کشور به ۸۷ درصد از تولید ناخالص داخلی رسیده است.

این کشور تابستان امسال بیش از یک میلیارد دلار از بدهی‌های خود را از محل ذخایر ارزی خود پرداخت کرد اما مجبور است حدود پنج میلیارد دلار دیگر را جهت تامین کسری بودجه پیش‌بینی شده برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی خود فراهم کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

3 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

3 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

3 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

3 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

3 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

3 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...